Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Raffard Biały

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Raffard Biały - legendarny czarodziej, żyjący jeszcze przed powołaniem Kapituły. Jako pierwszy stał się królewskim doradcą.

W jego historii jest wiele pięknych, szlachetnych czynów, jednak ci, którzy drążą głębiej, mogą się dowiedzieć o rządzeniu krajem jako szara eminencja, sprzeciwe wobec powstania pierwszej Kapituły i śmierci podczas wojny z czarodziejami jej podporządkowanymi.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Chodźmy. Tu, na tym płótnie, co to za wydarzenie? Ach, wiem. To Raffard Biały godzi zwaśnionych królów i kładzie kres Wojnie Sześcioletniej. A tu oto mamy Raffarda odmawiającego przyjęcia korony. Piękny, szlachetny gest.
- Tak sądzisz? - przekrzywił głowę Vilgefortz. - Cóż, w każdym razie był to gest o mocy precedensu. Raffard przyjął jednak stanowisko pierwszego doradcy i faktycznie rządził, bo król był debilem.


Czas pogardy, str. 134

- Historyczny moment powołania pierwszej Kapituły i uchwalenie Prawa. Od lewej siedzą: Herbert Stammelford, Aurora Henson, Ivo Richert, Agnes z Glanville, Geoffrey Monck i Radmir z Tor Carnedd. Tutaj, jeśli mam być szczery, też aż się prosi o uzupełniający obraz batalistyczny. Wkrótce bowiem w brutalnej wojnie wykończono tych, którzy nie chcieli uznać Kapituły i podporządkować się Prawu. Między innymi Raffarda Białego. Ale o tym historyczne traktaty milczą, by nie szkodzić jego pięknej legendzie.


Czas pogardy, str. 134

- Redania już od dawna nie miała króla - Tissaia de Vriss wstała. - W Redanii panowała jaśnie wielmożna Filippa Eilhart, godna następczyni Raffarda Białego. Gotowa dla władzy absolutnej poświęcić dziesiątki tysięcy istnień.


Czas pogardy, str. 179

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]