Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Rhys-Rhun

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Rhys-Rhun - cytadela w Nazairze, położona nad jeziorem Muredach. Zamek zniszczono, obracając w ruiny. W legendach to tu miała miejsce finalna walka Geralta z Vilgefortzem, w rzeczywistości miała ona miejsce w cytadeli Stygga. Drżenia sejsmiczne spowodowane zniszczeniem cytadeli doprowadziły do unieruchomienia perpetuum mobile profesora Oppenhausera.

Loża zdołała zatrzeć ślady o tym, że to w Stygga, a nie w zamku Rhys-Rhun doszło do decydującej walki między drużyną Geralta a Vilgefortzem (Geralt okłamał Fringillę Vigo, podając że to w Rhys-Rhun ukrywa się Vilgefortz. Loża wysadziła pusty zamek, co ją skompromitowało). Po niecałych dwóch wiekach tylko Czarna Księga z Ellander podawała prawdziwą wersję wydarzeń.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Tak, to było wtedy, na śliskich od krwi schodach zamczyska Rhys-Rhun, gdy walczyli ramie w ramie, on i ona, Wilk i Kotka, dwie maszyny do zadawania śmierci, nieludzko szybkie i nieludzko okrutne, bo doprowadzone do ostateczności, rozwścieczone, przyparte do muru. Tak, wtedy Nilfgaardczycy cofnęli się, zdjęci groza, przed blaskiem i świstem ich kling, a oni poszli wolno w dól, w dól schodami zamczyska Rhys-Rhun, mokrymi od krwi. Poszli oparci o siebie, złączeni, a przed nimi szla śmierć, śmierć w dwóch jasnych ostrzach mieczy. Zimny, spokojny Wilk i szalona Kotka. Błysk klingi, krzyk, krew, śmierć... Tak, to było wtedy... Wtedy...


Coś się kończy, coś się zaczyna, str. 6
- Cytadela Rhys-Rhun, w Nazairze, nad jeziorem Muredach - dokończyła triumfalnie Fringilla Vigo. - Tam jest kryjówka Vilgefortza. Wyciągnęłam to od wiedźmina, nim odjechał. Mamy dość czasu, by go wyprzedzić. On w żaden sposób nie zdoła dotrzeć tam przed kwietniem.
Pani Jeziora, str. 65

Co, składniej? - wrzasnęła kaedweńska magiczka. - Co tu można składniej? Nie widzicie? To jest zamek Rhys-Rhun! Jest pusty! Pusty i brudny! To cholerna pusta ruina! Nie ma tu nic! Nic!


Pani Jeziora, str.

- Ten zamek... - powiedziała Filippa pogrążona w myślach, w ogóle nie zwracająca uwagi na konfraterki. - Ten zamek... Rhys-Rhun... Trzeba będzie zniszczyć. Dokładnie zrujnować. A gdy o całej tej aferze zacznie się układać legendy i podania, trzeba będzie poddawać je skrupulatnej cenzurze. Czy panie rozumieją, co mam na myśli?


Pani Jeziora, str.

- Wszystkie wersje legendy - Condwiramurs wskazała jedną z grafik - jako miejsce jej zakończenia, finału, ostatecznej walki Dobra ze Złem, Armageddony wręcz, podają zamczysko Rhys-Rhun. Wszystkie wersje. Oprócz jednej.
- Oprócz jednej - kiwnęła głową Nimue. - Oprócz anonimowej, mało popularnej wersji, znanej jako Czarna Księga z Ellander.
- Czarna Księga podaje, że finał legendy rozegrał się w cytadeli Stygga.


Pani Jeziora, str.