Jesteś nowy na Wiedźmińskiej Wiki i nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj na portal społeczności i dowiedz się jak stać się częścią naszej społeczności!

Triss Merigold

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Triss Merigold
W3 SS Triss Merigold 2.png
Module
|- Informacje
Rasa
Człowiek
Płeć
Kobieta
Kolor włosów
Kasztanowy
Kolor oczu
Zielony
Tytuł(y)
Doradczyni króla Tankreda
Była Doradczyni króla Foltesta
Była Członkini Rady Królewskiej Temerii
Narodowość
Kovir
Przynależność
Loża Czarodziejek
Profesja
Czarodziejka
Pochodzenie
Temeria , Maribor

Triss Merigold - Kovirska czarodziejka, była doradczyni króla Foltesta, członkini Rady Królewskiej Temerii, a po jej rozwiązaniu Loży. Uczestniczka Bitwy o Wzgórze Sodden.

Po III wojnie z Nilfgaardem doradczyni króla Tankreda z Koviru.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Była weteranką bitwy pod wzgórzem Sodden , podczas której czarodzieje zmierzyli się z siłami Cesarstwa Nilfgardu.

Znana jest z pogody ducha i wesołości . Droczyła się z Lambertem , który mówi na nią Merigold - bez tytułu, bez imienia .

Cechuje ją duży talent magiczny, lecz też brak determinacji i ambicji do pełnego go wykorzystania. Słynie najbardziej z rzucania zaklęć powiązanych z żywiołem ognia. W Kaer Morhen próbowała pomóc Ciri, lecz i ona nie była w stanie okiełznać jej potężnych mocy.

Nieszczęśliwie zakochana w Geralcie , z tego powodu Triss i Yennefer nie przepadają za sobą . Zazdrościła jego związku z Yennefer .

Zdolności magiczne[edytuj | edytuj kod]

Merigold była uzdolnioną czarodziejką, jednak nie zdołała opanować mocy Ciri. Znała tajemnicę żywiołów, teleportacji, alchemię i wiedzę tajemną.Triss jak większość Czarodziejek przeszła długoletnie szkolenie i naukę w Aretuzie, akademii magii położonej na wyspie Thanedd. Nie mogła ich na sobie używać, ponieważ miała uczulonenie na specyfiki z dodatkiem magii. Tolerowała jedynie amulety. Jako pierwsza i jedyna (z pomocą Yennefer) rzuciła Niszczące Gradobicie Merigold, destrukcyjne zaklęcie o olbrzymiej sile rażenia, powstałe na podstawie Piorunu Alzura. W grze Wiedźmin udowodniła, że jest uzdolnioną czarodziejką. Mimo, że pokonał ją w pojedynku czarodziej Azar Javed. W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, Cynthia, opisując czarodziejkę twierdzi że Triss Merigold ma talent do rzucania czarów, ale brak jej determinacji, silnej woli i odwagi.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Znakiem rozpoznawczym Triss były długie, kasztanowe włosy połyskujące złotem. Piękne i bujne, nosiła zawsze rozpuszczone, co podkreślało wolność i niezależność, Uroku dodawały jej duże, niebieskie oczy oraz rumiane policzki. Magiczka miała spory biust, jednak zawsze nosiła suknie zapięte pod samą szyję - na piersiach miała bliznę, pamiątkę po bitwie pod Sodden. Czarodziejka trzymała zdrową dietę, bardzo pilnowała swoich 22 cali w talii. Triss bardzo dbała o siebie, malowała się i kąpała nawet kilka razy dziennie. Jest smukłą kobietą o długich kasztanowych włosach i niebieskich oczach.

Jest bardzo atrakcyjna, cieszy się powodzeniem wśród mężczyzn. Znana jest z pogody ducha i wesołości.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ostatnie życzenie [edytuj | edytuj kod]

Triss została wspomniana przez swoją przyjaciółkę Yennefer, która przytoczyła jej powiedzenie o męskich przyrodzeniach: „jeśli się widziało jednego, to widziało się wszystkie”.

Miecz przeznaczenia [edytuj | edytuj kod]

Geralt zobaczył pomnik ku czci poległych pod Soddenczarodziejów. Widniało na nim imię Triss, więc wiedźminpomyślał, że Merigold poległa w bitwie.

