Svanrige

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Svanrige
Tw3 journal svanrige.png
Svanrige w grze Wiedźmin 3
Module
|- Informacje
Rasa
Człowiek
Płeć
Mężczyzna
Kolor włosów
Brązowy
Tytuł(y)
Wódz Klanu Tuirseach (zależnie od wyboru)
Narodowość
Skellige
Przynależność
Klan Tuirseach
Pochodzenie
Skellige

Svanrige Tuirseach – jedyny syn króla Skellige Brana Tuirseach i jego żony Birny, bratanek byłego króla Eista Tuirseacha oraz kuzyn jarla Cracha an Craite'a. Po śmierci ojca jeden z kandydatów do korony Skellige, a także jedyny członek klanu Tuirseach.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Jeżeli Geralt pomoże dzieciom Cracha w ich wyprawach i przybędzie do Kaer Trolde na ucztę, znikąd pojawiają się niedźwiedzie mordujące wszystkich kandydatów do korony Skellige poza Cerys, Hjalmarem i nieobecnym na fecie Svanrige. Podejrzenia padają na klan an Craite.

Jeśli Geralt pomoże Cerys w śledztwie, okaże się, że to Arnvald - wieloletni sługa rodu an Craite - za namową Birny wywołał rzeź na uczcie. Jarlowie pozostałych klanów (poza Udalrykiem) nie wierzą, że to ona sprowadziła berserków i podała im grzyby, przez które wpadli w szał bitewny. W momencie, gdy sprawa zdaje się przesądzona i klan Cracha ma być ukarany za tę zbrodnię, odzywa się Svanrige. Przekonuje się wówczas, że to jego matka uknuła intrygę i oskarża ją. Ratuje tym samym klan z Kaer Trolde przed pohańbieniem, ale i odpada z rywalizacji o koronę, a jego matka zostaje skazana na przywiązanie do odosobnionej skały i pozostawiona na śmierć. Crach zapytany o to, co czeka teraz Svanrige'a, mówi o okryciu hańbą, odebraniu majątku i wygnaniu, chyba że zdecyduje się popełnić samobójstwo.

Jeśli Geralt pomoże Hjalmarowi, udział Birny nie wyjdzie na jaw, ale imię rodu an Craite zostanie oczyszczone. Svanrige wprawdzie nie stanie się królem, ale prawdopodobnie jako jedyny członek klanu Tuirseach zostaje jarlem An Skellig.

Jeśli Geralt nie pomoże Cerys i Hjalmarowi lub potem nie zjawi się na uczcie, to intryga Birny uda się i królem Skellige zostanie właśnie Svanrige. Wszystkie knowania Birny miały złożyć praktyczną władzę wysp w jej ręce. Po koronacji syna będzie próbowała zawrzeć w jego imieniu porozumienie z Nilfgaardem, lecz zostanie to udaremnione przez samego Svanriga, który ciosem topora zabije przedstawiciela Czarnych, a eskortę wymordują skelligijscy wojownicy. Król ogłosi, że od teraz osobiście będzie sprawował rządy i nigdy nie wejdzie w sojusz z cesarzem. Przerażona królowa-matka ucieknie z sali zamkowej. Dzięki krwawemu rozprawieniu się z Nilfgaardczykami Svanrige zyska chwilową przychylność jarlów. Z informacji na zakończenie gry dowiadujemy się, że mężczyzna nie będzie zbytnio poważany przez lud i jarlów. Wprowadzi na wyspach scentralizowaną władzę, ograniczając kompetencje lokalnych władców. Osiągnie jednak ten cel po przelaniu krwi wielu swoich rodaków.

Dziennik

Ciężki żywot czeka dzieci, które wyrosły w cieniu swych rodziców. Po śmierci ojca, ukochanego przez wyspiarzy króla Brana, Svanrige był formalnie przywódcą rodu Tuirseach, władającym rozległymi ziemiami klanu na wyspie An Skellig.

Ten cichy i spokojny młodzieniec wydawał się przytłoczony przez swą matkę, Birnę. Ambitna kobieta za wszelką cenę usiłowała kontrolować jego poczynania. Mając tak apodyktyczną opiekunkę, trudno przypuszczać by Svanrige mógł wyrosnąć na mężczyznę, który będzie w przyszłości samodzielnie rządzić jednym z najpotężniejszych rodów na Skellige.
Jeśli Geralt nie interweniuje w zadaniu Królewski Gambit:
Wybór Svanrige na władcę Skellige był dość niespodziewany. Powszechnie uważano, że było to wynikiem zakulisowych działań Birny, która wykorzystała chaos po śmierci innych kandydatów oraz hańbę, jaką okrył się klan Craite. Birna ziściła swe ambicje umieszczając na królewskim tronie posłuszną marionetkę.
Tym większym zaskoczeniem było dla wszystkich, gdy młody Tuirseach pokazał pazury, odrzucając upokarzający traktat z Nilfgaardem i krwawo zmywając hańbę rokowań z odwiecznym wrogiem. Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości, czy Svanrige godny jest korony Wysp, młody król zmazał je krwią cesarskich posłów.

Galeria

Gwint

Filmy