Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

As part of the Unified Community Platform project, your wiki will be migrated to the new platform in the next few weeks. Read more here.

Shilard Fitz-Oesterlen

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
G SS Shilard Fitz Oesterlen.jpg

Shilard Fitz-Oesterlen - nilfgaardzki ambasador w Redanii. Ze względu na swoje rozbudowane kontakty z wywiadem nilfgaardzkim i szpiegowanie, został uznany przez Dijkstrę za persona non gratta w Redanii i odwołany z urzędu. Mimo oskarżeń za szpiegowanie, został wysłany przez cesarza Emhyra do prowadzenia negocjacji pokojowych z władcami Północy, których zwieńczeniem był Pokój Cintryjski.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Na widok wchodzącego do sali audiencyjnej nilfgaardzkiego ambasadora Dijkstra westchnął skrycie. Shilard Fitz-Oesterlen, poseł cesarza Emhyra var Emreisa, miał zwyczaj prowadzić rozmowy w języku dyplomatycznym i uwielbiał wplatać w zdania pompatyczne językowe dziwolągi, zrozumiale tylko dla dyplomatów i uczonych.


Chrzest ognia, str. 27


W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[edytuj | edytuj kod]

W grze pełni rolę jednego z głównych antagonistów. Gracz spotyka Shilarda po raz pierwszy w prologu gry, gdy ten towarzyszy królowi Foltestowi przy oględzinach maszyn oblężniczych. Drugi raz spotyka go w lochach zamku La Valette, jeżeli Arjan zginął podczas oblężenia. Shilard pomaga wtedy Geraltowi uciec z lochu, na prośbę baronowej La Valette .

Kolejne spotkanie z Shilardem następuje w akcie II, w obozie wojsk króla Henselta. Niezależnie od tego po której stronie gramy, dowiadujemy się że Shilard porwał Triss i udał się z nią do Loc Muinne . Tam ją każe Assire var Anahid ją odczarować, po czym ją zabija za członkostwo w Loży Czarodziejek

Jeżeli gracz w akcie III udaje się do obozu Nilfgaardczyków by ratować Triss Merigold, Shilard ginie z rąk dowódcy nilfgaardczyków - Renualda aep Matsena. Jeśli gracz postąpi inaczej Shilard bierze udział w obradach w amfiteatrze Loc Muinne. Wywołuje chaos wprowadzając na obrady Letho, który oskarża czarodziejki o zdradę stanu.

Scena śmierci Shilarda Fitz-Oesterlena

Ciekawostki i inne informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Shilard miał syna, który studiował na nilfgaardzkiej akademii wojskowej. Jak dowiadujemy się z książki, miał on kiepskie wyniki w nauce.
  • Shilard Fitz-Oesterlen pochodzi z arystokratycznej rodziny z Nilfgaardu, gdzie tytułował się baronem.
  • Berengar Leuvaarden wyjawił Shilardowi, że należy do elitarnej Korporacji Handlowej, która faktycznie będzię rządziła w świecie po Pokoju Cintryjskim. Symbolem tej organizacji była gwiazda otoczona płomieniami wpisana w trójkąt. W grze Wiedźmin 2 ambasador został ukazany z takim symbolem wiszącym na szyi, co pozwola sądzić, że Fitz-Oesterlen wstąpił do korporacji handlowej.
  • Głosu Shilardowi użycza Włodzimierz Matuszak (szerszej publiczności znany jako proboszcz z "Plebanii").

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin 2 Zabójcy Królów[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]