Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki


Radowid V Srogi
Tw3 journal radovid
Module
|- Informacje
Rasa
Człowiek
Płeć
mężczyzna
Kolor oczu
Ciemny
Tytuł(y)
Król Redanii
Narodowość
Redania
Profesja
Monarcha
Pochodzenie
Redania
Rodzina
Vizimir II Sprawiedliwy (ojciec)
Hedwig z Malleore (matka)
Dalimira (siostra)
Milena (siostra)

Radowid V Srogi - król Redanii, syn Vizimira i Hedwig z Malleore. Urodził się w 1255 roku, objął rządy po Radzie Regencyjnej.

W czasie wydarzeń z Sagi miał 13 lat (Pani Jeziora). Najmłodszy brat Dalki i Mileny. Podczas wydarzeń z gry Wiedźmin 2, objął rządy w swoim królestwie.

Charakterystyka[]

Jest młodym władcą, którego ciężar korony znacznie postarzał. Cechuje go brak cierpliwości oraz ogromna ambicja. Bywa bardzo brutalny, szczególną nienawiścią darzy czarodziejów, a przede wszystkim byłą doradczynię jego ojca - Filippę Eilhart. Zyskał potężnego sojusznika w postaci Zakonu Płonącej Róży, jego inkwizytorzy poszukiwali i tępili wszelkie objawy magii.

Niebezpodstawnie przez wielu uważany jest za niespełna rozumu. Nie przeszkadzało mu to jednak z powodzeniem walczyć z Cesarstwem Nilfgardu. Nieoceniona była przy tym zdolność przewidywania ruchów wroga oraz dobór odpowiedniej strategii.

Dane z książek Sapkowskiego[]

Ambasador wiedział, że Dijkstra przesadza, ale wcale nie tak bardzo. Królewicz Radowid był małoletni, królowa Hedwig przybita tragiczną śmiercią męża, arystokracja zastraszona, ogłupiała, skłócona i podzielona na frakcje.


Chrzest ognia, str. 28

Ta matrona to musi być królowa Hedwig... A ten szczeniak obok niej to królewicz Radowid, syn tego zamordowanego króla... Biedny smarkacz...


Pani Jeziora, str.

Nikt nie krzyknie: "Niech żyje Radowid", pomyślał zasłonięty opasłym tyłkiem hierarchy królewicz. Nikt nawet nie spojrzy w moją stronę. Nikt nie wzniesie okrzyku na cześć mojej matki. Ani nawet nie wspomni mojego ojca, nie ogłosi okrzykiem jego sławy. Dziś, w dniu triumfu, w dniu zgody, przymierza, do którego ojciec wszakże się przyczynił. Dlatego go zamordowano.


Pani Jeziora, str.

Nikt nie mógł wówczas przewidzieć i zgadnąć, że z tego trzynastolatka, teraz osoby bez żadnego znaczenia w kraju rządzonym przez Radę Regencyjną i Dijkstrę, wyrośnie król. Król, który - odpłaciwszy wszystkim doznane przez siebie i matkę zniewagi - przejdzie do historii jako Radowid V Srogi.


Pani Jeziora, str.

W grze komputerowej Wiedźmin[]

W przyszłości ma poślubić Addę Białą, z tego faktu wynika, że po śmierci Foltesta królestwa Redanii i Temerii miały zostać połączone w jedno królestwo.Wspierał też poczatkowo organizację Salamandra jako "polityczną dźwignie nacisku" na Foltesta.Ostatecznie jednak zaprzestaje z nimi współpracować po tym jak zrozumiał że to on zostaje przez nią wykorzystywany. Zawiera również sojusz z Foltestem dzięki któremu przejmuje w pełni władzę w swoim królestwie.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[]

Król Radowid, jako pełnoprawny władca Redanii jest znaczącą postacią w całej linii fabularnej gry. Jest młodym, niecierpliwym i chorobliwie ambitnym królem. Bierze czynny udział w obradach w Loc Muinne, gdzie przybył wraz ze swymi wojskami. Od Shilarda dowiedział się o Loży jednak tylko o organizacji a nie o członkiniach. Rozkazuje swoim poddanym oślepić Filippę. Podczas obrad dokonuje rozbioru Temerii, koronuje się na króla Temerii lub nic nie uzyskuje albo wybiera wojnę z Saskią i Wolnym Państwem. Sprowadził do siebie Zakon Płonącej Róży i obiecał im ziemię.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Radowid pogrążył się w szaleństwie, zabijał za najmniejsze podejrzenie o zdradę, karał brutalnie za okłamywanie go. Wyjął magię spod prawa i założył grupę inkwizytorów Wiecznego ognia zwaną Łowcami Czarownic. W czasie trzeciej wojny z Nilfgaardem zdradził dotychczasowego sojusznika Kaedwen, zaatakował je zimą i przyłączył do swego królestwa, mordując Henselta. Był jednak taktycznym geniuszem, który skutecznie stawiał opór cesarzowi Emhyrowi. Zamierzał również przyłączyć do swojego królestwa całą resztę północy.

