Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Noc noży i pochodni

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Noc noży i pochodni - Jest to faktyczny przewrót w Kovirze, który, jak nazwa wskazuje dział się w jedną noc.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

W wyniku krwawych walk o władzę w Kovirze, nastąpiła najpierw Secesja Poviss, gdzie zaczął rządzić samozwańczy król Rhyd. Usamodzielniła się i wywalczyła niezawisłość Marchia Wschodnia, która z czasem zmieniła się w Ligę Niedamira. Ale najgorsze miało dopiero nadejść - doszło do rewolty, w wyniku której sprytny markgraf Idi strącił Baldwina z tronu i Thyssenidzi po raz pierwszy w historii rodu musieli salwować się ucieczką. Nie wszyscy zdołali, klan mocno się przerzedził. W czasie ucieczki zmarł niespodziewanie król Baldwin, prawdopodobnie na wylew krwi do mózgu.

Młody książę Esterad spędził całą swoją młodość w Talgarze.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Esterad Thyssen nie marnotrawił jednak czasu. Zawierał sojusze, pakty, umowy, zbierał stronników, gromadził siły i planował. Mając wystarczające siły, zdecydował się na atak. Musiał to być jednak atak zdecydowany i szybki.

"Noc"[edytuj | edytuj kod]

Nie ma dokładnego opisu nocy, jednakże stronnicy Esterada rozsiani byli po całym kraju, również na dworach królewskich. Został zabity król Rhyd i markgraf Idi wraz ze swoimi, całymi rodzinami. Z pewnością zostali zabici stronnicy niedoszłych władców. Esterad Thyssen nie spodziewał się więc kontrataku i nie doczekał. Jak później mówiono, upadłą, pobrudzoną krwią koronę Koviru włożono - nie wycierając - na głowę Esterada.

Może to być nawiązanie autora do autentycznych wydarzeń z dnia 29 czerwca 1934 w Niemczech - Nocy długich noży (niem. Nacht der langen Messer).

Skutki[edytuj | edytuj kod]

  • Strącenie z tronu Rhyda i Idiego.
  • Całkowity powrót Thyssenidów na tron Poviss i Koviru.
  • Wywołane przewrotami zakłócenie stabilności państwa.
  • Utracenie na zawsze Marchii Wschodniej, nie biorąc jej pod uwagę podczas przewrotu.
  • Utwierdzenie władzy Thyssenidów nad Kovirem i Poviss.