Krew elfów [edytuj | edytuj kod]

Triss przybyła do Kaer Morhen, zaproszona przez Wiedźminów. Początkowo nie chcieli oni wyjawić powodu zaproszenia, kłamali, że chodzi o „ból w kościach” Vesemira. Triss domyślała się jednak, że chodzi o magiczne zdolności Ciri. Miała także nadzieję na romans z Geraltem, do którego nie doszło. Czarodziejka sprzeciwiła się ostrym treningom Cirilli, tym samym przeprowadzając w Kaer Morhen małą rewolucję. Uczyła dziewczynkę makijażu, zasad higieny, szyła dla niej suknię, a także zabroniła jej trenować podczas menstruacji. Doszło także do spięć pomiędzy Geraltem, a Triss, w którym czarodziejka krytykowała neutralną postawę wiedźmina. Okazało się, że Ciri jest Źródłem. Triss nie była w stanie sobie z tym poradzić – sama słyszała głos, każący jej pozostawić Geralta i przepowiednię, że Sodden upomni się o nią. Czarodziejka poradziła, więc zwrócić się do bardziej doświadczonej Yennefer. Wraz z nastaniem wiosny, Triss wyruszyła z Geraltem i małą wiedźminką do świątyni Melitele w Ellander. Po drodze czarodziejka rozchorowała się, na szczęście pomocną dłoń wyciągnął Yarpen Zigrin oraz jego kompania.

Czas pogardy [edytuj | edytuj kod]

Triss była razem z innymi czarodziejami na bankiecie na Thanedd. Bardzo ucieszyła się ze spotkania z Geraltem, który przywitał ją całusem w policzek. Dostała jednak reprymendę od Yennefer, która wiedziała o ich dawnym romansie. Podczas Przewrotu na Thanedd walczyła po stronie Królestw Północy. W trakcie walk Triss znalazła rannego po walce z Vilgefortzem Geralta. Tissaia de Vries otworzyła dla nich teleport, dzięki któremu przenieśli się do Brokilonu, gdzie Driady uzdrowiły wiedźmina.

Chrzest ognia [edytuj | edytuj kod]

Po rozwiązaniu Rady i Kapituły Filippa Eilhart powołała Lożę, organizację, która miała na celu dobro magii oraz kontrolowanie i wpływanie na politykę przez Czarodziejki. Głównym celem było posadzenie na tronie czarodziejki – idealną kandydatką okazała się Cirilla. Triss była jedną z członkiń, ale ze względu na młody wiek pełniła mało istotną funkcję. Po ucieczce Yennefer z Montecalvo zbierała o niej informacje, słuchając opowieści rybaczki.

Wieża Jaskółki [edytuj | edytuj kod]

Yennefer chciała skontaktować się z Triss, która przebywała w towarzystwie Filippy. Merigold prosiła Yen o wybaczenie współpracy z Lożą. Yennefer była jednak nieugięta – nie była w stanie spojrzeć przyjaciółce w twarz po tym, co zrobiła. Loża dowiedziała się o pobycie Yennefer na Skellige. Triss, tuż po odpłynięciu Yen, przybyła do Cracha an Craite, który dostarczył jej informacji o Yennie. Następnie Merigold przebywała w Świątyni Melitele. Iola Pierwsza miała poznać faktyczny stan Ciri. Czternasta ze Wzgórza, mimo sprzeciwu Nenneke, zdecydowała się wejść w trans razem z Iolą.

Pani Jeziora [edytuj | edytuj kod]

Czarodziejkę dręczyły wyrzuty sumienia. Rozmawiała o tym z Nenneke. Czuła się winna, że nie brała udziału w Bitwie pod Brenną, która, według przepowiedni, miałaby być dla Triss drugim Sodden. Żałowała, że sprzymierzyła się z Filippą. Loża, której lojalność Merigold stawiała ponad przyjaciół, ograniczyła jej swobodę – Czternasta ze Wzgórza nie mogła pomóc Ciri, Yennefer lub Geraltowi.

