Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Mamun

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Mamun - istota fantastyczna, sprowadza z drogi pijanych. W wigilię Saovine mamuny straszliwie jęczą i zawodzą.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Toż to, moiściewy, Saovine! Jaka tu muzyka, jakie granie? Nie Iza! Muzyka Saovine to ten za oknem wicher! To wilkołaki wyją i wąpierze, mamuny zawodzą i jęczą, ghule zębami zgrzytają! Beann'shie skowyczy i krzyczy, a kto jej krzyk posłyszy, temu niezawodnie rychły zgon pisany. Wszelki zły duch opuszcza swe ukrycie, wiedźmy lecą na ostatni ich przed zimą zbór! Saovine jest noc strachów, dziwów a zwidów! W las nie chodzić, bo borowy zagryzie! Przez żalnik nie iść, bo umrzyk ucapi! W ogóle z chałupy lepiej nie wychodzić, a dla pewności w próg wbić nowy nóż żelazny, nad takim złe się przestąpić nie ośmieli. Babom zasię pilnie strzec dzieci, albowiem w noc Saovine może dziecko rusałka albo płaczka skraść, podłożyć obmierzłego odmieńca. A która baba brzemienna, niechajże lepiej nie wychodzi na dwór, bo może nocnica płód w łonie zauroczyć! Miast dzieciątka zrodzi się strzyga z żelaznymi zębami...


Wieża Jaskółki, str.

Dane z Trylogii Husyckiej Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

W trylogii Andrzeja Sapkowskiego o wojnach husyckich również pojawiają się mamuny. Są niskiego wzrostu i posiadają niezwykłą zdolność brzuchomówstwa - gdy chcą, sprawiają, że ich głos dobiega z dowolnego punktu w przestrzeni. Dawniej dla zabawy wodzili ludzi na bagnach, obecnie, jak twierdzą, im się to znudziło.