Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Przemysław Truściński

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Przemysław Truściński (ur. 1970 r. w Siedlcach) – polski rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista, absolwent wydziału grafiki łódzkiej ASP. Rysownik podpisuje się pseudonimem Trust. [1]

Truściński znany jest z komiksów prasowych, publikuje cykl Wawa w Gazecie Stołecznej (warszawski dodatek do Gazety Wyborczej), a jego komiksy drukowały takie tytuły, jak Machina, Newsweek, Playboy, TWIST, Plastik i Fakt, oraz pisma poświęcone fantastyce – Nowa Fantastyka i Talizman. Jego twórczość drukowały również tytuły niszowe i ziny tj. "Komiks Forum", "Czas Komiksu", "Świat Komiksu", "KKK", "AQQ", a za granicą – "Aaargh!" (Czechy) i "Borderline UK" (W.Bryt.).

Jako rysownik reklamowy pracował m.in. dla Nescafé, Pepsi i Radia PiN. Zbiór jego komiksów Trust – historia choroby ukazał się w 2003 r., ale były publikowane one także w antologiach tj. jak m.in. Wrzesień (Egmont Polska).

Truściński kilkakrotnie zdobywał nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jest także autorem graficznego projektu Wiedźmina na potrzeby gry komputerowej.

W 2000 r. zorganizował wspólnie z Krajowym Centrum ds. AIDS konkurs i antologię komiksową pt. Komiks kontra AIDS.

Pracował przez pewien czas nad komiksem o ks. Jerzym Popiełuszce. Obecnie tworzy komiksową wersję Wiedźmina na zamówienie firmy CD Projekt [2].

28 sierpnia 2007 miała swoją premierę antologia komiksowa 44 wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Nad doborem scenarzystów i rysowników czuwał Przemysław Truściński[3], który objął funkcję dyrektora artystycznego całego projektu. W antologii znalazł się też jego własny komiks pt. Ocalenie Niobe (scen. Tomasz Kołodziejczak). Truściński wykonał wcześniej mural na zamówienie Muzeum Powstania[4].

Linki zewnętrzne Przemysław Truściński[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wikipedia:Przemysław Truściński#cite_ref-0 ↑ Gość Niedzielny o komiksie o ks. Popiełuszce
  2. cite_note-1 Wywiad rzeka z autorami (17.05.2007), Rozmowy na Bronxie: Maciej Parowski i Przemysław Truściński http://www.gram.pl/felieton.asp?id=1436
  3. cite_note-2 http://www.itvp.pl/rozrywka/news.html?news=548849
  4. cite_note-3 Gazeta Wyborcza (20.12.2006), Nowy mural w Muzeum Powstania Warszawskiego http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34861,3804184.html