Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Dyskusja artykułu „Historia

Ta strona służy do dyskusji nad artykułem „Historia”. Przed napisaniem nowego wątku miej na uwadze kilka rzeczy:


Witam!

Na stronie: http://www.sapkowski.pl/modules.php?op=modload&name=Companion&file=index&func=his Jest bardzo szczegółowo opisana historia wiedźmina. Czy mogę dać ją zamiast obecnej? Zawiera więcej informacji i jest dokładniejsza niż obecna.

~>Foltest<~ 18:08, cze 3, 2011 (UTC)

Szanowni Państwo!

Edytujących ten artykuł bardzo proszę o nie zmienianie dat umieszczonych w nim na podstawie prozy A. Sapkowskiego.

Rozumiem podniecenie młodych ludzi, wywołane wejściem na rynek drugiej części kultowej już gry, niemniej jednak nie możemy zmieniać, stworzonej (przez cieszącego się szacunkiem i popularnością) twórcę, historii świata przedstawionego, tylko dlatego, że "w grze Wiedźmin 2..."

Drodzy państwo, gra nie jest wyrocznią.

A nawet zawiera błędy!

Dlatego napiszę to raz i proszę o uważny odbiór.

W pierwszej części gry Wiedźmin, mianowicie w prologu, zamieszczono informację, iż akcja owej gry toczy się pięć lat po zakończeniu Wielkich Wojen.

Z prozy A. Sapkowskiego wynika, iż wojny zakończyły się w roku 1268. (Pokój Cintryjski)

Jak więc nietrudno policzyć mamy rok 1273.

W grze zaś błędnie podano rok 1270.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Wilczyca 09:17, cze 30, 2011 (UTC)

Błąd - rok pokoju cintryjskiego

Przeczytałem dopiero co całą sagę. W książkach nie ma żadnej informacji na temat tego, że pokóc cintryjski został zawarty w roku 1268. W "Pani Jeziora" jest informacja, że pokój został zawarty w roku bitwy pod Brenną, a przebieg akcji książki wyraźnie wskazuje, że bitwa pod Brenną miała miejsce w roku następującym po roku wybuchu II wojny z Nilfgaardem! Skąd ten durny błąd? Twórcy gry "Wiedźmin" wcale się nie pomylili.

Mateusz Bartosik 01:13, wrz 29, 2011 (UTC)

To nie twórcy ,a AS się pomylił.Podaj źródło.


Wg wróżby Iticośtam wielkie wojny trwały do 1268

Idaret 14:51, wrz 30, 2011 (UTC)

Źródła - data zakończenia Wielkiej Wojny

Prawda, na 275 stronie w "Chrzcie Ognia" jest wzmianka o tym, że Wojny Północne trwały do 1268 roku. Zwróćcie jednak uwagę, jak łatwo pomylić się przy wpisywaniu cyfr! O wiele pewniejsze są daty zapisane słownie. Niżej cytat, który jest sprzeczny z informacjami z 'ChO':

"- [...] Dolna Marchia od wieków należy do Kaedwen...
- Górne Aedirn - odezwał się znowu Dijkstra - należy do Kaedwen od ubiegłego lata. Dokładniej, od dwudziestego czwartego lipca ubiegłego roku. Od chwili, gdy wkroczył tam kaedweński korpus okupacyjny."

"Pani Jeziora", rozdział 10, str. 404. Rozmowa Henselta z Dijkstrą podczas pertraktacji pokojowych w cintryjskim burgu. Jeżeli przyjąć za datę początku wojny rok 1264, co do czego niemal wszyscy są pewni, datą zakończenia wojny oraz podpisania pokoju jest rok 1265 (pertraktacje nie mogły trwać 3 lata, o czym niżej)!

"- Waszmościowie - zaryzykował kolejne mało dyskretne pytanie Boreas Mun - od dawna na szlaku? Tu, na Pustkowiach? Dawnoż to, ośmielę się zapytać, zostawiliście za sobą Bramę Solveigi?
- Dawno, niedawno - powiedział pielgrzym - rzecz to względna. Przeszedłem Solveigę drugiego dnia po wrześniowej pełni.
- Ja zaś - rzekł elf - szóstego dnia.
- Ha - kontynuował Boreas Mun, zachęcony reakcją. - Dziw, żeśmy się już tam nie zeszli, bom i ja tamtędy wówczas szedł, a właściwie jechał, bom wówczas jeszcze konia miał.
Zamilkł, odpędzając niemiłe myśli i wspomnienia wiążące się z koniem i jego utratą. Pewien był, że i jego towarzysze z przypadku musieli mieć podobne przygody. Wędrując cały czas piechotą, nigdy nie dogoniliby go tu, pod Elskerdeg.
- Wnoszę zatem - podjął - że ruszyli waszmościowie w drogę już po wojnie, po zawarciu pokoju cintryjskiego. Nic mi, rzecz jasna, do tego, ale ośmielę się suponować, że nie spodobał się waszmościom porządek i obraz świata stworzony i ustalony w Cintrze."

