Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki
Sigismund Dijkstra
Sigismund Dijkstra
Module
|- Informacje
Przydomek / pseudonim(y)
Sigi Reuven ,Dijkstra
Rasa
Człowiek
Płeć
Mężczyzna
Tytuł(y)
Hrabia (tytuł) (dawniej)
Narodowość
Redania
Przynależność
Królewskie Tajne Służby Królestwa Redanii
Rada Regencyjna
Profesja
Boss Półświadka Novigradu
Pochodzenie
Redania

Sigismund Dijkstra z Tretogoru (ur. 1216 lub 1219) - szef Wywiadu Redańskiego, a po śmierci króla Vizimira w 1267 przewodniczący Rady Regencyjnej. Pomimo, że z wyglądu ani trochę nie przypominał szpiega, był on jednym z lepszych w swoim fachu, a do tego człowiekiem bardzo bystrym i oddanym swemu państwu. Osobiście nienawidził Geralta z Rivii za incydent na Wyspie Thanedd, w 1267 roku kiedy to wiedźmin złamał mu nogę.

W tomie Pani Jeziora tajemniczo ucieka przed skrytobójcami w 1268 roku, nikt nie wie jak mu się to udało oraz nikt nie wie jak potoczyły się jego dalsze losy. Uciekł do Zerrikanii pod przybranym nazwiskiem Sigi Reuven – wziętym od swego sekretarza Oriego Reuvena. Brak jednak informacji kto dokładnie zlecił zamach. Podejrzenia padają na królów, hierarchę Hemmelfarta oraz przede wszystkim Filippę Eilhart, która postanowiła pozbyć się szpiega za odkrycie informacji na temat śmierci króla Vizimira, w których czarodziejka odegrała rolę niebagatelną.

Dane z gry Wiedźmin 3 Dziki Gon[]

Pod fałszywym imieniem Sigiego Reuvena ukrywał się nie kto inny , jak Sigismund Dijkstra , dawny szef wywiadu królestwa Redanii , znajomek mój i Geralta.

Po tym jak popadł w niełaskę u króla Radowida , słuch o nim zaginął na długie lata. W końcu zdecydował się na wyjście z cienia , lecz zamiast wracać do politycznych rozgrywek , postanowił spróbować sił w przestępczym półświatku - i szybko stał się jędną z najważniejszych jego postaci.

Choć Dijkstra tego nie okazywał , na swój sposób szanował Geralta. Dobrze to o nim świadczyło , bo trzeba przyznać , że ich ostatnie spotkanie skończyło się dla Dijkstry fatalnie. Podczas puczu na Thanedd , gdy doszło między nimi do zatargu , Geralt złamał szefowi redańskiego wywiadu nogę.

Dzieje Dijkstry stanowiły materiał na porywającą powieść awanturniczą. Padłszy ofiarą intrygi Filippy Eilhart , zmuszony został do szybkiego opuszczenie Redanii , by uniknąć śmierci z rąk zamachowców. Przez pewien czas ukrywał się w egzotycznych krainach , lecz w końcu powrócił do Wolnego Miasta Nowigradu.

Znając niezwykłe umiejętności Geralta , Dijkstra poprosił go o pomoc w odnalezieniu skradzionego skarbu. Choć Geralt znał tożsamość geniusza zbrodni , który zaplanował ów śmiały skok , postanowił nie dzielić się tą wiedzą i jakby nigdy nic przystąpił do śledztwa.

Choć wiedzmin zachował pełnął dyskrecję , w kwestii mego udziału w skoku Dijkstry, ten i tak przejrzał jego podwójną grę - i dał jasno do zrozumienia , że nie lubi , gdy ktoś robi z niego głupca.

Choć Dijkstra nie pomagał prześladowanym jedynie z dobroci serca , jego wsparcie okazane sprawie Triss było kluczowe dla powodzenia całego przedsiębiorstwa.

Dijkstra sprzeciwiał się prześladowaniom czarodziejek , ale Filippy Eilhart chciał zrobić wyjątek - nigdy nie wybaczył dawnej przyjaciółce zdrady i próby zabójstwa. Geralt jednak potrzebował pomocy Fippy żywej - i wiedział jak ją uwolnić.

Mimo , że Dijkstra pałał żądzą zemsty , był gotów z niej zrezygnować w zamian za cenne informacje.

