Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

We are currently performing an upgrade to our software. This upgrade will bring MediaWiki from version 1.31 to 1.33. While the upgrade is being performed on your wiki it will be in read-only mode. For more information check here.

Sabrina Glevissig

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
G SS Sabrina Glevissig.jpg

Sabrina Glevissig z Ard Carraigh, zwana Córą Kaedweńskich Puszcz – czarodziejka z Kaedwen, była doradczyni króla Henselta, ważniejsza członkini Loży. Walczyła na Wzgórzu Sodden.

Osoba bardzo stanowcza, porywcza i agresywna, dawna szkolna przyjaciółka Yennefer oraz Marti Sodergren. Lojalna wobec Bractwa Czarodziejów, podczas przewrotu, walcząca po stronie Północy.

Wiedźmin (gra komputerowa)[edytuj | edytuj kod]

Fabuła przygody Cena neutralności jest swojego rodzaju parafrazą opowiadania A. Sapkowskiego - "Mniejsze zło". Akcja przygody rozgrywa się na wiele lat przed fabułą znaną z książek. Rolę maga Stregobora pełni czarodziejka Sabrina Glevissig, zamiast księżniczki Renfri autorzy stworzyli postać Deidre Ademeyn.

Powiązane zadania[edytuj | edytuj kod]

  • Nosił wilk razy kilka...
  • Wilczyca

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[edytuj | edytuj kod]

Swoje imię rozsławiła śmiercią oraz rzuceniem Klątwy Glevissig. Sabrina została spalona na stosie po zakończeniu krwawej bitwy o Vergen, wyrok został wykonany na bezpośrednie zlecenie króla Henselta. Zarzucono jej "użycie zakazanej broni". Przed śmiercią czarodziejka przeklęła króla. Miejsce jej kaźni emanowało w późniejszych czasach wielką mocą. Po śmierci została okrzyknięta Świętą Męczennicą, jak wiele innych umęczonych czarodziejek (np. Filippa Eilhart), a nawet zwykłych niewiast podejrzewanych o czary. Od jej śmierci mogły zacząć się prześladowania czarodziejek.

Dane z pozostałych źródeł[edytuj | edytuj kod]

W serialu the witcher w postać Sabriny Glevissig wciela się Therica Wilson-Read.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Yennefer! - przechodząca obok ciemnowłosa czaro­dziejka wyzwoliła ramię spod łokcia towarzyszącego jej mężczyzny, zbliżyła się. - Więc jednak przyjechałaś? Och, to cudownie! Nie widziałam cię od wieków!
- Sabrina! - Yennefer uradowała się tak szczerze, że każdy, wyjąwszy Geralta, mógłby dać się zwieść. - Kocha­na! Tak się cieszę!
(...)- Geralt, pozwól, to moja szkolna przyjaciółka, Sabri­na Glevissig z Ard Carraigh.
(...)- Piękna bluzka, Sabrina. Wręcz zachwy­cająca. Prawda, Geralt?
Wiedźmin kiwnął głową, przełknął ślinę. Bluzka Sabriny Glevissig, uszyta z czarnego szyfonu, odsłaniała abso­lutnie wszystko, co było do odsłonięcia, a trochę było. Karminowa spódnica, ściągnięta srebrnym pasem z wiel­ką klamrą w kształcie róży, była bokiem rozcięta zgodnie z najnowszą modą. Moda nakazywała jednak nosić spód­nice rozcięte do połowy uda, a Sabrina nosiła rozciętą do połowy biodra. Bardzo ładnego biodra.
(...)- Dajmy pokój polityce - uśmiechnęła się Sabrina. Od­robinę za długi nos i drapieżne oczy upodobniały ją do klasycznego wizerunku wiedźmy.
(...) Sabrina zaś uśmiechnęła się do wiedźmina i rozko­sznie wypięła to, czego nie krył czarny szyfon. Geralt po­nownie przełknął ślinę, starając się nie patrzeć zbyt na­chalnie na jej różowe sutki, aż nadto widoczne pod przej­rzystą tkaniną.


Czas pogardy, str. 112
- Mów ciszej, Marti - syknęła Sabrina. - Nie patrz na niego i nie szczerz zębów. Yennefer nas obserwuje. I trzy­maj styl. Chcesz go uwieść? To w złym guście.

- Hmm, masz rację - przyznała po namyśle Marti. - A gdyby tak nagle podszedł i sam zaproponował? - Wtedy - Sabrina Glevissig rzuciła na wiedźmina drapieżnym czarnym okiem - dałabym mu bez namysłu, choćby i na kamieniu.

- A ja - zachichotała Marti - nawet na jeżu.

Czas pogardy, str. 122
- Wszystkie z nas spotka marny los, chciałam powiedzieć - dokończyła szybko Sabrina. - Filippa, Triss i ja, wszystkie trzy byłyśmy na Wzgórzu Sodden. Emhyr rozliczy się z nami za tamtą klęskę, za Thanedd, za całokształt naszej działalności. Ale to tylko jedno z zastrzeżeń, które budzi we mnie deklarowana apolityczność tego konwentu. Czy udział w nim oznacza natychmiastową rezygnację z czynnej i politycznej wszak służby, którą obecnie pełnimy przy naszych królach? Czy też mamy w tej służbie pozostać i służyć dwóm paniom: magii i władzy?
Chrzest ognia, str.

W grze Wiedźmin Cena neutralności – Fabuła dodatku jest swojego rodzaju parafrazą opowiadania A. Sapkowskiego - "Mniejsze zło". Akcja przygody rozgrywa się na wiele lat przed fabułą znaną z książek. Rolę maga Stregobora pełni czarodziejka Sabrina Glevissig, zamiast księżniczki Renfri autorzy stworzyli postać Deidre Ademeyn.

Dziennik[edytuj | edytuj kod]

Sabrina Glevissig jest jedną z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych czarodziejek w Północnych Królestwach. Mieszka w Ard Carraigh, stolicy Kaedwen, gdzie doradza królowi Henseltowi. Czarodziejka słusznie zyskała renomę „nieodrodnej córy kaedweńskich puszcz”, ponieważ bywa obcesowa i prędka w sądach. Drapieżną i bujną urodę często podkreśla wyzywającym strojem.

Sabrina przybyła pod Kaer Morhen w pogoni za Deidre Ademeyn – podejrzewa, że dziewczyna jest mutantką dotkniętą Przekleństwem Czarnego Słońca, a więc niebezpiecznym dla ludzi potworem. Aby udowodnić swoją tezę, czarodziejka musi dostać Deidre w swoje ręce i poddać ją drobiazgowemu badaniu.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Była dowódcą grupy ofensywnej, która obległa zamek Rhys-Rhun.
  • Sabrina była bardzo wpływową czarodziejką. Założenie to umocniała opinia o niej, mówiąca ze potrafiła przerywać wypowiedzi króla waląc pięścią w stół i nakazując aby władca się zamknął i słuchał. Co więcej, Henselt właśnie takowoż czynił.
  • Miała przelotny romans z Pinetym .
  • Nie przepadała za owocami morza .
  • Przyjażniła się z Yennefer oraz Marti Sodergren .
  • Jej zdrada i śmierć mogły być początkiem polowania na czarownice (1272-1276)

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Cena Neutralności[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin 2: Zabójcy królów[edytuj | edytuj kod]

Nieoficjalne grafiki[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]