Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Ebbing
{{{artykuł-flaga}}} {{{artykuł-herb}}}
Język urzędowy
Język Wspólny
Ustrój
Monarchia
Typ państwa
Państwo
Pozycja geograficzna

Ebbing - państwo graniczące z Metinną oraz prawdopodobnie Geso, de facto nilfgaardzka prowincja.

Historia[]

W 1210 roku urodził się diuk de salm Roegner, późniejszy król Cintry. Ok. 1233 roku znaleziono dla skazanej incestem Calanthe męża. Wyszła za diuka w 1234 roku[1].

Ok. 1237 roku profesor etyki Vysogota uciekł z akademii w Castell Graupian na bagna Pereplutu, do Ebbing.

W 1239 roku królestwo zostało podbite przez Nilfgaard. W historiografii nifgaardzkiej wojny północne zaczęły się od zajęcia tego kraju.

Ok. 1265 roku w Ebbing wybuchła rebelia. Władyka z Geso sprzymierzył się z powstańcami. Cesarz Emhyr var Emreis wysłał karną ekspedycję, która stłumiła powstanie.

Po bitwie o Wzgórze Sodden wybuchło drugie znane powstanie. Zostało stłumione przez młodych nilfgaardzkich oficerów. Prawdopodobnie po tych wydarzeniach Ebbing zyskało pozorną autonomię.

Geografia[]

W Ebbing znajdowała się bagnista kraina zwana Pereplutem przecięta rzekami Arete, Lete, Sylte oraz Veldą.

Według profesora Giraldusa Temeriensisa Ebbing było sporych rozmiarów państwem, a jego dużą część zajmowały bagna Pereplutu, które były wylęgarnią potworów i chorób. Na wschód leżał masyw Tir Tochair[2]. Większość mieszkańców osiadło nad rzekami lub morzem[3].

Znane miejscowości[]

Znani obywatele[]

Dane z książek Sapkowskiego[]

- Tak, to prawda. Podbili Metinnę, Maecht, Nazair, Ebbing, wszystkie królestwa na południe od Gór Amell.
Krew elfów, str. 251
Męża dla skażonej incestem Calanthe trzeba było szukać aż w dalekim Ebbing, dokąd plotki nie dotarły.
Chrzest ognia, str. 113
- Pewnie, że nie bez przyczyny - warknął Bronibor. - Emhyr rozgramia właśnie Aedirn i wie, że jeśli wkroczymy, a z nami Redania i Kaedwen, to pobijemy go,wyrzucimy za Dol Angra, do Ebbing.
Czas pogardy, str. 126-127
Gościńcem przeszły następne chorągwie, za jazdą poja­wiły się korpusy piechoty. Maszerowali łucznicy w żółtych kabatach i okrągłych hełmach, kusznicy w płaskich kapa-linach, pawężnicy i pikinierzy. Za nimi szli tarczownicy, opancerzeni jak raki weterani z Vicovaro i Etolii, dalej kolorowa zbieranina - zaciężni knechci z Metinny, najemnicy z Thurn, Maecht, Geso i Ebbing...
Czas pogardy, str. 213

Przypisy[]

  1. Alfabet Sapkowskiego.
  2. Jest to najprawdopodobniej fałsz, ponieważ Geso graniczyło z Tir Tochair, a rzeka Velda miała tam swój górny bieg.
  3. Wiedźmin: Gra Wyobraźni

Galeria[]

Heraldyka[]