Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

As part of the Unified Community Platform project, your wiki will be migrated to the new platform in the next few weeks. Read more here.

Vysogota z Corvo

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
G SS Vysogota.jpg

Vysogota z Corvo - lekarz, chirurg, alchemik, badacz, historyk, filozof i etyk. Profesor Akademii Oxenfurckiej i Akademii Imperialnej w Castel Graupian. W swoich dziełach śmiało występował w obronie jednostek przeciw tyranii zarówno władz świeckich jak i duchownych. Za swoje radykalne choć postępowe poglądy prześladowany, najpierw na Północy (za ateizm), później w Nilfgaardzie (za wystąpienie przeciw tyranii i zbrodniczym wojnom oraz rzekomy metafizyczny mistycyzm i schizmę klerykalną), osiadł w Ebbing, na bagnach Pereplutu, gdzie w osamotnieniu dokonał żywota. Opiekował się Ciri po zranieniu jej przez Stefana Skellena. Zmarł po wyjeździe Ciri.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Gdyby tego dnia po zapadnięciu zmroku ktoś (...) zajrzał przez szpary w okiennicach,(...) zobaczyłby starca z siwą klinowatą brodą i długimi białymi włosami, opadającymi na ramiona i plecy od granic potężnej łysiny przedłużającej pobrużdżone czoło daleko poza ciemię.


Wieża Jaskółki, str. 12

W każdym państwie spotkać można ludzi, którzy są ślepymi fanatykami idei społecznego ładu. Oddani tej idei, gotowi są dla niej na wszystko. Na zbrodnię również, albowiem cel uświęca środki i zmienia znaczenie pojęć. Oni nie mordują, oni ratują porządek. Oni nie torturują, nie szantażują: oni zabezpieczają rację stanu i walczą o ład. Zycie jednostki, jeśli jednostka narusza dogmat ustalonego porządku, nie jest dla takich ludzi warte grosza i wzruszenia ramion. Tego, że społeczeństwo, któremu służą, składa się właśnie z jednostek, ludzie tacy nie przyjmują do wiadomości. Tacy ludzie dysponują tak zwanym szerokim spojrzeniem... a spojrzenie takie to najpewniejszy sposób, by nie dostrzec innych ludzi.


Wieża Jaskółki, str. 279

Wszystko już kiedyś było, wszystko już się kiedyś wydarzyło. I wszystko już kiedyś zostało opisane.


Pani Jeziora, str. 150

Zaiste, wielkiego trzeba zadufania i wielkiego zaślepienia, by posokę lejącą się z szafotu nazywać sprawiedliwością.


Wieża Jaskółki, str.

Ciekawostki i inne informacje[edytuj | edytuj kod]