Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Leprekaun

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Wizerunek z Gry Wyobraźni

Leprekaun - bardzo zwinny, szybki i sprytny stwór o pomarszczonej, brązowej skórze, z wyglądu podobny do gnoma.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli zaś chodzi o to dziecko, to ono też ocalało przypadkiem. Moje dziewczęta nie strzelały, bo myślały że to puk albo leprekaun.


Miecz przeznaczenia, str. 261

Dane z innych źródeł[edytuj | edytuj kod]

  • "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy" Andrzeja Sapkowskiego

Leprekaun (leprechaun) - irlandzki chochlik, rodzaj Goblina, szewc hobbysta, stąd etymologia nazwy, od leight brogan, butorób. Często się widuje leprekauna, gdy pracuje nad butem, ciekawe, że zawsze nad jednym, nigdy nad parą. Złośliwy to i sprytny mały łobuz, ale opłaca się spróbować go przechytrzyć, albowiem każdy leprekaun jest w posiadaniu przemyślnie ukrytego garnca pełnego złotych monet. Dawniejszymi czasy leprekauny zwykły zakopywać taki garniec tam, gdzie kończył się łuk tęczy. Ale ponieważ ludzie - aż do ostatniego głupka - wiedzieli o tym zwyczaju, leprekauny zwyczaj odmieniły i obecnie ukrywają swój skarb przemyślniej. Mniej banalnie.