Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

As part of the Unified Community Platform project, your wiki will be migrated to the new platform in the next few weeks. Read more here.

Zeugl

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

====

Zeugl w całości, razem z mackami.
Walka z zeuglem
Zeugl w grze The Witcher
Finalna wersja z gry

Zeugl - (wymowa: Cojgl lub Zojgl) potwór żyjący na śmietniskach, żywi się wszystkim co znajdzie, przenosi tężec oraz trupi jad. Ogólnie z wyglądu, jego bulwowaty korpus przypomina ohydny kartofel. Jego szczęka jest wypełniona wieloma klockowatymi zębami, a ślepia fosforyzują blado. Zeugl posiada bliżej nieokreśłoną ilość grubych macek zakończonych kolczastymi, przyssawkowatymi zgrubieniami. Jego skóra jest prawie przezroczysta przez co widać jego wnętrza.====


Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zeugl żyje wśród nieczystości - w kanałach lub na wysypiskach śmieci; trzeba go zabić, dopóki jest młody i niewielki; gdy urośnie, staje się zbyt potężnym przeciwnikiem nawet dla wiedźminów. Odporności: Właściwie niewrażliwy na ciosy mieczem, czy to stalowym, czy srebrnym. Podatności: Żeby zabić zeugla, trzeba go wpierw pozbawić macek. Taktyka: zasypuje przeciwnika gradem ciosów mackami. Alchemia: Jad zeugla Księgi: "Choroba cywilizacji", "Physiologus"

Przypadek zeugla w sposób najdoskonalszy pokazuje, jak potwór może przystosować się do życia w sąsiedztwie zbiorowisk ludzkich. Bestia karmi się odpadkami i nieczystościami, które produkuje miasto, nie musi polować ani walczyć o byt. Po prostu rośnie i z czasem staje się groźna dla ludzi. Oto dobitny przykład na to, że dewastacja środowiska naturalnego wiąże się z tragicznymi konsekwencjami. Dlatego apeluję: szanujmy naturę!

Dane z gry-[edytuj | edytuj kod]

W grze The Wither Zeugl zamieszkuje kanały pod Wyzimą. Przed walką należy wypić antidota przeciw truciznom. Rzadko wyłania korpus z wody, a przed atakiem posyła na przeciwnika od 4 do 5 macek. Należy odcinać je stylem grupowym a następnie ciąć korpus stylem silnym. najlepiej w walce używać Znaku Igni i Znaku Aksji.

Wizerunek z Gry Wyobraźni

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Zakończona obłym, wrzecionowatym, najeżonym kolcami zgrubieniem macka, wystrzelając nagle spod śmieci, pomknęła mu na spotkanie z niesamowitą prędkością. Wiedźmin pewnie wylądował na resztkach rozwalonego mebla, chwiejących się na kupie zgniłych warzyw, zabalansował, złapał równowagę, jednym krótkim cięciem miecza rozpłatał mackę, odcinając maczugowatą przyssawkę.(...)Śmietnik eksplodował, buchnęła w górę gęsta, smrodliwa maź, skorupy garnków, przegniłe szmaty i blade niteczki kiszonej kapusty, a spod nich wyprysnął ogromny, bulwowaty korpus, bezkształtny jak groteskowy kartofel, smagający powietrze trzema mackami i kikutem czwartej.(...)Korpus sunął ku niemu, orząc w śmietnisku niby wleczona beczka. Zobaczył, jak ohydna bulwa pęka, rozwierając się szeroką paszczęką pełną wielkich, klockowatych zębów. Pozwolił, by macki oplotły go w pasie, z mlaśnięciem wyrwały ze śmierdzącej mazi i powlekły w stronę korpusu, kolistymi ruchami wgryzającego się w śmietnik. Zębata paszczęką zakłapała dziko i wściekle. Przywleczony w pobliże okropnej gęby wiedźmin uderzył mieczem, oburącz, klinga wcięła się posuwiście i miękko. Ohydny, słodkawy odór pozbawiał oddechu. Potwór zasyczał i zadygotał, macki puściły, konwulsyjnie załopotały w powietrzu.


Miecz przeznaczenia, str. 79-80


Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W grze Geralt walczy z zeuglem. Pomagają mu w tym Zygfryd z Denesle(Po stronie Zakonu), Triss Merigold (Neutralni), Yaevinn (Rebelianci).
  • Zeugl jest obojniakiem, to znaczy nie potrzebuje partnera do rozmnażania.
  • Zeugl jest podatny na Znak Aksji.
  • Zeugl wyglądem i trybem życia przypomina Dianoga zwierzę z uniwersum Gwiezdnych Wojen.