Podczas pogromu w Rivii, Triss ogarnęła panika – powróciły tragiczne wspomnienia spod Sodden. Czarodziejka zatrzymuje osłabioną walczącą i miotającą chaotycznie zaklęciami Yennefer, która za wszelką cenę chce ratować Geralta i Ciri. Sparaliżowana strachem z drgającym i przerażonym głosem, sugeruje ucieczkę. Yenna odniosła się do niej z pogardą i była zmotywowana ratować bliskich samej – mówiła Triss, żeby robiła, co chce i jeśli jej to odpowiada, dalej chowała się za „kiecką swojej Loży”. Triss Merigold opanowała emocje. Kiedy jej przyjaciółka nagle zaczęła osuwać się na ziemię – Yen dostała kamieniem prosto w twarz. Właśnie wtedy Triss przełamała swój strach raz na zawsze i stała się Triss Nieulękłą. Podczas gdy Yen była pewna, że obie zginą, to właśnie w Merigold obudziła się wiara na opanowanie sytuacji. Triss zaproponowała, aby rzucić na tłum zaklęcie Piorun Alzura, Yennefer nie uważała, żeby był to dobry pomysł, jednak pomogła przyjaciółce, mimo wycieńczenia. Triss była bardzo zdeterminowana. Ostatecznie, kobiety wywołały potężne zaklęcie, nazwane później Niszczącym Gradobiciem Merigold. Były pierwszymi i jedynymi, którym udało się je rzucić. W ten sposób powstrzymały upojony krwią i mordem motłoch. Dzięki tej interwencji po gradobiciu żołnierze zaprowadzili porządek w Rivii. Triss odnalazła Geralta w stanie krytycznym.

Wiedzmin[edytuj | edytuj kod]

Triss w grze pojawia się już na początku - podczas ataku na Kaer Morhen, potem pomaga wiedźminom w rozbiciu Salamandry, znalezienia wiedźmińskich tajemnic i w zabiciu Azara Javeda. Wybory graczy decydują o tym, czy jest ona wybranką Geralta, czy też nie.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[edytuj | edytuj kod]

Tw2 journal Triss.png

Triss , jako królewska doradczyni, towarzyszy Foltestowi podczas bitwy o Zamek La Valette wraz z Geraltem, który jest obrońcą króla. Po zdobyciu miasta i rozmowie ze swoimi dziećmi – Król Foltest został skrytobójczo zamordowany przez zamachowca przebranego za mnicha, który kilka sekund później uciekł wyskakując z zamku do rzeki. Geralt, który dzielnie strzegł władcy – w tej sytuacji był bezradny i w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności – umazany we krwi i trzymający ciało króla, został posądzony o jego zabójstwo i wrzucony do lochu.Po ucieczce z więzienia, w której pomógł mu najlojalniejszy z ludzi Foltesta – Dowódca Oddziałów Specjalnych, Vernon Roche (pragnący ukarania prawdziwego zamachowca i wierzący w niewinność Geralta),

Wiedźmin, Triss i Vernon udali się do Flotsam, ruszając tropem królobójcy. Podczas podróży statkiem do miasteczka portowego, Triss opowiadała Geraltowi zapomniane sceny z jego życia, przed rzekomą śmiercią i amnezją. Opowiada o czarodziejce Yennefer - dawnej miłości wiedźmina i jego przybranej córce - Cirilli .

Kiedy dotarli do Flotsam czarodziejka, pomagała w poszukiwaniach królobójcy, uratowała życie Białemu Wilkowi i Rochowi, tworząc barierę magiczną przed strzałami Scoia’tael. Rudowłosa czarodziejka oznajmiła Geraltowi, że z pomocą rosnących tutaj róży pamięci istnieje duża szansa na powrót jego wspomnień, ale potrzebuje kilku dni na przygotowanie zaklęcia.

Po kąpieli w łaźni w elfich ruinach Triss zdobyła się na szczere wyznania. Czarodziejka poprosiła Geralta, aby ten nie pakował się w kłopoty związane z królobójcą i oznajmiała, że była gotowa rzucić wszystko, politykę, królobójców i królewskie dwory i że może nawet zamieszkać w Kaer Morhen, jeśli Geralt tego zechce. Powiedziała również, że była gotowa jechać na koniec świata, żeby odszukać Yennefer, ponieważ jako bliska przyjaciółka była to winna jej i Geraltowi.

