Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

We are currently performing an upgrade to our software. This upgrade will bring MediaWiki from version 1.31 to 1.33. While the upgrade is being performed on your wiki it will be in read-only mode. For more information check here.

Silvan

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Silvan - półczłowiek, półkozioł, zwany również rokitą, przez zabobonnych chłopów mylnie nazywany diabłem bądź diabołem. Istota w zasadzie nieszkodliwa, choć lubiąca sprawiać uporczywe i niemiłe dowcipy.

Ważniejsze postaci[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Stworzenie miało nieco powyżej sążnia wzrostu, wyłupiaste oczy, kozie rogi i brodę. Również usta, ruchliwe, podzielone i miękkie, przywodziły na myśl żującą kozę. Dolna część ciała stwora pokryta była długim, gęstym ciemnorudym włosem aż po rozwidlone racice. Dziwoląg wyposażony był też w długi, zakończony pędzlastym kutasem ogon, którym energicznie zamiatał.
Ostatnie życzenie, str. ?
A to, panie, w studnię napaskudzi, a to za dziewką goni, straszy, grozi, że dupczył będzie. Kradnie, panie, chudobę i spyżę. Niszczy, a psuje, naprzykrza się, na grobli ryje, doły kopie jak piżmowiec albo bober jaki, woda z jednego stawu ze szczętem uciekła i karpie posnęły. We stogu lulkę palił, kuwri syn, z dymem puścił wszystko siano...
Ostatnie życzenie, str. ?
Babka z trudem opanowując drżenie ręki, przewróciła kilka stronic. Wiedźmin i poeta schylili się nad stołem. W samej rzeczy, na rycinie figurował miotacz kulek, rogaty, włochaty, ogoniasty i złośliwie usmiechnięty. - Diaboł - wyrecytowała babka.- Takoż zwany rokita albo silvan (...) szkodnik wielki i uprzykrzony.
Wiedźmin, str. ?

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

Silvan
Tw3 journal sylvan.png
Szczegóły
Rodzaj
Relikty
Podatności
Samun
Czarcia Purchawa
Olej przeciw reliktom
Znak Igni

Bestiariusz[edytuj | edytuj kod]

Silvany są wredne, chciwe i kłamliwe. Ale i tak wolę je od Dh’oine.
– Yaevinn, legendarny dowódca oddziałów Scoia’tael

Silvany i pokrewne im bubaki to niezwykle rzadkie leśne stworzenia, łączące cechy kozła i otyłego człowieka. Są raczej nieszkodliwe – kontakty z ludźmi ograniczają zazwyczaj do płatania im niegroźnych, lecz dość męczących żartów i podżerania plonów z pól.

Uwaga[edytuj | edytuj kod]

At least some of them can breathe fire if provoked.