Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

As part of the Unified Community Platform project, your wiki will be migrated to the new platform in the next few weeks. Read more here.

Sambuk

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Sambuk - niemal legendarny król, założyciel pierwszego ludzkiego państwa nad Dolnym Pontarem i na Łukomorzu.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Panował tuż po tym, jak łodzie z pierwszymi ludźmi przybyły do brzegów u ujścia Jarugi i w Delcie Pontaru[1].

Założył pierwsze ludzkie państwo nad Dolnym Pontarem i na Łukomorzu, z którego jego potomek Radowid I Wielki utworzył królestwo Redanii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Bohaterski truciciel z Hołopola zbliżył się, zdejmując baranią czapkę. Wyglądał przezabawnie, ustrojony w opięty na siermiędze staromodny półpancerz wyklepany zapewne jeszcze za panowania króla Sambuka.


Miecz przeznaczenia, str.

Sięgnijcie, ludzie, pamięcią wstecz, do czasów Dezmoda, Radowida, Sambuka, do czasów Abrada Starego Dęba! Nie pamiętacie, bo żyjecie króciuśko niby jętka majowa, ale ja pamiętam i wam przypomnę, jak to było tu, na tych ziemiach, zaraz po tym, jakeście zeszli z waszych łodzi na plaże w ujściu Jarugi i w Delcie Pontaru.


Krew elfów, str. 20
Władcy Redanii historyczny herb Redanii

aktualny herb Redanii

SambukAbrad Stary DąbRadowid I WielkiDambor CzarnyVestibor PysznyRadowid II ŻeglarzRadowid III ŚmiałyVizimir I StaryVridank ElfRadowid IV ŁysyHeribert KłótnikVizimir II SprawiedliwyRadowid V Srogi
Królowe
Maria Pulcheria z TemeriiCaitlyn z KaedwenCirra z CintryViviana z LyriiCerroFiametta z CidarisDiana de Saint-VilliersHedwig z MalleoreAdda Biała
Inni członkowie dynastii redańskiej
FalkaRiannonDalimiraMillegarda z Redanii