Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Przemysław Truściński

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Przemysław Truściński (ur. 1970 r. w Siedlcach) – polski rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista, absolwent wydziału grafiki łódzkiej ASP. Rysownik podpisuje się pseudonimem Trust. [1]

Truściński znany jest z komiksów prasowych, publikuje cykl Wawa w Gazecie Stołecznej (warszawski dodatek do Gazety Wyborczej), a jego komiksy drukowały takie tytuły, jak Machina, Newsweek, Playboy, TWIST, Plastik i Fakt, oraz pisma poświęcone fantastyce – Nowa Fantastyka i Talizman. Jego twórczość drukowały również tytuły niszowe i ziny tj. "Komiks Forum", "Czas Komiksu", "Świat Komiksu", "KKK", "AQQ", a za granicą – "Aaargh!" (Czechy) i "Borderline UK" (W.Bryt.).

Jako rysownik reklamowy pracował m.in. dla Nescafé, Pepsi i Radia PiN. Zbiór jego komiksów Trust – historia choroby ukazał się w 2003 r., ale były publikowane one także w antologiach tj. jak m.in. Wrzesień (Egmont Polska).

Truściński kilkakrotnie zdobywał nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jest także autorem graficznego projektu Wiedźmina na potrzeby gry komputerowej.

W 2000 r. zorganizował wspólnie z Krajowym Centrum ds. AIDS konkurs i antologię komiksową pt. Komiks kontra AIDS.

Pracował przez pewien czas nad komiksem o ks. Jerzym Popiełuszce. Obecnie tworzy komiksową wersję Wiedźmina na zamówienie firmy CD Projekt [2].

28 sierpnia 2007 miała swoją premierę antologia komiksowa 44 wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Nad doborem scenarzystów i rysowników czuwał Przemysław Truściński[3], który objął funkcję dyrektora artystycznego całego projektu. W antologii znalazł się też jego własny komiks pt. Ocalenie Niobe (scen. Tomasz Kołodziejczak). Truściński wykonał wcześniej mural na zamówienie Muzeum Powstania[4].

Linki zewnętrzne Przemysław Truściński[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. wikipedia:Przemysław Truściński#cite_ref-0 ↑ Gość Niedzielny o komiksie o ks. Popiełuszce
  2. cite_note-1 Wywiad rzeka z autorami (17.05.2007), Rozmowy na Bronxie: Maciej Parowski i Przemysław Truściński http://www.gram.pl/felieton.asp?id=1436
  3. cite_note-2 http://www.itvp.pl/rozrywka/news.html?news=548849
  4. cite_note-3 Gazeta Wyborcza (20.12.2006), Nowy mural w Muzeum Powstania Warszawskiego http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34861,3804184.html