"Pani Jeziora", r. 10, str. 398-399. Rozmowa Dijkstry, Faoiltiarny i Muna podczas ucieczki w dzikie strony świata. Widać wyraźnie, że wiosenne rozmowy pokojowe mogły skończyć się na tyle wcześnie, by postacie dotarły we wrześniu na Bramę Solveigi daleko na wschodzie.

Autor kalendarza z Companionu strony http://sapkowski.pl pisze: "wcale nie jest powiedziane, że Rok Wielkiej Wojny, w którym dzieją się "Czas pogardy", "Chrzest ognia" i "Wieża jaskółki" rzeczywiście jest rokiem 1264. Raczej jest późniejszy, ale nie mam pojęcia o ile."

Podejrzewam, że Sapek albo pomylił się, wpisując cyfrę w dacie zakończenia wojny w 'ChO' (ósemka jest tuż nad piątką na klawiaturze numerycznej), albo Wielka Wojna wybuchła w roku 1267!

Obie opcje sa prawdopodobne, jednak zmiana jednej daty (1268 na 1265) jest prostsza niż przestawianie sporej części kalendarza (wszystkie wydarzenia z roku 1264 miałyby miejsce w roku 1267).

Mateusz Bartosik 17:15, paź 1, 2011 (UTC)

Jeżeli nikt nie wykaże, że jest inaczej, niż napisałem wyżej, należy zmienić daty w kalendarium. Zachęcam do dyskusji.

Mateusz Bartosik 01:25, paź 3, 2011 (UTC)

Jestem, za dodatkowo mam kalendarium z komiksu racja stanu,które potwierdza twoją teorię.


Więc 1265 pokój cintryjski,pogrom rivski a w 1268 zakończenie działań wojennych?

Odp.

No dobra, ale Itlina przepowiedziała: Wojny Północne (1239-1268). Więc saga skończyła się kila dni/miesięcy później!

FOLTEST55 15:16, paź 6, 2011 (UTC)

Foltest jesteś tępy. Bartosik pisze ,że o wydarzeniach,które wykluczają możliwość tej daty zakończenia wojny.


A rękopis znalezony w smoczej jaskini to(książka) kompendium wiedzy fantasy. Można kupić np. w Empiku.

Idaret 07:03, paź 8, 2011 (UTC)

Słuchaj no koleś, nie podskakuj mi tu i nie uważaj się za nie wiadomo kogo! Nie pozwolę jeździć po sobie takiemu chamowi jak ty!!

Z powazaniem

FOLTEST55 08:17, paź 8, 2011 (UTC)

Bez kłótni proszę. A tak swoją drogą, kto usuwa moje posty? Nie odpowiedziano na moje pytanie.

Doskonale wiemy, co jest napisane o Wojnach Północnych. Nie odpowiedziano jednak absolutnie nic na argument, iż Sapek mógł się pomylić, wpisując tę jedną cyfrę w dacie, bądź też całe kalendarium jest źle wyliczone (wszak nigdzie w sadze nie ma daty rocznej) i II wojna z Nilfgaardem zaczęła się w 1267 roku! Nie ma innej opcji niż te dwie, bo wojna na 90% nie trwała dłużej niż rok! Za tym przemawia dialog, który zacytowałem.

Nie na też sensu twierdzenie, że narady pokojowe w Cintrze odbyły się w roku 1265, a działania wojenne trwały mimo to do 1268. Chyba, że Sapek zrobił nas w jajo, podając kłamiące źródło. Tylko po co miałby to robić?

Mateusz Bartosik 18:47, paź 8, 2011 (UTC)

Zlodowacenie

Jak to zlodowacenie miało miejsce ok 3000 roku? Nimue powiedziała ze "Mamy jeszcze 3 000 lat" ale nie wiemy w którym roku dzieje sie akcja z Condwiramurs i Nimue. Może się dziać np. 1590 + 3000 lat = 4590! Więc raczej jest to do usunięcia.

FOLTEST55 13:40, paź 27, 2011 (UTC)

Słuszna uwaga. Możesz to spokojnie usunąć bądź ustawić mniej konkretną datę.