Myliłby się ten , kto mniemałby , że Dijkstra zerwał ostatecznie ze światem spisków i polityki. Jego wielkim powrotem miał być patriotyczny akt uwolnienie Redanii od rządów szaleńca - zamach na króla Radowida.

Jak zauważył niegdyś pewien doświadczony smokobójca , praktyka pokazuje , że nieraz dopiero po zabiciu smoka zaczyna się uciecha i rzeżba - gdy myśliwi , dzieląc skarbiec gada , skaczą sobie oczu. Tak było i wówczas , gdy po udanym zamachu na Radowida, Dijkstra próbował zmienić warunki umowy i pozbyć się Talara i Vernona.

Niestety , licząc w tej kwestii na neutralność wiedzmina , były szpieg popełnił błąd , który kosztował go życie.

Charakterystyka[]

Sigi jest kompletnym zaprzeczeniem idealnego szpiega. To bardzo wysoki, łysy mężczyzna o wydatnym brzuchu. Wcale nie unika pokazywania twarzy, nosi także rzucające się w oczy stroje. Mimo to w swoim fachu jest niezrównany. Zawdzięcza to ogromnej inteligencji i sprytowi - knuł oraz manipulował dla dobra Redanii, której całkowicie był oddany. Dla dobra kraju skłonny jest nawet dokonać zamachu stanu, dostrzega bowiem pogłębiające się szaleństwo Radowida. Nigdy nie oddałby jej ziem Cesarstwu Nilfgardu.

Były szef redańskich służb specjalnych to człowiek znikąd: plebejusz, którego na szczyt wyniosło nie urodzenie, a nieprzeciętna inteligencja i umiejętności. Wiernie służąc Koronie Redańskiej, zdołał usunąć wpływy Nilfgaardu oraz faktycznie przewodził krajem po tajemniczym zamachu na króla Vizimira.

Lojalność Dijkstry okazała się niemalże jego zgubą. Po odkryciu że za śmiercią Vizimira stała jego była kochanka, czarodziejka Filippa Eilhart, musiał uciekać przed nasłanymi przez nią siepaczami aż do odległej Zerrikanii. Jego zagraniczne przygody z Boreasem Munem i Wolfem Isengrimem pozostają okryte nimbem tajemnicy.

Po powrocie na Północ, Dijkstra osiadł w swoim rodzinnym Novigradzie. Dostrzegłszy wielki potencjał w miejscowym półświatku, usadowił się w samym jego centrum pod pseudonimem Sigi Reuven, szybko zyskując ogromne wpływy. To on wyznaczył przestępcom Wolnego Miasta reguły postępowania w ramach Syndykatu.

Przybycie Geralta staje się doskonałą okazją do rozprawienia się ze Skurwielem Juniorem, który zdradził i zaatakował Dijkstrę, Tasaka oraz Króla Żebraków. Dawny szef redańskiego wywiadu liczy także na to, że Biały Wilk pomoże mu odzyskać zrabowany przez Jaskra skarb, kusząc informacjami na temat miejsca przetrzymywania barda. Jeśli zwrócimy zgubę, to możemy także liczyć na to, że Sigismund wesprze nas kilkoma ludźmi i finansami przed walką z Dzikim Gonem w Kaer Morhen.

W zależności od wyborów gracza, możemy wspomóc Dijkstrę w przeprowadzeniu udanego zamachu na Radowida. Ambitny szpieg liczy na przejęcie korony Temerii, co doprowadza do konfliktu z dotychczasowymi temerskimi spiskowcami. Sytuacja wymusza opowiedzenie się po stronie Vernona, Talara i Ves lub Dijkstry.

Wybór tego ostatniego przekreśla szanse na odrodzenie się Temerii jako wasalnego królestwa Nilfgaardu i doprowadza do zwycięstwa Redanii, która wchłania wszystkie ziemie Nordlingów.

Jeśli zdecydujemy się wesprzeć dawnego dowódcę Niebieskich Pasów, to Sigismund ponosi śmierć, co pieczętuje los tretogorskiego tronu i pozwala Emhyrowi na opanowanie całej Północy.

Miał romans z Marią de Mercey oraz Filippą Eilhart .

Wiedźmin 3 : Dziki Gon[]

W grze Wiedźmin 3 (1275 roku) Dijkstra jest jednym z czterech bossów Novigradu, zleca on wiedźminowi pomoc w zabiciu Radowida V Srogiego króla Redanii, który w czasie wojny zaczął pogłębiać się w szaleństwie.

