Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Płanetnik

Z Wiedźmińska Wiki
(Przekierowano z Obłocznik)
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Płanetnik - stworzenie z podań Wiedźminlandu.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Włóczą się po kraju, natrętni i bezczelni, sami mianujący się złego tropicielami, wilkołaków pogromcami i upiorów tępicielami, łatwowiernym wydzierając zapłatę, po którym to niecnym zarobku ruszają dalej, by w najbliższym miejscu podobnego szalbierstwa domierzyli. Najłatwiejszy przystęp znajdują oni do chaty uczciwego, prostego i nieświadomego włościanina, który wszelkie nieszczęścia i źle przypadki łacno przypisuje czarom, nienaturalnym stworom i potworom, działaniu płanetnika albo złego ducha. Miast do bogów się modlić, miast do Świątyni bogatą zanieść ofiarę, prostak taki podłemu wiedźminowi gotów oddać grosz ostatni, wierząc, iż wiedźmin, wó odmieniec bezbożny, zdoła dolę jego odwrócić i nieszczęściom zapobiec.


Krew elfów, str.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W wierzeniach słowiańskich zwany także chmurnikiem lub obłocznikiem. Bywał człowiekiem wciągniętym do nieba przez chmury, czy tęczę. Może to być również dusza topielca lub człowiek urodzony ze skrzydłami pod pachą.