Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Wolne Państwo Saskii

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj


Wolne Państwo Saskii
Stolica Vergen
Ustrój polityczny Monarchia
Głowa państwa  Saskia
Jednostka monetarna Marka Aedirn
Herb
nieoficjalny
propozycja herbu
propozycja herbu
Flaga
nieoficjalna
Flag Saskia.png

Wolne Państwo Saskii - państwo utworzone przez Saskię w Dolinie Pontaru (górnym Aedirn). Teoretycznie kraj bez uprzedzeń, tolerujące wszystkie narody i rasy. Państwo w którym elfy, ludzie, czarodzieje, a nawet trolle będą żyć obok siebie. Taki kraj widziała Saskia. Jednak Loża miała inny plan co do Wolnego Państwa. Czarodziejki miały zamiar przejąć kraj i wykorzystać do własnych celów. Na czele tego narodu miały stać Filippa Eilhart i Sheala de Tancarville. Jeśli Geralt odczaruje Saskię, prawdopodobnie odzyska ona władzę w swym państwie. 

Północną granice Wolnego Vergen stanowi Pontar, południową i zachodnią jego dopływ Dyfne. Zaś wschodnią Góry Sine.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Głową państwa miała zostać Saskia, która odparła wojska Henselta i na obradach w Loc Muinne mianowała się królową Saskią. Nowa władczyni charakteryzowała się honorem, odwagą, walecznością oraz oddaniem wobec swojego kraju i podwładnych. Jednak po zwycięskiej bitwie z Kaedweńczykami Loża, w osobie Filippy Eilhart i Sheali de Tancarville, miała inny plan co do Wolnego Państwa. Chciały one przejąć władzę i wykorzystać ją do własnych celów. Czarodziejki zawładnęły umysłem Saskii, by zostać de facto rządzącymi. Ich plan legł jednak w gruzach, gdyż Radowid V skazał i oślepił Eilhart. Tancarville została rozerwana przez skażony portal lub zginęła później w więzieniu, a omamiona czarem Saskia została obezwładniona przez Geralta z Rivii. Do odczarowania Saskii potrzebny był magiczny sztylet Filippy Eilhart, który był w jej domu.

Po wydarzeniach z Loc Muinne Nilfgaard rozbił obrońców Vergen, a za ich upór miasto zostało zrównane z ziemią, sama Saskia jest ukazana jak bohatersko walczy jako smoczyca. Po przegranej bitwie z Nilfgaardczykami, terytorium Państwa Saskii należy do strefy wpływu Nilfgaardczyków.

Po zakończeniu III wojny Nordlingów z Cesarstwem Nilfgaardu, w zależności od wyborów Geralta, Wolne Państwo Saskii mogło pozostać pod okupacją Cesarstwa, zostać podbite przez Radowida V lub zjednoczyć się z Redanią pod przewodnictwem kanclerza Dijkstry.

Ważniejsze miasta[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze Postacie[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Wolne Państwo zostaje stworzone tylko gdy poszlismy Ścieżką Iorwetha. W przeciwnym razie te tereny należą do Kaedwen.
  • Podczas wydarzeń z Sagi, czarodziejki z Loży chciały, aby istniało państwo z czarodziejką na czele. Możliwe, że przejmując władzę w Wolnym Państwie, realizowały te plany.

Galeria[edytuj | edytuj kod]