  • Jeżeli Geralt pomoże w zamachu i poprze Vernona Roche'a i Talara, Radowid zginie, a ostatni śmiertelny cios zadaje niespodziewanie Filippa Eilhart. Roche i Talar dobiją interesu z Emhyrem, w zamian za stworzenie autonomi temerskiej cesarz wchłonie resztę północy. Nilfgaard wygrywa wojnę, a Królestwa Północy znajdują się pod zaborem cesarskim, gdyż ostatnia silna armia północy zostanie bez władcy. Dijkstra zginie podczas sprzeczki z Vernonem Rochem.

Zadania[]

  • Spisek
  • Oko za oko
  • Wróg publiczny
  • Racja stanu

Dziennik[]

Młody król Redanii, Radowid, dał się szybko poznać jako twardy i bezwzględny władca, w pełni zasługując na przydomek „Srogi”. Syn Hedwig z Malleore i zamordowanego kilka lat wcześniej króla Vizimira szybko odebrał ster rządów traktującej go jak figuranta Radzie Regencyjnej i odpłacił wszystkim za doznane zniewagi.

Radowid przeciwników politycznych zwykł zmuszać do składania hołdu. W przeciwnym razie ich zabijał.

Prowadził wojnę nie tylko z Nilfgaardem, ale i czarodziejami, w których widział źródło wszelkiego zła. Radowid nie szczędził też wysiłków, by zdobyć kontrolę nad Wolnym Miastem Novigradem, którego flota i skarbiec mogły przechylić szalę zwycięstwa w trwającym wówczas konflikcie.
Spotkanie Geralta z Radowidem potwierdziło krążące o władcy plotki. Redański król był niebezpiecznym obłąkańcem, żyjącym we własnym świecie niepokojących wizji. Żadną miarą nie umniejszało to jednak jego inteligencji i przebiegłości.

Młody król rozpracowywał swoich przeciwników i wrogów z iście mistrzowskim kunsztem.
Szczególną wrogością, wyniesioną z czasów dzieciństwa, Radowid pałał do czarodziejki Filippy Eilhart. Plotki głoszące, jakoby przygotował dla niej specjalny program kaźni, liczący nie mniej niż dwa tuziny punktów były zapewne przesadzone, lecz dobrze oddawały skalę jego nienawiści.


Terror rządów Radowida sprawił , że nie tylko wrogowie , lecz także sprzymierzeńcy , a nawet poddani pragnęli jego śmierci. Określenie „potwór w ludziej skórze” doskonale pasowało do Radowida Srogiego. Być może świadom wszystkich okrucieństw i bestialstw , jakich dopuścił się ów szaleniec , sprawiły , że wiedzmin zaangażował się w planowany nie go zamach.


Nienawiść do Filippy Eilhart , stanowiła słaby punkt króla. By ją schwytać , gotów był nawet opuścić bespieczne, silnie strzeżone sanktuarium , w jakie zamienił swój flagowy okręt.


Plan wywabienia Radowida z kryjówki powiódł się , lecz nie bez komplilacji. Geralt uniknął śmierci z rozkazu szalonego króla , ziritowanego typowym dla wiedzmina brakiem szacunku , jedynie dzięki interwencji współspiskowców.


Być może zwłoka ta była powodem , dla którego władca niemal się wymknął. Ostatecznie jednak nie uszedł swemu przeznaczeniu. Zginął z rąk Filippy Eilhart , która pojawiła się tam niespodziewanie niczym demon zemsty , by wyrównać rachunki krzywd.

