Mapa Orteliusa

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Mapa Orteliusa - mapa Wiedźminlandu stworzona przez użytkowników oficjalnego forum o Wiedźminie. Mapa jest najbardziej szczegółowa ze wszystkich map świata wiedźmina, choć zawiera kilka błędów, które są na bieżąco usuwane.

Najnowsza wersja mapy:

Zaktualizowana Mapa Orteliusa (wersja 1.3)

Legenda

Abraham Ortelius - twórca Mapy
W imieniu Ortelius Team mam przyjemność zaprezentować wam Pierwszą Właściwą Mapę Świata Wiedzminlandu. Ten szczegółowy szkic został stworzony w oparciu o odnalezione zapiski oraz fragmenty kopii sławnej mapy Abrahama Orteliusa.

Pytacie kim był Ortelius? Otóż Abraham Ortelius (*1089 w Vicovaro) był wykładowcą geografii, kartografii oraz historii w Akademii Imperialnej w Castell Graupian, z której to został następnie usunięty w wyniku czystek politycznych cesarza Torresa w roku 1142. Wśród żaków Akademii Imperialnej rozpowszechniła się wówczas anegdota, iż profesor został wyrzucony ponieważ przedstawione na jego mapach Cesarstwo Nilfgaardu, ku ogromnemu zdziwieniu samego cesarza, swoim terytorium obejmowało obszar mniejszy od Królestw Północy. Jednakże rzeczywiste powody usunięcia Orteliusa z Akademii nie są znane. Wiadomo, że następnie osiadł on w Oxenfurcie, gdzie przez piętnaście lat piastował funkcję dziekana Katedry Geografii. Uważa się, że wówczas to stworzył on jako pierwszy w pełni usystematyzowaną mapę świata o której kopie zabiegały wszystkie dwory Królestw i Księstw Północy. †1164 w Oxenfurcie. Tyle o nim wspomina Effenberg i Talbot w Encyklopedii Maxima Mundi, tom XI.

Oryginał mapy Orteliusa niestety nie przetrwał do naszych czasów, przetrwały natomiast dwa fragmenty jej kopii. Pierwszy z nich został odnaleziony pod zwałami lodu i śniegu w ruinach starożytnego miasta Lan Exeter, zwanego przez archeologów Gwiazdą Północy. Fragment drugiej znaleziono podczas eksploracji tuneli i sztolni w dawnym księstwie Toussaint. W oparciu właśnie o nie oraz dostępne źródła powstała mapa świata.

Mamy świadomość, że przedstawiona poniżej mapa mimo naszych zabiegów wciąż jest jedynie szkicem, który czeka na obróbkę graficzną by w ten sposób móc dorównać sławnej mapie Orteliusa. Jednak postanowiliśmy już ujawnić nasz stan prac, aby zachęcić was wszystkich do pomocy w wyszukiwaniu błędów, omówieniu ewentualnych kwestii spornych. Liczymy na waszą wiedzę i pomoc.

Ekipa Ortelius, str.

Znane błędy

Linki