Jesteś nowy na Wiedźmińskiej Wiki i nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj na portal społeczności i dowiedz się jak stać się częścią naszej społeczności!

Yarpen Zigrin

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Yarpen Zigrin
85.jpg
Informacje podstawowe
Pochodzenie
Mahakam , Góra Carbon
Profesja
Najemnik
Płeć
Mężczyzna
Rasa
Krasnolud
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Brązowy
Informacje rodzinne
Rodzina
Gabor Zigrin ( kuzyn )
Wystąpienia

Yarpen Zigrin - krępy, brodaty krasnolud, przyjaciel Geralta, razem uczestniczyli m.in. w polowaniu na złotego smoka Villentretenmertha w opowiadaniu Granica możliwości. Brał udział w bitwie pod Brenną.

Yarpen przedstawiony jest jako kawał sukinsyna i prostaka, ale w gruncie rzeczy porządnego. Cechuje go rubaszny humor, potrafi jednak być poważny i szczery.

Do drużyny Yarpena należeli:

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

(...)podpowiedział Yarpen Zigrin, krępy, brodaty krasnolud, wtaczając w ogień olbrzymi, smolny karcz przytaszczony z zarośli.


Miecz przeznaczenia, str. 27

- Yarpen Zigrin - stwierdził Geralt, zaskoczony. - Nikt inny, a Yarpen Zigrin we własnej brodatej osobie!
(...)
Krasnolud podszedł, wyciągnął rękę. Jego uścisk mógł śmiało pójść w zawody z żelaznymi obcęgami.


Krew elfów, str. 118

Dane z pozostałych źródeł[edytuj | edytuj kod]

Komiks[edytuj | edytuj kod]

W komiksie Bogusława Polcha (rysunki) i Macieja Parowskiego (scenariusz), Yarpen pojawia się po raz pierwszy w albumie Geralt jako członek bandy siedmiu gnomów Renfri (mimo że nie jest gnomem, a krasnoludem), później zaś w albumie Granica możliwości, opartym na opowiadaniu o tym samym tytule.

Film i serial[edytuj | edytuj kod]

W filmie i w 4. odcinku serialu zatytułowanym Smok (opartym na opowiadaniu Granica możliwości), w rolę Yarpena Zigrina wcielił się Jarosław Boberek.

Gra komputerowa[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin[edytuj | edytuj kod]

W grze komputerowej Wiedźmin Yarpen wspomniany jest przez Jaskra na imprezie u Shani jako obecny przy śmierci Geralta.Portret filmowego Yarpena granego przez Jarosława Boberka zawieszony jest na ścianie w burdelu Królowej Nocy oraz w kryjówce wilkołaka Vincenta Meisa.

W modyfikacyjnej przygodzie "Wesele" pojawia się wraz z całą (oprócz Paulie Dahlberga) drużyną krasnoludów (Yannick Brass, Lucas Corto, Regan Dahlberg, Xavier Moran). Przy pierwszej rozmowie naśmiewa się z Geralta z powodu jego ślubnego stroju, który według opinii krasnoluda jest niesamowicie zniewieściały - sugeruje, że Geralt i Jaskier to homoseksualiści, że powinien sobie zmienić imię na "Geraltia" i pożyczyć od Triss damskie ozdóbki, oraz że gdyby przyszedł nago, nikt by nie wątpił w jego męskość, na co Biały Wilk reaguje "Podziwiam cię, Yarpen. Ty i twoja kompania przebyliście taki szmat drogi, żeby się ze mnie ponabijac". Kulminacją stosowania przez niego rubasznych dowcipów jest bijatyka z Geraltem, do jakiej dochodzi po niewybrednych żartach do Zoltana Chivaya odnośnie do jego narzeczonej Eudory Breckenriggs- celowo przekręca nazwisko na odgłos żaby "Brekekek", czyni aluzję Zoltanowi, że stał się wrażliwszy, i że gdyby zabrać mu Eudorę, a podłożyć granitową ścianę, przebiłby się samym penisem do gór trzy razy i z powrotem. Wywiązuje się wówczas walka na pięści z nim i Geraltem, jednak może wystąpić w trakcie niej bug - na parterze karczmy Yarpen znika, a Geralt jest nieustannie w trybie walki na pięści, za to na wyższym piętrze nie da się go pokonac - gdy następuje sekwencja powalenia na łopatki krasnoluda, ten powraca i dalej walczy i tak w nieskończoność. Występuje z modelem postaci siwobrodego krasnoluda w niebieskim kubraku.

W notatniku dołączonym do opakowania Edycji Rozszerzonej gry "Wiedzmin" zostaje wspomniany w kartkach z dziennika Jaskra jako m.in. jako autor przyśpiewki "Nie będę się żenił", w której zaśmiewa się, że będzie "pożyczał" małżonkę od Zoltana, oraz jako współuczestnik ostrej libacji z użyciem przepalanki w alkoholu.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[edytuj | edytuj kod]

Yarpena można spotkać podczas pobytu w Vergen - niezależnie od "Ścieżki" którą obraliśmy.

Jarosław Boberek użyczył głosu Yarpenowi Zigrinowi w drugiej odsłonie gry.

Gra karciana[edytuj | edytuj kod]

W grze Wiedźmin: Przygodowa gra karciana znaleźć można kartę Yarpena, mimo że nie pojawia się on w grze komputerowej, na której oparta jest karcianka.

Ciekawostki i inne informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Jarosław Boberek znany z roli Yarpena w filmie, serialu i drugiej części gry. Użyczył głosu Magistrowi w pierwszej odsłonie gry komputerowej.
  • W burdelu Królowej Nocy wisi portret filmowego Yarpena.
  • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer .
  • Ma kuzyna Gabora Zigrina .

Galeria[edytuj | edytuj kod]