Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Rzeź w Blaviken

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj


Rzeź w Blaviken - to ostatni pojedynek pomiędzy Geraltem, a Renfri i jej kompanami (Vyr, Nimir, Nohorn, Tavik, Civril i Piętnastka). Przybywszy do Blaviken i rozmówiwszy się z Stregoborem wiedźmin musiał podjąć kolejną trudną decyzję.

Historia Stregobora[edytuj | edytuj kod]

Stregobor próbował za wszelką cenę nie dopuścić do spełnienia przepowiedni i nadejścia Lillit. W tym celu zabijał lub więził dziewczynki podejrzane o noszenie piętna Przekleństwa Czarnego Słońca. Stregobor w poszukiwaniu mutantek opowiada o przepowiedni księżnej Aridei, macosze Renfri, córce Fredefalka, księcia Creyden. Ta za pomocą magicznego artefaktu, Zwierciadła Nehaleni, wskazuje w proroctwie na Renfri jako tę, która sprowadzi śmierć na wielu ludzi w królestwie. Sama Renfri już od najmłodszych lat miała zdradzać objawy podobne do zdiagnozowanych przez magów, m.in. męczenie zwierząt, wydłubanie trzonkiem od grzebienia oka służącej. Obserwujący ją na prośbę księżnej Stregobor przeprowadziwszy kilka magicznych testów potwierdził, że Renfri jest mutantem, którego należy uśmiercić. Wysłano ją z łowczym do lasu, aby ją zabił, jednak ta mu ucieka. Mimo wysłanej za nią obławy dziewczynie udało się zbiec. Czarodziej ukrywał się przed Renfri, która dokonała na niego trzech nieudanych zamachów. Po tym jak jego prześladowczyni uodporniła się na magię, Stregobor ukrył się w Blaviken pod przybranym imieniem - Irion - lecz i tam został odnaleziony.

Historia Renfri[edytuj | edytuj kod]

Renfri, księżniczka Creyden, prowadziła wygodne i beztroskie życie, lecz jej macocha - Aridea - pragnąc wprowadzić na tron własne dzieci, wykorzystała historię Przekleństwa Czarnego Słońca i skazała Renfri na śmierć. Miała zginąć w lesie przez wynajętego łowczego, lecz udało jej się zbiec. Ciągle tropiona przez Stregobora i macochę, z czasem ze ściganej zamieniła się w ścigającą. Pragnęła dopaść swych prześladowców i dopełnić zemsty.

Historia z Blaviken[edytuj | edytuj kod]

Geralt zostaje wciągnięty w historię i każda ze stron próbuje przekonać go do swojej wersji. Wiedźmin zgodnie ze swoją polityką neutralności nie opowiada się za żadną z nich utrzymując, że nie ma podziału na większe bądź mniejsze zło. Geralt chcąc powstrzymać Renfri przed morderstwem idzie do wieży w której ukrywał się mag. Po drodze na głównym placu miasta spotyka kompanów Renfri i na oczach mieszkańców miasta zabija ich wszystkich. Po walce nadchodzi przywódczyni bandy i w walce z Geraltem ginie mimo jego ostrzeżeń. Obserwujący krwawą jatkę tłum, a nie rozumiejący jej okoliczności wyprasza w osobie Caldemeyna Geralta z miasteczka. Od tamtego czasu wiedźmin nosi miano "Rzeźnika z Blaviken".

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Tak. Widziałem ją w krysztale - czarodziej uniósł różdżkę. - Nie jest sama, prowadzi bandę, to znak, że szykuje coś poważnego. Geralt, ja nie mam już dokąd uciekać, nie znam miejsca, gdzie mógłbym się ukryć. Tak. To, że ty przybyłeś tutaj właśnie w tym momencie, nie może być przypadkiem. To przeznaczenie.
- Co masz na myśli?
- To chyba oczywiste, zabijesz ją.


Ostatnie życzenie, str. ??

- Jesteś wiedźminem czy nie, psiakrew? Mówią, że zabiłeś kikimorę, przywiozłeś ją na osiołku do wyceny. Stregobor jest gorszy niż kikimora, która jest bezrozumnym bydlęciem i zabija, bo taką ją bogowie stworzyli. Stregobor to okrutnik, maniak, potwór. Przywieź mi go na osiołku, a ja nie pożałuję złota.
- Nie jestem najemnym zbirem, Dzierzbo.


Ostatnie życzenie, str. ??