W grze jest jednym z czterech bossów Novigradzkiego półświatka. Razem z Królem Żebraków i Tasakiem planuje jak zabić Skurwiela Juniora. Geralt pomaga mu odnaleźć jego skarb zrabowany przez Jaskra. W zamian dostarcza mu informacje dotyczące barda. W późniejszym okresie gry razem z Rochem. Zleca odnalezienie szewca wraz, z którym planują zamach na Radowida V Srogiego. Możemy poprosić go o pomoc w odbiciu Jaskra z rąk straży świątynnej oraz w sprawie Bitwy w Kaer Morhen. Jeżeli w czasie rozmowy z Menge wypytaliśmy go o skarb hrabiego, ten się zgodzi wysyłają na miejsce zasadzki kilku swoich ludzi oraz dając środki na bitwę. Jeżeli natomiast nie spytaliśmy się Kaleba o skarb Reuvena, ten w obu sprawach odmówi. W akcie III gry wygrał w gwinta Filippę Eilhart w postaci sowy, która po przybraniu swej właściwej formy rujnuję jego łaźnię. Geralt obezwładnia ją i razem wychodzą z łaźni. Zatrzymuje ich jednak Dijkstra, który chce zabić czarodziejkę. W czasie rozmowy może nam zaproponować udział w zabójstwie Radowida. Możemy też wydostać się z łaźni poprzez złamanie Dijkstrze drugiej nogi.

Jeśli król Redanii zginie, Dijkstra spotyka się z Talarem, Rochem, Ves i Geraltem w teatrze madame Iriny. Tłumaczy, że nie zamierza się poddać Nilfgaardowi, więc Redania będzie walczyć aż wygra, a układ Roche'a i Talara z Emhyrem jest sprzeczny z jego racją stanu. Zdradza swoich sojuszników informując Geralta, że ta sprawa jego nie dotyczy. Wiedźmin może stanąć w obronie przyjaciół i zabić byłego hrabiego lub odejść .

Dane z książek Sapkowskiego[]

Dijkstra, szef tajnych służb króla Vizimira Redańskiego, nie wyglądał na szpiega. Daleko odbiegał zwłaszcza od stereotypu, zgodnie z którymi szpieg zawsze powinien być niski, chudy, szczurowaty, łyskający małymi przenikliwymi oczkami spod czarnego kaptura. Dijkstra, jak wiedział Jaskier, nigdy nie nosił kapturów i zdecydowanie przedkładał jasne kolory stroju. Mierzył blisko siedem stóp, a ważył prawdopodobnie niewiele mniej niż dwa centary. Kiedy krzyżował przedramiona - a krzyżował z upodobaniem - wyglądało to tak, jak gdyby dwa kaszaloty uwaliły się na wielorybie. Jeżeli szło o rysy twarzy, kolor włosów i karnację, przypominał świeżo wyszorowanego wieprza. Jaskier znał bardzo mało osób, których aparycja byłaby równie myląca co aparycja Dijkstry. Bo ów wieprzowaty olbrzym, sprawiający wrażenie wiecznie sennego, rozlazłego matoła, dysponował niebywale żywym umysłem. I nielichym autorytetem.


Krew elfów, str. 186

Popularne na dworze króla Vizimira powiedzonko głosiło, że jeśli Dijkstra twierdzi, że jest południe, a dookoła panują nieprzebite ciemności, należy zacząć niepokoić się o losy słońca.


Krew elfów, str. 186

- Wiem o tym. Uważa tak na przykład Dijkstra, szef wywiadu Redanii. Dijkstra myli się rzadko, można więc przyjąć, że i tym razem ma rację. Ale jedno nie wyklucza drugiego. Totumfacki czarodzieja może być jednocześnie nilfgaardzkim szpiegiem.


Czas pogardy, str. 23

W izbie nie czekał na niego grododzierżca, ale ten drugi, wielgachny i gruby. Aplegatt znał go - był to Dijkstra, zaufany króla Redanii. Dijkstra - goniec wiedział o tym - był uprawniony do wysłuchania wiadomości przeznaczonej wyłącznie dla uszu króla.


