Jesteś nowy na Wiedźmińskiej Wiki i nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj na portal społeczności i dowiedz się jak stać się częścią naszej społeczności!

Gamepedia was upgraded to MediaWiki version 1.31 on Wednesday November 14th. To learn more about the upgrade and its effects click here.

Riannon

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Riannon - córka legendarnej Lary Dorren, prapraprababka Ciri. Po tragicznej śmierci matki adoptowana przez piękną królowąCerro, tym została królewną Redanii. Na męża wybrała Goidemara, króla Temerii. W czasie rebelii Falki została pojmana i uwięziona przez rebeliantów na zamku Houtborg. Tam też urodziła bliźnięta, Fionę i Amaveta do których zostało podrzucone dziecko Falki, Adela. Po upadku rebelii Goidemar chciał pozbyć się bękarta, nikt jednak, włącznie z samą Riannon, która podczas uwięzienia postradała zmysły, nie wiedział, które z dzieci jest dzieckiem Falki, a wezwani czarodzieje, chcąc zapobiec skandalowi i egzekucji dwuletniego dziecka, udali niewiedzę. Po pewnym czasie gniew króla osłabł i uznał całą trójkę. Riannon umarła w wieku 38 lat, załamana śmiercią Adeli i Amaveta.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Pogłoski o klątwie Lary nie cichły, przypomniano sobie o nich nawet po siedemnastu latach, gdy przygarnięta przez Cerro dziewczynka, nazwana Riannon, wyrosła na pannę o urodzie zaćmiewającej nawet legendarną urodę matki.
Chrzest ognia, str. 256


Informacje z opisu rodowodu Cirilli[edytuj | edytuj kod]

Notkę o Riannon napisał Andrzej Sapkowski w opisie rodowodu Ciri na swojej dawnej oficjalnej stronie.


RIANNON była córką CREGENNANA Z LOD i LARY DORREN AEP SHIADHAL, była zatem półelfką - jak dowodzą źródła, z wybitną przewagą genów elfich. Była tak podobna do matki, LARY DORREN, że myliły się nawet elfy. Dało to asumpt do powstania legendy o "zmartwychwstaniu" LARY.

RIANNON, jak wiadomo, cudem przeżyła poród i cudem uniknęła losu matki, która po porodzie wykrwawiła się i zamarzła. Została uratowana i przygarnięta przez CERRO, królową Redanii. Podobno król Redanii VRIDANK trochę bał się "metyski", ale CERRO sama była półelfką, nie miała (jeszcze) własnych dzieci i do tego czuła się pośrednio odpowiedzialna za śmierć LARY DORREN. RIANNON została więc nie tylko przygarnięta, ale z pełnym ceremoniałem i oficjalnie przysposobiona - miała więc wszelkie prawa, tytuły i przywileje redańskiej księżniczki krwi.

Uroda i wdzięk RIANNON całkowicie przesłaniały fakt, że była owocem dziwacznego związku. Nie bez znaczenia było też, że nosiła tytuł i posag księżniczki krwi tak potężnego królestwa, jak Redania. Konkurenci do jej ręki pchali się drzwiami i oknami. Ponieważ VRIDANK i CERRO mieli już własnych synów i sukcesja tronu Redanii była zapewniona, RIANNON dano wolny wybór. "Metyska" udowodniła, że jest nie tylko piękna, ale i mądra - wybrała GOIDEMARA, królewicza temerskiego ze stuprocentowymi szansami na tron tego dużego i ważnego kraju.

Małżeństwo z GOIDEMAREM zaowocowało tzw. "trojaczkami z Houtborga" (vide "Chrzest ognia", rozdz.6) - czyli trojgiem dzieci: AMAVETEM, FIONź i ADELź. Jak już dziś wiadomo, faktycznymi dziećmi RIANNON i GOIDEMARA były bliźnięta AMAVET i FIONA, ADELA zaś była podrzuconym dzieckiem Falki Krwawej.

RIANNON wychowywała jednak całą trójkę - przez co dziwacznie zaplotły się losy: CERRO, przybrana matka RIANNON, wypędziła na mróz i zgubiła LARĘ DOREN, prawdziwą matkę RIANNON. Falka Krwawa zgubiła CERRO, wypełniając klątwę LARY. RIANNON, córka LARY, przygarnęła i jak własną wychowała córkę Falki, tym samym neutralizując klątwę.

RIANNON umarła młodo, w chwili śmierci miała zaledwie 35 lat. Kroniki piszą, że zmarła "ze zgryzoty, strapienia i smutku wielkiego" - przybita jednoczesną niemal śmiercią dwojga dzieci: AMAVETA i ADELI. Pochowana jest w królewskiej krypcie monarchów temerskich w Wyzimie. W tej właśnie krypcie - ciekawostka - wiedźmin walczył ze strzygą w noweli "Wiedźmin".

RIANNON była jedną z piękniejszych kobiet swoich czasów, toteż zachowały się dane:

  • Włosy: złotoblond
  • Oczy: zielone
  • Wzrost (w calach): 5 stóp 9 cali
  • Wymiary (w calach) biust-talia-biodra: 34 x 23 x 34

Odnośniki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Władcy Redanii historyczny herb Redanii

aktualny herb Redanii

SambukAbrad Stary DąbRadowid I WielkiDambor CzarnyVestibor PysznyRadowid II ŻeglarzRadowid III ŚmiałyVizimir I StaryVridank ElfRadowid IV ŁysyHeribert KłótnikVizimir II SprawiedliwyRadowid V Srogi
Królowe
Maria Pulcheria z TemeriiCaitlyn z KaedwenCirra z CintryViviana z LyriiCerroFiametta z CidarisDiana de Saint-VilliersHedwig z MalleoreAdda Biała
Inni członkowie dynastii redańskiej
FalkaRiannonDalimiraMillegarda z Redanii
Władcy Temerii historyczny herb władców Temerii historyczny herb następców tronu Temerii

poprzedni herb Temerii aktualny herb Temerii

DezmodGeddesGardicGoidemarCedricGriffinBienvenu La LouveMedellFoltest
Królowe i książęta-małżonkowie
VinifridaVulpia z BruggeRiannonAdda z CidarisBerengaria ThyssenClarissa z ToussaintRagbard z EllanderHugo z RiviiSancia z Sodden
Inni członkowie dynastii temerskiej
Maria PulcheriaLeticia CharbonneauAmavetFionaAdda TemerskaAdda BiałaBussy La ValetteAnais La Valette