Jesteś nowy na Wiedźmińskiej Wiki i nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj na portal społeczności i dowiedz się jak stać się częścią naszej społeczności!

Nenneke

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Nenneke
63.jpg
Informacje podstawowe
Pochodzenie
Ellander
Tytuł(y)
Arcykapłanka
Profesja
Znachorka
Płeć
Kobieta
Rasa
Człowiek
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Brązowy
Informacje rodzinne
Dzieci
Geralt (przybrany syn)
Wystąpienia

Nenneke - arcykapłanka świątyni bogini Melitele w Ellander. Przyjaciółka Yennefer i przybrana matka Geralta.Traktowała go jak syna , ale często podkreślała,że nie jest jego matką.

Surowa, w podeszłym wieku, doświadczona, ale też troskliwa, opiekuńcza i kochająca. Była mistrzynią w dziedzinie zielarstwa i leczenia.

Często dawała do zrozumienia,że nie przepada za Jaskrem ,ale lubiała go i bała się o niego. Przez pewien czas opiekowała się Ciri.

Często roztaczała nad Geraltem matczyną opiekę, choć lubi temu notorycznie zaprzeczać. Opiekowała się Ciri w czasie polowań na dziewczynkę, następnie oddała ją w ręce Yennefer. Nenneke jest kobietą o złotym sercu, choć stanowczą w swoich racjach i postanowieniach. Przeżyła wszystkie wojny z Nilgaardem i nikt tak naprawdę nie wie, ile kapłanka ma lat, ponieważ pod świątynią skrywa niedostępne już na świecie rośliny.

Ciekawostki i inne informacje[edytuj | edytuj kod]

  • Twierdzi, że zna Geralta od dziecka.
  • Toleruje magię, w odróżnieniu od kapłanów Wiecznego Ognia.
  • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer .

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Zaraz po przybyciu do Ellander Nenneke usunęła paskudne grube szwy z szewskiej dratwy, którą zszyto go w Wyzimie, otworzyła ranę i ponownie opatrzyła. Skutek był oczywisty - do świątyni przyjechał prawie zdrowy, no może trochę sztywny. Teraz zaś był znowu chory i obolały. Ale nie protestował. Znał kapłankę od lat, wiedział, jak ogromna jest jej wiedza o leczeniu i jak bogatą i wszechstronną apteką dysponuje. Kuracja w świątyni Melitele mogła mu wyjść wyłącznie na dobre.


Ostatnie życzenie, str. 38

Kapłanka wstała, wzięła z komody torbę z opatrunkami. Pomimo tuszy i niskiego wzrostu poruszała się zwinnie i z wdziękiem.


Ostatnie życzenie, str. 39

- Geralt, ty jesteś chory.
- Ranny, chciałaś powiedzieć.
- Wiem, co chciałam powiedzieć. Coś jest z tobą nie tak, wyczuwam to. Przecież znam cię od takiego, o, wyrostka, gdy cię poznałam, sięgałeś mi do paska spódnicy. A teraz czuję, że kręcisz się w jakimś cholernym wirze, zaplątany ze szczętem, zadzierzgnięty w pętli, która zaciska się powoli. Chcę wiedzieć, o co chodzi. Sama nie potrafię, muszę się zdać na zdolności Ioli.


Ostatnie życzenie, str. 42

Dawniej Ciri z trudem powstrzymywała opadanie powiek w szkółce świątynnej, a zdarzało się jej z zadrzemać podczas lekcji, uśpionej monotonnym, łagodnym głosem Nenneke, Ioli Pierwszej, Zarzyczyki lub innych kapłanek-nauczycielek.


Krew elfów, str. 276

Dane z pozostałych źródeł[edytuj | edytuj kod]

W filmie i w serialu w rolę Nenneke wcieliła się Anna Dymna.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Serial[edytuj | edytuj kod]