Wiedźmińska Wiki

Przenieśliśmy się! Gamepedia połączyła siły z Fandomem, w rezultacie czego ta wiki została połączona ze swoim odpowiednikiem na Fandomie. Wiki została zarchiwizowana; prosimy czytelników oraz edytorów o przeniesienie się na połączoną wiki na Fandomie. Kliknij, aby przejść do nowej wiki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Wiedźmińska Wiki

Prowokacja w Glevitzingennilfgaardzka operacja dywersyjna typu false flag na pograniczny fort Glevitzingen w Dol Angra, dokonana w nocy z 1 na 2 lipca 1267 roku, wykorzystana jako casus belli do wojny z Północą.

Historia[]

Prowokacja w Dol Angra pierwotnie miała być przeprowadzona przez wojska lyrijskie i aedirnskie. Według planu temerskiego króla Foltesta miał być to mały incydent graniczny, na który przygotowane wojska miały zareagować zdecydowanie i z siłą. Powodem, dla którego zdecydowano się na taką operacje był fakt, że atakując Nilfgaard bez casus belli królowie nie otrzymaliby poparcia Kapituły na czele z Vilgefortzem, dzięki któremu podpisano zawieszenie broni, kovirskiego króla Esterada oraz Niedamira i jego Ligi. Stanowisko Ethaina z Cidaris nie było przewidywalne.

Król Aedirn Demawend przygotowywał w Dol Angra żołnierzy przebranych w nilfgaardzkie ubrania. Termin operacji ustalono na drugą lipcową noc po nowiu księżyca. Łodzie miały wylądować na drugim brzegu w Cintrze dwa dni później.

Goniec królewski Aplegatt przekazywał informacje królom. Demawend posłał go do Foltesta i Vizimira. Król Vizimir nie mógł odebrać poselstwa, upoważnił do tego Sigismunda Dijkstrę, który dowiedział się wcześniej o czyjejś zdradzie i gromadzeniu się sił Emhyra var Emreisa w Dol Angra. Nadał wiadomość do Demawenda przez Aplegatta, by Demawend wstrzymał „przebierańców”. Wiadomość nigdy nie doszła, ponieważ goniec został zamordowany na trakcie przez scoia'tael Yaevinna.

Ostatecznie zbrojna akcja sił nilfgaardzkich uprzedziła analogiczne działania Aedirn i Temerii. Nilfgaardzcy żołnierze przebrali się w aedirnskie i lyrijskie ubrania i dokonali agresji na pograniczny fort Glevitzingen w Dol Angra, rozpoczynając swoją ekspansję na północ.

Dane z książek Sapkowskiego[]

Zaczyna mnie drażnić liczenie się z planami Vilgefortza i Kapituły, planami, których zresztą nie znam i nie rozumiem. Ale jest i na to sposób, panowie. A gdyby to Nilfgaard dokonał agresji? Na przykład w Dol Angra? Na Aedirn i Lyrię? Moglibyśmy jakoś to załatwić... Zainscenizować... Jakaś maleńka prowokacja... Incydent graniczny, przez nich zawiniony? Dajmy na to, jakiś atak na pograniczny fort? Rzecz jasna, będziemy przygotowani, zareagujemy zdecydowanie i z siłą, przy pełnej akceptacji wszystkich, nawet Vilgefortza i całej reszty Kapituły Czarodziejskiej. I wtedy, gdy Emhyr var Emreis odwróci wzrok od Sodden i Zarzecza, o swój kraj upomną się Cintryjczycy. Emigranci i uciekinierzy, którzy organizują się w Brugge pod wodzą Vissegerda. Jest ich blisko osiem tysięcy ludzi pod bronią. Czy może być lepsze ostrze sulicy? Oni żyją nadzieją na odzyskanie kraju, z którego musieli uciekać. Palą się do walki. Są gotowi uderzyć na lewy brzeg. Czekają tylko na hasło.


Krew elfów, str. ?

Demawend do Foltesta. W Dol Angra wszystko przygotowane. Przebierańcy czekają na rozkaz. Przewidywany termin: druga noc lipcowa po nowiu księżyca. Łodzie muszą wylądować na tamtym brzegu dwa dni później.


Czas pogardy, str. ?

Demawend do Vizimira - wyrecytował Aplegatt, przymykając oczy. - Pierwsze: przebierańcy gotowi na drugą noc po lipcowym nowiu. Dopilnuj, żeby Foltest nie skrewił. (...) - Tutaj masz listy dla króla Demawenda. A posłanie ustne... Nadstaw dobrze uszu i wytęż pamięć. Powtórzysz twemu królowi słowo w słowo. Tylko jemu, nikomu innemu. Nikomu, pojmujesz? - Pojmuję, panie. - Wiadomość jest taka: Vizimir do Demawenda. Przebierańców koniecznie wstrzymać. Ktoś zdradził. Płomień zgromadził armię w Dol Angra i tylko czeka na pretekst. (...)


Czas pogardy, str. ?

– Wczoraj w nocy – powiedziało medium – wojska ze znakami Lyrii i sztandarami Aedirn dokonały agresji na cesarstwo Nilfgaardu. Zaatakowano Glevitzingen, pogra­niczny fort w Dol Angra.


Czas pogardy, str. 178

– Nilfgaard – rozpoczął wykład, pokazując rapierem co trzeba – zaatakował Lyrię i Aedirn, jako casus belli ogłaszając atak na pograniczny fort Glevitzingen. Nie będę dociekać, kto naprawdę napadł na Glevitzingen i w jakim przebraniu. Za pozbawione sensu uważam też domysły, o ile dni czy godzin zbrojna akcja Emhyra wyprzedziła analogiczne przedsięwzięcie Aedirn i Temerii.


Wieża Jaskółki, str. 282

Ciekawostki[]

  • Prowokacja w Glevitzingen jest nawiązaniem do prowokacji gliwickiej, gdy w nocy z 31 sierpnia na 1 września niemiecka bojówka przebrana w mundury powstańców śląskich zaatakowała radiostację w Gliwicach (niem. Glevitz), co było oficjalnym pretekstem do wybuchu II Wojny Światowej
  • Uczestników pierwotnie zaplanowanej prowokacji nazywano przebierańcami