Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

As part of the Unified Community Platform project, your wiki will be migrated to the new platform in the next few weeks. Read more here.

Ravix z Czteroroga

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
herb Ravixa z Czteroroga

Ravix z Czteroroga - przybrane imię Geralta z Rivii podczas uczty u Królowej Calanthe z okazji ukończenia przez Księżną Pavettę piętnastu lat.

Herb: "W polu złotym niedźwiedź czarny, kroczący, na nim panna w szacie błękitnej, z włosami rozpuszczonymi i rękoma wzniesionymi".

Zarówno herb, jak i imię Ravixa pochodzą od polskiego herbu Rawicz, którym, według obiegowej opinii, ma pieczętować się sam Andrzej Sapkowski.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin wzruszył ramionami, obciągając na sobie ciasny purpurowy wams.
- Co to jest? - spytał, wskazując na haft na przedzie ubioru.
- A właśnie - rzekł Haxo. - Byłbym zapomniał. Na czas uczty nazywacie się wielmożny Ravix z Czteroroga. Jako honorowy gość, zasiądziecie po prawicy królowej, takie jest jej życzenie. A to na wamsie, to wasz herb. W polu złotym niedźwiedź czarny, kroczący, na nim panna w szacie błękitnej, z włosami rozpuszczonymi i rękoma wzniesionymi. Powinniście to zapamiętać, ktoś z gości może mieć hyzia na punkcie heraldyki, to się często zdarza.
- Jasne, zapamiętam - powiedział poważnie Geralt. - A Czteroróg, gdzie leży?
- Dostatecznie daleko. Gotowiście? Możemy iść?
- Możemy. Powiedzcie jeszcze, panie Haxo, z jakiej okazji ta uczta?
- Królewna Pavetta kończy piętnaście lat, wedle zwyczaju zwalili się konkurenci do jej ręki [...]


Ostatnie życzenie, str. 124

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Herb jest krytykowany przez szambelana na zamku króla Foltesta: "Panna na niedźwiedziu, a cóż to za herb!?"