Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Obyczaje ludów Wysp Skellige

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Obyczaje ludów Wysp Skellige
Tw3 book purple.png
Przedmiot można przeczytać
Opis
Rynsztunek/slot
Księgi
Kategoria
Zwykły przedmiot
Typ
Książka
Źródło
Marcus T.K. Hodgson's shop
Cena bazowa
56 Novigradzkie korony
Kupno
163 Novigradzkie korony
Waga
0 waga

Dziennik[edytuj | edytuj kod]

Uwagę zwraca fakt, że ubogie z wyglądu chaty wprost emanują czystością. Ściany domów wykonane zwykle z sosnowego drewna i pokrywa się jakąś żywiczną substancją, która ma odstraszać wszelkie robactwo. I chyba odstrasza, bo przez cały czas pobytu na Skellige nie uświadczyłem w domostwie insektów.

Wnętrza są dosyć przestronne i najczęściej składają się na nie dwie izby. Pierwsza – dzienna służy domownikom w czasie dnia i prowadzą z niej drzwi do sypialni, w której stoją tylko proste drewniane łóżka, na które narzucone są lniane wojłoki, bardziej przypominające worki, niż pościel.

Na środku każdego dziennego pokoju stoi duży okrągły stół, przy którym domownicy zasiadają wszyscy tylko w ciągu dnia. Dzieje się to zwykle tuż po zmierzchu, kiedy przychodzi pora na główny posiłek. Wieczerza jest celebrowana i nosi znamiona niemalże rytualne. Na samym jej początku, zanim jeszcze wszyscy zasiądą do stołu, starszy rodu odrywa kawałek chleba i umieszcza go na czymś w rodzaju domowego ołtarzyka, który w każdym domu zajmuje miejsce w kącie. Ma to wyrażać szacunek dla zmarłych przodków.

Ciekawe, że tuż po zakończeniu wieczerzy starszy rodu zabiera ów kawałek chleba i wkłada go do dzbana. Jak się dowiedziałem, kiedy dzban jest przepełniony, zalewa sie go przegotowaną wodą i robi napitek, w smaku trochę podobny do piwa, tyle, że dużo słabszy. Po zakończeniu ceremonii dzielenia sie z duchami cała rodzina siada do stołu. Najstarsza kobieta wnosi parującą misę, która stawia pośrodku. Każdy ma swoją łyżkę, która po kolei od najstarszego do najmłodszego zanurzają w strawie. Jedzą zwykle kaszę, która polewają sosem mięsnym, albo rybnym.