Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Myszowór

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Myszowór
F Myszowór.png
Informacje podstawowe
Pochodzenie
Mayena
Tytuł(y)
Przywódca Kręgu druidów Skellige
Profesja
Druid , Hierofant , Doradca Królewski
Płeć
Mężczyzna
Rasa
Człowiek
Narodowość
Skellige
Przynależność
Skelligijski Krąg
Informacje rodzinne
Kolor włosów
Siwy
Kolor oczu
Ciemny
Wystąpienia

Myszowór - druid , doradca królewski , hierofant . Krzepki, krępy, potężny, o czarnych oczach i płowej, miotłowatej brodzie. Zwykle ubrany w kubrak z foczej skóry, przepasany szarfą z kraciastej wełny. Znajomość wiedzy magicznej na wysokim poziomie, jako jedna z dwóch przedstawionych w siedmioksięgu postaci posługuje się różdżką. Bliski przyjaciel znanego ze swej odwagi i honoru wojownika Eista Tuirseacha, odegrał dość znaczącą rolę w wydarzeniach na dworze cintryjskim, w wyniku których wyspy Skellige i Cintra związane zostały małżeństwem pomiędzy królową Calanthe, a Eistem Tuirseachem.

Jego pomoc okazała się niezwykle przydatna podczas tłumienia mocy wywołanych przez zdeterminowaną za wszelką cenę bronić Jeża królewnę Pavettę. Wściekłość tej cichej zazwyczaj dziewczyny spowodowała ujawnienie się zdolności magicznycho dużej mocy, wraz z możliwościami ich ukierunkowania. Druid wraz z Geraltem przerwał skierowany na nich atak magicznej energii, korzystając z odwrócenia uwagi księżniczki przez Kudkudaka. Pomógł także w zdjęciu klątwy z Emhyra var Emreisa skrywającego się pod imieniem Jeża z Erlenwaldu, znanego także jako Duny. Myszowór jako człowiek jest mistykiem wierzącym w siły przeznaczenia, ale także zręcznym dyplomatą i politycznym graczem, wysoce możliwe, że znany był mu znacznie szerszy obraz intrygi rozgrywającej się na jego oczach. Po wydarzeniach opisanych w opowiadaniu Kwestia ceny przebywał przy cintryjskim dworze jako nadworny mag i nauczyciel Pavetty, człowiek od specjalnych poruczeń królowej Calanthe.

Po wydarzeniach na dworze cintryjskim, Geralt ponownie spotyka Myszowora, gdy przybywa do Cintry, by spotkać się z Dzieckiem Niespodzianką. Kolejny raz spotkali się pod Brokilonem. Wtedy poszukujący Ciri Myszowór, pomógł Geraltowi i driadom pokonać grupę najemników.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Długa, siwa broda sprawia, że może uchodzić za sędziwego, w rzeczywistości jest jednak bardzo krzepkim mężczyzną o ogromnym talencie magicznym. Wyrobił sobie na Kontynencie bardzo pozytywną renomę, ceniony był jako nauczyciel i doradca m.in. przez Calanthe z Cintry czy Brana ze Skellige. Moce magiczne czynią z niego silnego sojusznika, jak i trudnego przeciwnika.

W czasie III wojny Północy z Nilfgaardem, przywódca Druidzkiego Kręgu na Skellige. Przyjaciel Geralta i przyszywany wujek Ciri. Posiada rozległą wiedzę w dziedzinie magii, rytuałów, ziół, mitów i leczenia. Jak przywódca Kręgu, jest istotną osobistością na Skellige.

Ciekawostki i inne Informacje[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Kogóż jeszcze przywiodłeś, Eist? Krępy, krzepki mężczyzna z miotłowatą brodą i dryblas z kobzą na plecach przyklękli obok Cracha an Craite.
- Oto waleczny druid Myszowór, który, jak ja, jest przyjacielem i doradcą króla Brana. A to Draig Bon-Dhu, nasz sławny skald. Trzydziestu żeglarzy ze Skellige czeka zaś na podwórcu, płonąc nadzieją, że piękna Calanthe z Cintry ukaże się im choć w oknie.


Ostatnie życzenie, str.

Dane z innych źródeł[edytuj | edytuj kod]

Komiks[edytuj | edytuj kod]

Według komiksu Wiedźmin, Myszowór był synem wiedźmy Manissy, służącej Fregenalowi i zabitej w samoobronie przez Korina. Jego ojciec odszedł od Manissy gdy chłopiec był mały. Nie wiedząc o tym, że Korin zabił w samoobronie jego matkę, Myszowór (jako młody chłopiec) zaprzyjaźnił się z wojownikiem oraz z druidką Visenną, przez którą został przygarnięty i zabrany do druidzkiego kręgu w Mayenie (Droga bez powrotu).

Choć przez spiski czarodziejów i króla mayeński krąg został zniszczony, wraz z dwoma starszymi druidami Myszowór zaproszony został przez króla na turniej wiedźminów na specjalnie przygotowanej do tego celu arenie. Gdy turniej przerodził się jednak w masakrę wiedźminów ze szkoły Wilka, Myszowór pomógł w ucieczce Geraltowi, swojemu druhowi z dzieciństwa (Zdrada).

Myszowór, mimo argumentacji Eltibalda i Stregobora sprzeciwiał się uznaniu dzieci urodzonych w "roku Czarnego Słońca" za potwory podczas wspólnej narady druida z grupą czarodziejów (Mniejsze zło).

Choć Myszowór pojawia się w trzech z sześciu komiksów Macieja Parowskiego i Bogusława Polcha, żaden z nich nie jest oparty na żadnym z opowiadań Sapkowskiego, w których druid rzeczywiście się pojawia.

Film i serial[edytuj | edytuj kod]

W filmie i serialu w rolę Myszowora wcielił się Aleksander Bednarz. Wystąpił w odcinku zatytułowanym Calanthe.

Gra[edytuj | edytuj kod]

W grze zostaje jedynie wspomniany przez Hierfofanta , który mówi że Geralt znał się z Myszoworem przed swoją amnezją.

Wiedźmin 3: Dziki Gon [edytuj | edytuj kod]

W Wiedźmin 3 Myszowora Geralt spotyka na Ard Skellig, gdzie jest on hierofantem lokalnego kręgu druidów. Okazuje się, że nie chce dopuścić Yennefer do zniszczonej części puszczy, którą ta chciała zbadać. Przyzwala na to dopiero po zgodzie ze strony Cracha an Craite, nawet mimo tego, że czarodziejka wraz z wiedźminem ukradli z jego pracowni Maskę Uroborosa, choć jest tym faktem mocno poirytowany. Jego złość sięga zenitu, gdy Yen używa Maski, w wyniku czego artefakt traci swą moc, a nad wyspą rozpętuje się burza. Uspokaja się trochę, kiedy dowiaduje się, że było to niezbędne, by znaleźć Ciri, jednak nadal jest zagniewany, zarzuca czarodziejce dążenie do celu po trupach. Geralt może z nim zagrać w gwinta o unikatową kartę, a w późniejszym etapie gry - zwerbować go do obrony Kaer Morhen.

The Witcher (po polsku Wiedźmin)[edytuj | edytuj kod]

W serialu the witcher w postać Myszowora wciela się Adam Levy.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin 3: Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin Pożegnanie Białego Wilka[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]

Serial[edytuj | edytuj kod]

Komiks[edytuj | edytuj kod]

The Witcher (po polsku Wiedźmin)[edytuj | edytuj kod]