Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Sove

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Sove – syn Hemdalla i Heulyn, legendarny założyciel klanu Brokvar.

Zamieszkiwał wyspę Spikeroog. Jego żoną była Ulula, wyjątkowo piękna kobieta, ale też wyjątkowo kłótliwa. Sove w żaden sposób nie mógł dojść z nią do porozumienia. Popłynął do gaju Hindar, gdzie w trakcie medytacji przemówili do niego Hemdall i Freyja. Otrzymał od bogów przepis na eliksir, który miał dać mu mądrość, aby zrozumieć Ululę. Przykazali mu też, aby do sprawy konfliktu z żoną podszedł tak, jak nigdy wcześniej. W poszukiwaniu składników Sove zabił potwora, wspiął się na najwyższą górę na wyspach i zanurkował do najgłębszej otchłani. Kierując się radą bogów, po przygotowaniu mikstury rozpoczął medytację, zwisając z drzewa Irminsul. W końcu zstąpiło na niego oświecenie. Sove wrócił do domu, pojednał się z żoną i między małżonkami zapanowały pokój i harmonia.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Wątek przygód herosa został zaczerpnięty z historii nordyckiego boga – Odyna. Odyn, aby posiąść wszelką mądrość musiał napić się z magicznej studni, ale aby mu na to pozwolono musiał wykazać się wielkim poświęceniem. Następnie kazano mu medytować będąc powieszonym na drzewie.
  • Irminsul – drzewo, na którym wisiał Sove – w wierzeniach starogermańskich jest drzewem bądź kolumną podtrzymującą niebo przed upadkiem.
  • Imię Sove wzięło się prawdopodobnie od sowy – ptaka będącego w kulturze symbolem mądrości. Ponadto Ulula, imię żony herosa, jest łacińską nazwą gatunkową sowy jarzębatej.