Czas pogardy, str. 46

- To dla mnie radość - zapewnił szef tajnych służb króla Vizimira - znowu cię widzieć, Yennefer. Zwłaszcza w tak miłym towarzystwie. Panie Geralt, moje najgłębsze uszanowanie...
Geralt powstrzymując się od zapewnienia, że jego uszanowanie jest jeszcze głębsze, uścisnął podaną dłoń - a raczej spróbował to uczynić, bo jej rozmiary przekraczały normy i uczyniły uściśnięcie praktycznie niemożliwym.


Czas pogardy, str. 112

Straszny z ciebie skurwysyn - powtórzył król, poważniejąc. - Ale porządny i przyzwoity skurwysyn. A to rzadkość w tych parszywych czasach.


Wieża Jaskółki, str. 279

Ciekawostki i inne informacje[]

  • Od nazwiska redańskiego agenta został nazwany trunek podawany więźniom w Drakenborgu - 'Wytrawny Dijkstra'.
  • Dijkstra prawdopodobnie miał żonę i trójkę dzieci.
  • Nie skończył studiów na uniwersytecie oxenfurckim.
  • Szef wywiadu pochodził z niskiego stanu społecznego, jednak za sługi wobec Redanii, Vizimir nadał mu tytuł hrabiego (aby nie razić władyków).
  • W książce nie ma jasnych danych odnośnie tego, kto planował zabić Dijkstrę. Jednak z ostatniej rozmowy Dijkstry z Filippą Eilhart wynika, że to ona dokonała zamachu na życie arcyszpiega. Miała to uczynić ponieważ Dijkstra odkrył, że to ona stała za zamachem na króla Vizimira. Władze Redanii najprawdopodobniej nie uczestniczyły w zamachu, przeprowadziły nawet śledztwo w tej sprawie. O tym, że mordercy nie zostali nasłani przez władze świadczy także to, że zamordowali strażników i błyskawicznie się ulotnili.
  • Gdy Wiedźmin dowiedział się gdzie się ukrywa Vilgefortz, polecił Jaskrowi dostarczyć Dijkstrze list, w którym wyjawił położenie kryjówki czarownika. Niestety zamek Stygga, gdzie się ukrywał Vilgefortz był poza jurysdykcją państw Północnych w tym Redanii, więc Dijkstra przekazał tę wiadomość Szefowi Nilfgardzkiego wywiadu Vattierowi de Rideaux, ten w ramach rewanżu przekazał Dijkstrze cenne informację. Domysłami zostają co dokładnie zostało mu przekazane:
    • na temat śmierci jego króla.
    • ostrzeżenie Dijkstrę przed zamachem na jego życie.
    • informacja o loży czarodziejek.
    • czy też inne informacje.
  • Dijkstra to prawdziwe nazwisko. Najbardziej znanym jego posiadaczem był holenderski informatyk, który współutworzył podwaliny współczesnego programowania komputerowego, Edsger Wybe Dijkstra.
  • W napisanym wcześniej niż Saga opowiadaniu "Coś się kończy, coś się zaczyna" epizodycznie występuje "poseł króla Sigismunda". Może to oznaczać, iż według pierwotnego zamysłu autora, Dijkstra po zamordowaniu Vizmira miał zostać królem Redanii i dalej rządzić razem z Filippą.
  • Dijkstra nigdy nie zrobił nic dla prywaty ani nie ukradł ani szelonga z państwowej kasy.
  • Bezskutecznie próbował rozszyfrować sieć wywiadu handlowego i wojennego króla Koviru - Esterada Thyssena, wg. plotki na nic też zdały się próby "podłkładania" królowi swoich najatrakcyjnieszych agentek, gdyż król bezgranicznie kochał swoją żonę Zuleykę.
  • Podczas II Wojny z Nilfgaardem udał się do Koviru prosić króla Esterada Thyssena o finansowe wsparcie. W trakcje prywatnych audiencji oboje przypadli sobie do gustu, nawet opowiadali sobie dowcipy, a król określił go mianem "porządnego skurwysyna".
  • Cesarz Nilfgaardu wspomniał "Dijkstra prędzej umrze niż zdradzi mi swojego informatora". Co sugeruję ochrone swoich kontaktów i informatorów przez Dijkstre nawet za cene swojego życia.
  • Sigismund znaczy po Łacinie "Zygmunt".

Galeria[]

Wiedźmin 3 Dziki Gon[]

Gwint[]