Niestety wkrótce została porwana przez królobójcę Letho, który zmusił czarodziejkę do otwarcia portalu, opuszczając ją następnie w wąwozach nieopodal Vergen. W krasnoludzkim mieście Vergen - Triss zostaje niespodziewanie uprowadzona ponownie, tym razem przez Nilfgaardczyków z pomocą ich szpiega Cynthii , a następnie zmieniona magicznie w mały posążek i przekazana Shilardowi Fitz-Oesterlenowi .

Porwana Triss, w postaci figurki, powędrowała do Loc Muinne, gdzie została odczarowana przez nilfgaardzką czarodziejkę, Assire var Anahid, później zabitą przez ambasadora. Nilfgaardczycy w ten sposób realizowali plan poszczucia na siebie królów i magów z Północnych Królestw w celu destabilizacji całego rejonu, aby w późniejszej fazie swobodnie najechać na terytoria Nordlingów ogarnięte chaosem. Zadanie było o tyle prostsze, iż pracujący na usługach Nilfgaardu królobójca Letho współpracował przy zamachu z uznawaną na Północy czarodziejką Shealą de Tancarville, a ta z kolei spiskowała z potężną redańską mistrzynią magii Filippą Eilhart.

Nilfgaardzki plan polegał na tym, aby przedstawić szpiega Letho jako człowieka współpracującego z całą Lożą i resztą magów Północy i w ten sposób oczernić i uwikłać w sprawę wszystkich północnych czarodziejów, co doprowadziłoby do rzezi i destabilizacji Północnych Królestw, a wtedy armia Nilfgaardu mogłaby wtargnąć i wykończyć władców. Triss zostaje przesłuchiwana i torturowana, Nilfgaardczycy próbują wymusić na niej podpisanie dokumentu o rzekomym spisku magów -czarodziejka nie daje się jednak złamać i nie wyjawia żadnych wartościowych informacji – cały czas grozi jej poćwiartowanie przez Cesarskich.

W zależności od decyzji: Geralt poszukujący kasztanowłosej czarodziejki oraz uwikłany w inne sprawy, ma wybór spróbowania ryzykownego uwolnienia czarodziejki lub dokończenie bieżących spraw związanych z polityką i pomoc wspólnikowi, zostawiając Triss na pastwę niesprzyjającego losu.

 • Jeśli Geralt wybrał opcje zostawienia Triss w lochu, wówczas na obradach, nilfgaardzki ambasador Shilard nie wyciągnąwszy informacji i podpisu od Triss, uknuje plan „pojmania” własnego szpiega i królobójcy. Podczas trwających obrad dotyczących Królestw Północnych w amfiteatrze Loc Muinne, Shilard realizując swój podstępny plan, oznajmił, że złapał poszukiwanego królobójcę z Północy, który rzekomo próbował targnąć się również na jego życie. Nilfgaardzki ambasador rozkazuje „pojmanemu” królobójcy wyjawić swoich mocodawców. W ten sposób Letho z Gulety oskarża wszystkie czarodziejki z Loży i wyrok śmierci zapada na ogół czarodziejów z Północy, pomimo tego, że tak naprawdę za obecny chaos w Królestwach Północy, odpowiada on sam, czyli królobójca wysłany na polecenie Nilfgaardu oraz kierowany z innych pobudek odłam szefostwa Loży, czyli dwie czarodziejki z Północy: Filippa Eilhart i Sheala de Tancarville. W Loc Muinne gdzie miały miejsca obrady, zostają zamordowani niewinni w tej sprawie magowie – zginęła praktycznie cała miejscowa kasta magiczna. Dodatkowo Radowid – król redański wykorzystując okazje do pozbycia się magów i poszerzenia swojej władzy, zapowiedział masowe Łowy Czarownic. W Północnych Królestwach pogłębia się chaos, wypełniając nilfgaardzki plan, aby poszczuć na siebie Magów i Królów w celu destabilizacji Północy. Rada i Kapituła nie powstała. Po obradach i rzezi Geralt spotkał Triss z królobójcą Letho, który oznajmił, iż wyciągnął czarodziejkę z lochów i bronił przed żołdactwem. Królobójca chce, aby Geralt przestał go ścigać lub zakończył to w tym miejscu walką.

Po wydarzeniach z obrad- Nilfgaard rozpoczyna inwazję i wysyła swoje wojska w kierunku Północnych Królestw.

Triss Merigold i Geralt z Rivii rozchodzą się w swoje strony.

