Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Perły Północy - Novigrad

Z Wiedźmińska Wiki
Wersja z dnia 19:32, 25 sty 2017 autorstwa Game widow (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Perły Północy - Novigrad
Tw3 book purple.png
Przedmiot można przeczytać.
Opis
Rynsztunek/slot
Księgi
Kategoria
Zwykły przedmiot
Typ
Książka
Źródło
Łup
Cena bazowa
10 Novigradzkie korony
Sprzedaż
1 – 3 Novigradzkie korony
Waga
0 waga

A least one copy of this book is found in the Zamek Królewski.

Dziennik[edytuj | edytuj kod]

Podróżując po królestwach Północy nie sposób ominąć Novigradu. Gdybym miał wymieniać to, co w czasie mojej wędrówki zrobiło na mnie największe wrażenie, to było nim właśnie to wielkie, a przy tym wolne miasto. Metropolia godna Cesarstwa i tylko żal, że postęp cywilizacyjny, jaki niesie ze sobą Nilfgaard jeszcze tutaj nie dotarł. Dlatego obok wspaniałych budowli, znakomitej infrastruktury gospodarczej pleni się ciemnogród wyrażający się kultem Wiecznego Ognia. Odnosi się wrażenie, że zabobony to sposób w jakim miejscowy hierarcha i jego straż świątynna panują nad mieszczaństwem.

A jest nad kim panować, po pogłowie miasta to trzydzieści tysięcy mieszkańców. Spacerując po wspaniałym porcie, otoczonym cudowną architekturą trudno wyobrazić sobie, że przed wiekami Novigrad był niewielka elfią mieściną. Kiedy miasto przeszło w ręce Nordlingów zaczęły się problemy, bo jak wiadomo ludzie Północy potrafią wiele, natomiast nie umieją się ze sobą porozumieć. I tak Novigrad najpierw należał do Redanii, potem przeszedł pod panowanie Temerii, żeby wreszcie po wielu kompromisach obwołany został Wolnym Miastem.

Czy to naprawdę wolne miasto? Śmiem wątpić. Zbyt wiele tu wpływów redańskich na każdym kroku. Fakt, że miasto leży na terytorium Radowida mówi za siebie. Wracając do mojej wyprawy... Wędrując po ulicach miasta natknąłem się na cztery młyny wodne, osiem banków i aż dziewiętnaście lombardów. Są też przybytki prostackich uciech takie jak oberże i zamtuzy, a o zaangażowaniu Novigradu w sprawy wiary niech świadczy fakt, że w mieście wybudowano, uwaga, dziewiętnaście świątyń Wiecznego Ognia! Cóż... Myślę, że Novigrad ma wszelkie dane po temu, aby być stolicą świata. I być może nią kiedyś zostanie. Najpierw jednak należy zaprowadzić tutaj porządek.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]