Ciekawostki[]

  • Był formalnie zaręczony z Cirillą, księżniczką Cintry. Ciri miała wówczas 12 lat, a Radowid 9. Zaręczyny sformalizowała babka Ciri, Calanthe, z ojcem królewicza, królem Vizimirem. Król, nie podając przyczyn, zerwał te zaręczyny po pół roku, a Ciri i Radowid nigdy nie mieli okazji nawet się spotkać.
  • Niektórzy użytkownicy sugerowali, że może być dzieckiem z przepowiedni Falki, ale jest to niemożliwe ponieważ przepowiednia Falki mówiła o dziecku skalanym Starszą Krwią natomiast Radowid wedle informacji zawartych w książce nie ma w sobie krwi elfów.
  • Gdy Radowid był jeszcze małym chłopcem, Filippa pokazywała mu sztuczki magiczne.
  • W każdej części gry jego charakter ulega zmianie. W pierwszej jest dość przyjaźnie nastawioną personą, w drugiej można go poznać jako człowieka o chłodnym usposobieniu, lecz wciąż liczącego się z sojusznikami, a w trzeciej staje się bezwzględny i szalony, liczą się dla niego tylko własne cele.
  • W pierwszej części gry jest małą znacząco osobą. Widać to po zachowaniu Foltesta wobec młodego władcy. W drugiej części staje się znaczącą osobą w Królestwach Północnych. W trzeciej zaś staje się najpotężniejszym władcą na Północy.
  • W Wiedźminie pod koniec IV Aktu Radowid jest na grobli. Jego żołnierze mają za herb jednorożca i mają niebieskie stroje. Herbem Redanii jest Orzeł, a jej barwy są czerwone. Błąd został poprawiony w modyfikacji Jaki znak Twój? Orzeł Biały!.
  • W grze Wiedźmin jest pierwszym władcą z jakim ma możliwość rozmawiać Geralt (chociaż jest on wtedy incognito w Wizymie).
  • W zależności od podjętych decyzji, może on poślubić księżniczkę Temerii: Anais, bądź Addę Białą, łącząc w przyszłości Temerię i Redanię w jedno królestwo. Jednak w grze Wiedźmin 3 to nie ma znaczenia, bo Temeria i tak upada na rzecz Nilfgaardu, a jeśli Radowid wygra wojnę z cesarzem, to Temeria stanie się Redańska z całą Północą.
  • W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów nie działa na niego ani znak Aksji, ani perswazja. Jest zatem bardzo przenikliwy i odporny na magię wpływającą na umysł. Zmienia to jedna z modyfikacji.
  • Geralt mówi że nie zdziwiłby się, gdyby to on odpowiadał za zniknięcie Bussy'iego, ale winny tego jest hrabia Maravell.
  • W Wiedźminie 3 (1275 rok) ma 20 lat.
  • Podejrzewa, że Filippa maczała palce w śmierci jego ojca, co jest prawdą.
  • Mimo, że jest młody, jest jednym z kilku władców, którzy najbardziej liczą się w polityce Nordlingów.
  • Buduje zamki i fortyfikacje, przygotowuje się do wojny - jak mówi Shilard - może to doprowadzić kraj do zguby. Jednak bez ingerencji Geralta, Shilard okazuje się być w błędzie.
  • Nie wiadomo, czy w czasie gry Wiedźmin 3 (1275 rok) posiada jakiś potomków, choćby z Addą Białą.
  • Mimo, że Radowid jest o 3 lata młodszy od Ciri, to w Wiedźminie 3 wygląda on dużo starzej od niej. Jak Geralt mówił w grze Wiedźmin 2, czas w innym świecie płynie inaczej. Poza tym, może na to wpłynął duży stres zarządzania państwem.
  • Ponieważ polowanie na czarownice trwało do 1276 r. można przypuszczać, że zaprzestał polowania (być może odzyskał jasność umysłu po śmierci Filippy).
Władcy Redanii historyczny herb Redanii

aktualny herb Redanii

SambukAbrad Stary DąbRadowid I WielkiDambor CzarnyVestibor PysznyRadowid II ŻeglarzRadowid III ŚmiałyVizimir I StaryVridank ElfRadowid IV ŁysyHeribert KłótnikVizimir II SprawiedliwyRadowid V Srogi
Królowe
Maria Pulcheria z TemeriiCaitlyn z KaedwenCirra z CintryViviana z LyriiCerroFiametta z CidarisDiana de Saint-VilliersHedwig z MalleoreAdda Biała
Inni członkowie dynastii redańskiej
FalkaRiannonDalimiraMillegarda z Redanii

Galeria[]

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[]