Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Wolna Kompania

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Trzy czaszki - znak Wolnej Kompanii

Wolna Kompania - Była to jednostka bojowa składająca się z żołnierzy najemnych. Była jednostką elitarną. Przysłużyła się podczas bitwy pod Brenną.

Znani członkowie Wolnej Kompanii[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Śladem z Temerczykami szło równym i zwartym krokiem inne wojsko. Szara, niemal bezbarwna kawaleria, nad którą nie powiewały chorągwie ani proporce. Przed jadącymi na czele kolumny dowódcami niesiono ozdobioną końskimi ogonami tykę z poziomą poprzeczką, do której przybite były trzy ludzkie czaszki.
-Wolna Kompania-wskazał szarych jeźdźców Lancknecht.-Kondotierzy.Najemne wojsko.


Pani Jeziora, str. 217

Żadne nas berło ni tron nie pozyszczy
Nigdy z królami nie będziem w aliansach
My u dukata, co jak słońce błyszczy
Na ordynansach!

Niczym są dla nas waszych przysiąg roty
Sztandarów waszych ni rąk nie całujem
My dukatowi, co jak słońce złoty
Wierność ślubujem!


Pani Jeziora, str. 218

Jechali stępa główną ulicą miasta, Julia Adam "Adieu" Pangratt i Lorenzo Molla, na czele Kompani, odświętnie odzianej, uformowanej w równiutkie czwórki tak, że żaden z wypucowanych i wyszczotkowanych do połysku koni nie wysuwał z szyku nosa nawet o cal. Kondotierskie konie były jak ich jeźdźcy - spokojne i dumne, nie płoszyły się wiwatami i wrzaskiem tłumu, lekkimi zaledwie, niemal niezauważalnymi szarpnięciami głów reagowały na lecące ku nim wieńce i kwiaty.


Pani Jeziora, str. 425

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]