Mateusz Bartosik 12:45, paź 27, 2011 (UTC)

Nie usunąłem, poprawiłem bo to dość wazna informacja :P

FOLTEST55 13:40, paź 27, 2011 (UTC)

Tylko teraz przydałaby się jakaś wzmianka o Nimue, bo punkt odniesienia jest zawieszony w próżni. ;) Gdzieś była chyba kiedyś data jej narodzin, czy mi się zdaje?

Mateusz Bartosik 20:01, paź 27, 2011 (UTC)

Raczej ci się zdaje... ja nie pamiętam o czymś takim. Była tylko wzmianka o niej w "Chrzcie ognia" jako mała dziewczynka ;). Ale nawet w tedy nie mamy roku. Jedno jest pewne już w tedy Pogwizd opowiadał m.i.n o Bitwie pod Brenną Jarudze itp. :P

FOLTEST55 16:01, paź 28, 2011 (UTC)

Jakie zlodowacenie? Przecież Nilfgaard będzie wywoływał swoim rozrostem gospodarczym globalne ocieplenie ;)

A na serio, to w "Chrzcie" była zmianka, że Pogwizd opowiadał około sto lat po Sadze.

SMiki55 19:50, paź 30, 2011 (UTC)

A no tak! <faceplam> Było faktycznie :)

FOLTEST55 20:01, paź 30, 2011 (UTC)

Daty w Wiedźminie 2: Zabójcach Królów

W intro Wiedźmina 2 podany jest rok 1271, a Vernon po przesłuchaniu mówi, że Pogrom Rivijski był w 1268 roku i w dodatku mówi, że to było pięć lat temu! Zauważyliście?

____________________________________________________________________________________________

Na pewno było powiedziane, że jest rok 1271? Zarówno w pierwszej, jak i drugiej części jest lato, a minęły niby 3 miesiące... ;p

Poza tym problem wynika z błędów w kalendarium opisanych przeze mnie nieco wyżej. Albo Sapkowski pomylił się, wpisując datę zakończenia wojny (cyfrę łatwo pomylić), albo fani, spisując kalendarium, rąbnęli się kompletnie z datą rozpoczęcia wojny (co zmienia też wieeele innych dat w kalendarium). Co za tym idzie, w grze również pojawiają się takie nieścisłości. Jeżeli przyjąć za datę rozpoczęcia wojny rok 1264, to pogrom był w 1265. Jeżeli wojna zaczęła się w 1267, to pogrom rzeczywiście miał miejsce w 1268 roku.

Innymi słowy: jeżeli gra podaje rok 1268 jako moment śmierci Geralta, a jednocześnie utrzymuje, że wojna skończyła się w 1265, to tym samym Biały Wilk musiałby spędzić mniej więcej 3 lata w Nilfgaardzie (od wyprawy z Toussaint do warowni Stygga i z powrotem) co nie ma głębszego sensu (brak takich poszlakk w sadze).

Tak, to błąd. ;) Nie tlyko twórców gry, ale i wielu ludzi przed nimi.

Mateusz Bartosik 17:25, lis 1, 2011 (UTC)

Powinniśmy napisać do Sapka albo do REDów xD

FOLTEST55 17:23, lis 1, 2011 (UTC)

Życzę powodzenia! ;p Sapek nie podał nigdzie kontaktu do siebie (musiałbyś się kontaktować poprzez licencjobiorców, np. wydawnictwa SuperNOWA lub MAG, bądź też REDów), a twórcy gry są w takiej samej sytuacji jak my. ;)

Mateusz Bartosik 17:26, lis 1, 2011 (UTC)

Racja... Mieszka w Łodzi :) (chyba). No to będziemy się dwoić i troić jak to było na prawdę...

FOLTEST55 18:16, lis 1, 2011 (UTC)

Jest na to dowód: W intro jest tak:

Minęło sześć lat od dnia, w którym zjednoczone królestwa pokonały wojska Nilfgaardu w walnej bitwie pod Brenną. Całą Północ nękają głód i zaraza. Elfy i krasnoludy żyją w gettach. Coraz więcej nieludzi ucieka w lasy, by dołączyć do oddziałów Scoia'tael. W Temerii nieznany skrytobójca próbuje zamordować króla Foltesta. Ginie z rąk najemnego łowcy potworów - Geralta z Rivii.

Temeria, rok 1271.

____________________________________________________________________________________________

No tak, co daje nam małe dziwactwo. ;) Ewidentnie w pierwszym "Wiedźminie" było lato, na 100% przed sierpniem, przed żniwami. Tymczasem w drugiej części mamy niby kolejny rok, a nadal jest baardzo ciepło. ;) No ale cóż, nie czepiajmy się. ;) Muszę jedną rzecz poprawić w kalendarium.

Mateusz Bartosik 22:36, lis 1, 2011 (UTC)