Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

We are currently performing an upgrade to our software. This upgrade will bring MediaWiki from version 1.31 to 1.33. While the upgrade is being performed on your wiki it will be in read-only mode. For more information check here.

Pierwszy Traktat Exeterski

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Pierwszy Traktat Exeterski - Traktat między Kovirem i Poviss, a Kaedwen i Redanią zawarty w Lan Exeter; tuż po wojnie tych dwóch sojuszy.

Szczegóły traktatu:[edytuj | edytuj kod]

Zyski Koviru i Poviss[edytuj | edytuj kod]

  • Mare Liberum Apertum (Morze jest wolne i otwarte) - Dla mieszkańców tego królestwa najważniejszy był handel. Krainy północne nie mają prawa przeszkadzać kupcom Kovirskim w handlu.
  • Kovir nie jest niczyim wasalem. Jest niezawiłym, samorządnym i neutralnym państwem.

Zyski Kaedwen i Redanii[edytuj | edytuj kod]

  • Radowid Ryży, król Redanii dożywotnio używał w oficjalnych dokumentach tytuły króla Koviru i Poviss.
  • Benda, król Kaedwen dożywotnio używał w oficjalnych dokumentach tytuły króla Caingorn i Malleore.

Dane z Książek Sapkowskiego:[edytuj | edytuj kod]

I podpisali dokument, przez potomnych nazwany I Traktatem Exeterskim. Dla odróżnienia od zawartych później, Pierwszy Traktat nosi nazwę też zgodną z pierwszymi słowami jego preambuły Mare Liberum Apertum.


Wieża Jaskółki, str. 274

Morze jest wolne i otwarte. Handel jest wolny. Zysk jest święty. Kochaj handel i zysk bliźniego jak swój własny. Utrudnianie komuś handlowania i osiągania zysku jest łamaniem praw natury. A Kovir nie jest niczyim wasalem. Jest niezawisłym, samorządnym - i neutralnym królestwem.


Wieża Jaskółki, str. 274

Nie wyglądało, by Gedovius i Gemma zechcieli - dla samej choćby grzeczności - uczynić choć jedno, choćby najmniejsze ustępstwo, coś, co uratowałoby honor Radowida i Bendy. Ale jednak zrobili to. Zgodzili się, aby Radowid Ryży - dożywotnio - używał w oficjalnych dokumentach tytułu króla Koviru i Poviss, a Benda - dożywotnio - tytuły króla Caingorn i Malleore.


Wieża Jaskółki, str. 274