Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Velerad

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Velerad - Grododzierżca Wyzimy. Podaje Geraltowi szczegóły na temat królewskiej córki Addy, zamienionej w strzygę. Ma duży sentyment do Wiedźminów, ze względu nad ich rzeczowość oraz chęć uśmiercenia strzygi. Wobec Geralta był nadzwyczaj szczery, nawet mówiąc o kimś takim jak król Foltest.

Velerad w grze Wiedźmin
Velerad w serialu Wiedźmin (Marek Bargiełowski)

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Velerad, grododzierżca Wyzimy, podrapał się w podbródek, zastanowił się. Nie był ani zabobonny, ani bojaźliwy, ale nie uśmiechało mu się pozostanie z białowłosym sam na sam. Wreszcie zdecydował się.


Ostatnie życzenie, str. 10

Foltest wyszedł, zamykając za sobą drzwi. Velerad i wielmoża, którzy dotychczas stali, natychmiast rozsiedli się przy stole. Grododzierżca dopił w połowie pełny puchar króla, zajrzał do dzbana, zaklął. Ostrit, który zajął fotel Foltesta, patrzył na wiedźmina spode łba, gładząc dłońmi rzeźbione poręcze. Segelin, brodacz, skinął na Geralta.


Ostatnie życzenie, str. 19

Dane z pozostałych źródeł[edytuj | edytuj kod]

W filmie i serialu w postać Velerada wcielił się Marek Bargiełowski.