Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Join The Fan Lab, a private Fandom research community for users in the US and UK where you will be asked to share your opinions on all things gaming and entertainment! Click here to see if you qualify

Wyzima

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Mapa Wyzimy

Wyzima - duża metropolia, siedziba władcy oraz stolica Temerii. Miasto bogate i niezwykle istotne dla państwa. W ciągu swojej długiej historii było świadkiem wielu wydarzeń, zarówno radosnych, jak i tragicznych. Jest znakomitym miejscem dla rozwoju nauki, a poprzez obecność szlaków handlowych, również dla rozwoju handlu. Swoją siedzibę mają tu główne ośrodki armii temerskiej. Również w stolicy rozstrzygane są ważne sprawy urzędowe. Niewiele wiadomo o wyglądzie Wyzimy, jednakże dzięki pracy grafików w grze Wiedźmin miasto wygląda bardzo realistycznie. Wiemy, że znajdują się tu takie miejsca jak karczma "Stary Narakort", karczma "Pod Lisem", dwa dwory królewskie - stary (opuszczony i obrócony w ruinę po tym jak córka Addy i Foltesta, zbudziła się do życia jako strzyga) i nowy (aktualna siedziba króla Foltesta ).

Ważniejsze budynki i miejsca[edytuj | edytuj kod]

Obywatele Wyzimy[edytuj | edytuj kod]

Obecni Mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Dawni Mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Dotyczące opisu

  • Podróż drogą z Ellander

Minęli otaczające Wyzimę lasy, weszli na łąki i pastwiska.
Poszli dalej, wnet dotarli na groblę wiodącą wzdłuż stawów i rowów. I nagle nad wierzchołkami olch zobaczyli czerwone dachówki wierz górującego nad jeziorem wyzimskiego zamku.


Pani Jeziora, str. 220

Dotyczące lokalizacji

Rozkaz królewski i poczta dopadły go w Hagge, gdzie wypoczywał po powrocie z Tregotoru. Opuścił twierdzę nocą, galopując gościńcem wzdłuż lewego brzegu Pontaru, przekroczył granicę z Temerią przed świtem, a teraz, w południe następnego dnia, był już nad brzegiem Ismeny. Gdyby król Foltest był w Wyzimie, Aplegatt doręczyłby mu posłanie jeszcze tej nocy.


Czas pogardy, str. 7

Przebywał na południu kraju, w Mariborze, oddalonym od Wyzimy o blisko dwieście mil. (...) W okolicach Białego Mostu porzucił wiodący na zachód gościniec i pojechał lasami, w kierunku Ellander. (...). Sforsował rzekę bez trudu - od czerwca nie padało, woda w Ismenie opadła znacznie. trzymając się skraju lasu, dotarł na szlak wiodący z Wyzimy na południowy wschód, w stronę krasnoludzkich hut, kuźni i osiedli w Masywie Mahakam.(...). Przed wieczorem był już na zachodniej granicy księstwa Ellander, na rozstaju w okolicach wioski Zavada, skąd miał prostą i bezpieczną drogę do Mariboru - czterdzieści dwie mile bitym, uczęszczanym traktem.


Czas pogardy, str. 7-8

Oren stoi słabo, a ceny kamieni w Wyzimie nie są za wysokie, za blisko do krasnoludzkich kopalni w Mahakamie


Ostatnie życzenie, str.

Gry[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin[edytuj | edytuj kod]

Wyzima, stolica Temerii, jest największym miastem królestwa. Leży nad Jeziorem Wyzimskim, na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, w tym szlaku wodnego. Dzięki rozbudowanej sieci dróg miasto czerpie spore zyski z handlu. Z woli króla Foltesta zarządza nim grododzierżca Velerad.

Wiedźmin 2[edytuj | edytuj kod]

Leży, gdzie zbiegają się ważne szlaki handlowe, stolica Temerii położona jest malowniczo nad brzegiem jeziora Wyzimskiego w dolinie Ismena, która jest dopływem Pontaru. Miasto jest podzielone na cztery kwartały, które są domem dla tysięcy i turystów goszczących ze wszystkich zakątków świata. Pałac Królewski i ratusz są zarówno tutaj, a miasto oferuje wiele rynków, świątyń, kuźni, sklepów, banków, warsztatów, zajazdów i burdeli. Ponieważ nasza historia nie dotyczy Wyzimy bezpośrednio, zakończę mój opis tutaj i zachęcam zainteresowanych do konsultacji innych źródeł.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

W trzeciej odsłonie gry Wyzima jest pod okupacją Nilfgaardu. Została zmieniona na centralne dowództwo i siedzibę Emhyra var Emreisa na obszarze Królestw Północy. Pałac został urządzony na wzór bardziej odpowiadający dworowi cesarza.

Ciekawostki i inne informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Akcja gry Wiedźmin w bardzo dużej części rozgrywała się właśnie w Wyzimie.
  • W grze Wiedźmin Wyzima staje się areną walk między Wiewiórkami, Zakonem Płonącej Rózy i Wojskiem królewskim.
  • W grze Wiedźmin nie było gospody "Stary Narakort", ale za to w Dzielnicy Handlowej znajdował się "Nowy Narakort".
  • Jest podzielona na cztery dzielnice.
  • W trakcie fabuły gry do Wyzimy nie da się przedostać bez glejtu, ze względu na panującą kwarantannę.

Galeria[edytuj | edytuj kod]