Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Kapituła i Najwyższa Rada Czarodziejów

Z Wiedźmińska Wiki
(Przekierowano z Rada Czarodziejów)
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Kapituła i Najwyższa Rada Czarodziejów - ugrupowanie najzdolniejszych, historycznych czarodziejów i czarodziejek, tworzących tzw. Radę. Istnieje od bardzo dawna. Została rozwiązana, lub po prostu przepadła po przewrocie na Thanedd. Niedługo potem powstała Loża Czarodziejek.

W grze Wiedźmin 3[edytuj | edytuj kod]

Jeśli w poprzedniej grze Rada i Kapituła powstały, to miały być wierne Radowidowi V. Aby zdobyć jego zaufanie członkowie Rady mieli znaleźć zdrajczynie z Loży i oddać je w ręce Redanii. Jednak kapituła na czele z Carduinem w Loc Muinne ma niewielkie wpływy i jedynie w niewielkim stopniu może doprowadzić do zmniejszenia skali represji i liczby ofiar. Członkowie Kapituły uznawanej przez Radowida wydają się być trzymani jeszcze krócej niż w Nilfgaardzie i nie są uznawani przez zdecydowaną większość magów i czarodziejek. Radowid nie traktuje też poważnie Rady i Kapituły i po najeździe Nilfgaardczyków zakłada organizację do polowań na magów. W Wiedźmin 3 w Tankred Thyssen, król Koviru i Poviss, planuje powołanie nowej Kapituły z Triss Merigold na czele.

W grze Wiedźmin 2[edytuj | edytuj kod]

W grze Wiedźmin 2 pojawiła się możliwość reaktywacji tych instytucji. Zależnie od naszych wyborów może powstać (trzecia z kolei) Kapituła i Rada. Nową siedzibą Bractwa zostało Loc Muinne z oczywistych względów - miasto wibruje magią. Rada i kapituła miała być wierna Radowidowi, aby zdobyć jego zaufanie członkowie Rady mieli znaleźć zdrajczynie z Loży i oddać je w ręce Radeńczyka.

Przypuszczalni członkowie Kapituły i Rady[edytuj | edytuj kod]

Pierwsi członkowie Kapituły[edytuj | edytuj kod]

Członkowie Kapituły[edytuj | edytuj kod]

Członkowie Rady[edytuj | edytuj kod]

Członkowie Kapituły w 1245[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Historyczny moment powołania pierwszej Kapituły i uchwalenie Prawa. Od lewej siedzą: Herbert Stammelford, Aurora Henson, Ivo Richert, Agnes z Glanville, Geoffrey Monck i Radmir z Tor Carnedd. Tutaj, jeśli mam być szczery, też aż się prosi o uzupełniający obraz batalistyczny. Wkrótce bowiem w brutalnej wojnie wykończono tych, którzy nie chcieli uznać Kapituły i podporządkować się Prawu. Między innymi Raffarda Białego. Ale o tym historyczne traktaty milczą, by nie szkodzić jego pięknej legendzie.


Czas pogardy, str. 134

Ciekawostki:[edytuj | edytuj kod]

  • Kapituła i Rada miała zapobiec polowaniu na czarownice.
  • W 1242 r. Kapituła korzystała z usług kancelarii adwokackiej Codringher i Fenn w celu dyskredytowania i kompromitowania świadków w aferze zbożowej.