Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Cregennan z Lod [czyt. kregenan] - czarodziej ludzkiej rasy z legend o Larze Dorren. Według legend on i Lara byli kochankami. Ich związek przypadł do gustu ludziom i elfom, oznaczało to stopienie lodów pomiędzy tymi dwoma rasami. Wśród nich znaleźli się ci, którzy nie tolerowali związku zakochanych. Pomimo że Cregennan był człowiekiem, zginął z ręki swej rasy. Został on upamiętniony w elfim cmentarzysku pod Gorgoną, w Tir ná Béa Arainne, jako że był człowiekiem nie został on bezpośrednio wyrzeźbiony z marmuru jak jego kochanka.

Dane z książek Sapkowskiego[]

Pejzaż przedstawia spotkanie Cregennana z Lod i Lary Dorren aep Shiadhal, legendarnych kochanków, rozdzielonych i zniszczonych przez czas pogardy. On był czarodziejem, ona elfką, jedną z elity Aen Saevherne, czyli Wiedzących. To, co mogło być początkiem pojednania, zmieniło się w tragedię.


Czas pogardy, str. 137

- To jest Lara Dorren aep Shiadhal. Oczywiście, to nie grób, lecz cenotaf. Dziwi de pozycja posągu? Cóż, nie znalazł poparcia projekt, by wykuć w marmurze oboje legendarnych kochanków: Larę i Cregennana z Lod. Cregennan był człowiekiem, byłoby świętokradztwem marnować amellski marmur na jego statuę. Byłoby bluźnierstwem stawiać statuę człowieka tutaj, w Tir na Bea Arainne.
Z drugiej strony, jeszcze większą zbrodnią byłoby z premedytacją niszczyć pamięć o tym uczuciu. Sięgnięto więc po złoty środek. Cregennana... formalnie tutaj nie ma. A jednak jest. W spojrzeniu i pozie Lary. Kochankowie są razem. Nic nie zdołało ich rozdzielić. Ani śmierć, ani niepamięć... Ani nienawiść.


Wieża Jaskółki, str.

Nie, taki mezalians nie mógł przynieść niczego dobrego...
- I dlatego - wtrącił Geralt - został surowo ukarany.
- Nie tak, jak myślisz - Avallac'h spojrzał na niego szybko. - Chociaż związek Lary Dorren i Cregennana przyniósł nieobliczalne szkody elfom, a ludziom mógł wyjść tylko na dobre, jednak to ludzie, nie elfy, zamordowali Cregennana. Ludzie, nie elfy, zgubili Larę. Tak właśnie było, mimo tego, że wielu elfów miało powody, by nienawidzić kochanków. Również osobiste.
Geralta już po raz drugi zastanowiła nieznaczna zmiana w głosie elfa.


Wieża Jaskółki, str.

Informacje z opisu rodowodu Cirilli[]

Notkę o Cregennanie napisał Andrzej Sapkowski w opisie rodowodu Ciri na swojej dawnej oficjalnej stronie.


Nic nie wiadomo o rodzicach i dzieciństwie CREGENNANA, nie jest wykluczone, że do szkoły czarodziejów w Mirthe trafił jako podrzutek. Jedno lub oboje rodziców ponad wszelką wątpliwość było czarodziejem.

CREGENNAN ukończył szkołę czarodziejską summa cum laude i wkrótce zasłynął jako nieprawdopodobnie zdolny (jak na swój wiek) magik. Lansował szkołę sprzężenia magii ludzkiej i elfiej, był wielkim zwolennikiem zbliżenia i koegzystencji obu ras. Był lubiany i akceptowany przez elfy.

Coraz ambitniejsze - i , o dziwo - coraz realniejsze plany CREGENNANA przerwała jego afera miłosna z LARĄ DORREN AEP SHIADHAL, elfią magiczką z grupy tzw. "Wiedzących". Związek ten, co ciekawe, bardziej rozwścieczył ludzi, niż elfy. Gdy nadto okazało się, że LARA DORREN jest w ciąży, CREGENNANOWI zarzucono zdradę, konszachty z elfami i knucie spisku przeciw własnej rasie. Gdy odmówił zerwania kontaktów z LARĄ i elfami, dokonano skrytobójczego zamachu na oboje. CREGENNAN zginął, LARZE udało się zbiec.

Legenda każe upatrywać "Grobu Cregennana" w ogromnym głazie narzutowym w okolicach Rinde. W rzeczywistości CREGENNAN musiał być pochowany znacznie bliżej miejsca, gdzie został zamordowany, t.j. miejscowości Piana nad rzeką Pontar.

Odnośniki zewnętrzne[]

Ciekawostki[]

  • Lod -  (hebr. לוד, Iriyat Lod; arab. اللد, al-Ludd; w starożytności nazywane też Diospolis, Lydda lub Lidda) – miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu.
  • Ciri jest ich potomkiem.