Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Historia gwinta
Tw3 book brown
Przedmiot można przeczytać.
Opis
Rynsztunek/slot
Księgi
Kategoria
Zwykły przedmiot
Typ
Książka
Źródło
Łup / Zakupu
Cena bazowa
10 Novigradzkie korony
Kupno
24 Novigradzkie korony
Sprzedaż
2 – 3 Novigradzkie korony
Waga
0 waga

Copies of this book can be found in the following locations:

  • Gospodarstwo Gelensera
  • In house north-northwest of Ambasada Nilfgaardu marker in Górne Miasto (×2).
  • One of the houses around the wine festival marketplace, east-northeast of Bażanciarnia w Górne Miasto.
  • In one of five houses north of Cmentarz miejski (×2).
  • In house around Skwer oliwkowy. (×2).
  • In house around Rynek Główny.

Dziennik[]

Gwint – gra karciana, szczególnie upodobana wśród krasnoludów, którym swe istnienie zawdzięcza. Z czasem upowszechniła się również wśród ludzi, ale początkowo była traktowana jako zabawa pospólstwa. Świadczyć o tym może to, że o ile krasnoludzkie karty stały na bardzo wysokim poziomie poligraficznym i same w sobie były małymi dziełami sztuki. Ciekawostką jest, że w dawnych czasach każdy z grający oprócz własnej talii posiadał gruby kij, służący do okładania przeciwników po głowach. Do bójek dochodziło rzadko, często natomiast wygrażano sobie kijami.

Współcześnie graczy można spotkać prawie wszędzie, od wysp Skellige (gdzie grę rozpropagował druid Myszowór) poprzez Królestwa Północy aż po Cesarstwo Nilfgaardu.

Rozgrywka imituje bitwę pomiędzy dwiema armiami. Pole gry podzielone jest na pół, a każda połówka składa się z trzech części. Najbliżej środka znajduje się rząd jednostek walczących wręcz, dalej jest miejsce dla tych walczących na dystans, a na końcu ustawia się karty oblężnicze. Talie obydwu graczy składają się z minimum 22 kart jednostek i maksimum 10 kart specjalnych, każda musi również posiadać dowódcę. Pierwszy kartę rzuca gracz, który wygra rzut monetą. Każdy bierze z talii 10 losowych kart, ale 2 z nich może wymienić przed rozpoczęciem rozgrywki. Rundę wygrywa ten gracz, którego wartość punktowa kart jest większa. Gra toczy się do 2 zwycięstw, więc w jednej partii rozgrywane są maksimum 3 rundy. Nagrodę za zwycięstwo ustalają gracze, ale najczęściej są to pieniądze lub unikatowe karty.

Karty podstawowe dzielą się na 3 typy:
jednostki walczące wręcz
jednostki walczące na dystans
jednostki oblężnicze

Karty te posiadają wartości punktowe od 0 do 10. Mogą one również posiadać dodatkowe właściwości.

Istnieją karty specjalne, które nie posiadają wartości punktowej, ale wpływają na rozgrywkę.

Wartość punktową mają natomiast karty bohaterów. Są to karty, na które nie mają żadnego wpływu karty specjalne. Ten rodzaj kart jest najtrudniejszy do zdobycia. Najczęściej można je wygrać od innych graczy lub kupić od kolekcjonerów.

Karty klasycznego gwinta dzielą się na cztery frakcje:
Królestwa Północy, dowódca: Foltest
Cesarstwo Nilfgaardu, dowódca: Emhyr var Emreis
Potwory, dowódca: Eredin Bréacc Glas
Scoia'tael, dowódca: Francesca Findabair.