Wiedźmin 3: Dziki gon[edytuj | edytuj kod]

Pół roku po wydarzeniach w Loc Muinne, podczas III wojny z Nilfgaardem, Radowid V popadł w obłęd i powołał organizację do polowania na czarownicę, w celu rozszerzenia i umocnienia swojej władzy. Fakt utworzenia nowej Rady i Kapituły (jeśli powstała) mu w tym nie przeszkadzał, ponieważ obsadzeni w niej czarodzieje to większości jego marionetki. Na jego zlecenie łowcy mordowali ludzi podejrzanych o używanie magii, często oskarżanych bezpodstawnie. Podczas gdy Biały Wilk rozstał się z Triss i podążał za śladem Yennefer, kasztanowłosa czarodziejka udała się do Novigradu gdzie przebywała w ukryciu – tu, gdzie skala eksterminacji magów była największa.

Jej celem było zdobywanie środków na pomoc wyjętych spod prawa czarodziejów, alchemików, magów i zielarzy, dlatego Triss niejednokrotnie wykonywała zlecenia dla novigradzkiego półświatka. Jej głównym celem było zorganizowanie im ewakuacji do Koviru. W Novigradzie spotyka Geralta i pomogła mu w poszukiwaniach Ciri, pokierowała go do miejscowej onejromantki. Oznajmiła również, że jej samej przydałaby się pomoc wiedźmina. W rozmowach z Geraltem Triss okazywała wyrozumiałość dla niego, mimo ich rozstania po wydarzeniach w Loc Muinne. Jednak ani Triss, ani Geralt nie są z tym do końca pogodzeni. 

Triss Merigold została również doradczynią króla Koviru Tankreda Thyssena i przywódczynią nowej Kapituły i Najwyższej Rady Czarodziejów. Kasztanowłosa czarodziejka była jedną z głównych postaci biorących udział w walce z Dzikim Gonem w Kaer Morhen oraz na wyspie Undvik.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Triss w pierwszej części gier wyglądała zupełnie inaczej niż w kontynuacjach (Wiedźmin 2: Zabójcy Królów i Wiedźmin 3: Dziki Gon). Ponadto w jedynce przypomina bardziej osobowością Yennefer. Być może chciała wykorzystać to, że wiedźmin ma amnezję i w ten sposób zachowując się jak jego dawna miłość, chciała go uwieść .
 • Nie przepada za Shani ( z wznajemnością ) .
 • W książkach jednym z jej atrybutów były bujne, kasztanowe włosy które zawsze nosiła rozpuszczone - a w grach (począwszy od drugiej części) są one bardziej czerwone i ma je związane .
 • Ponadto w książkach zarzekała się, że już nigdy nie założy ubrania z dekoltem (na wskutek posiadania blizn z bitwy pod Sodden). W żadnej z gier nie zostało to uwzględnione
 • Niektóre osoby nazywały ją "Małą Merigold .
 • Głosu Triss użyczyła Agnieszka Kunikowska .
 • Miała smykałkę do szycia i haftowania. Potrafiła także rozmawiać w starszej mowie – uczyła Ciri tego języka;
 • W Krwi elfów dotyk Eskela był dla niej przyjemniejszy niż dotyk Geralta, natomiast w opowiadaniu Coś się kończy, coś się zaczyna, które nie jest zaliczane do sagi, zakochała się w Eskelu z wzajemnością .
 • Nie posiada immunitetu .
 • W pierwszej części gier Radowid powiedział Geraltowi, że jedyne co przemawia na korzyść Triss to fakt, że już raz zdradziła przyjaciółki z Loży .
 • Triss w każdej części gry miała inny kolor oczu. Zmieniał się również kolor jej włosów .
 • W trzeciej części gier można (przeszukując opuszczone mieszkanie Triss) znaleźć jej ubranie które nosiła w drugiej części .
 • Urodziła się 50 lat po ataku fanatyków na Kaer Morhen .
 • Była zafascynowana smokami, nawet gdy na własne oczy widziała atak jednego z nich.
 • W grze Wiedźmin w pojedynku pokonuje ją Azar Javed.
 • Przyjaźniła się z Yennefer z Vengerbergu oraz poległymi pod Sodden Czarodziejami , między innymi z Axelem Raby , Vanielle , oraz Lyttą Neyd ( Koral ) .

Galeria[edytuj | edytuj kod]