Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Pantera

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Pantera
Tw3 journal panther.png
Szczegóły
Rodzaj
Bestie
Występowanie
Toussaint
Podatności
Olej przeciwko zwierzętom
Znak Igni
Taktyka
Speed
Składniki
Surowe mięso
Skórzana łata
Płat futra

The bestiary entry is obtained by reading "Abigail Lette, Moje życie z panterą".

Bestiariusz[edytuj | edytuj kod]

Wlazł kotek na płotek i mruga
Ładna to piosenka, niedługa
A jak to pantera, a nie kot
Uciekaj, dziewczyno, hop przez płot!


– tradycyjna przyśpiewka ludowa

Pantera to groźny drapieżnik zamieszkujący tereny leśne. Szybka, zwinna i, jak to kot, okrutnie przebiegła. Na niektórych, co mniej zurbanizowanych terenach, do dziś panuje przekonanie, że pantery to zbłąkane dusze ludzi, którzy zmarli we śnie. Przesąd ten nakazuje bliskim wyrzucać zwłoki człowieka, który w ten sposób pożegnał się z życiem, do pobliskiego lasu bez pochówku. Wierzy się bowiem, że dusza pod postacią pantery, skonsumowawszy zwłoki, ulegnie wieczystemu unicestwieniu i przestanie nękać sioło.

Zabobony tego typu należy wypleniać wszelkimi sposobami, gdyż powodują epidemie cholery i innych podobnych chorób, wylęgających się z gnijących trupów zalegających wykroty.

Pantery bowiem to nie ghule, żeby miały konsumować stare ścierwo. Wolą polować na sarny. Nie gardzą też ludziną, pod warunkiem, że jest przynajmniej częściowo żywa w pierwszych fazach konsumpcji i że za bardzo nie śmierdzi.
Pantera (oraz jej odmiana o płowym umaszczeniu, zwana także lwem górskim) jest niezwykle szybka, potrafi też się bardzo skutecznie skradać, co może dać jej przewagę w walce dzięki elementowi zaskoczenia.

Gdy znajdzie się w polu widzenia, zaatakuje błyskawicznym skokiem. Może zadać dotkliwe obrażenia pazurami, zębami i samą siłą impetu.

Od czasu do czasu może przerwać walkę i oddalić się, lecz nie wolno dać się temu zwieść. Pantera oddala się tylko po to, by zaatakować ponownie z niespodziewanego doskoku. Nigdy nie odpuści, dopóki upatrzona ofiara nie padnie martwa.

Pantery są podatne na działanie wszystkich Znaków, a także na bomby i oleje.