Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

We are currently performing an upgrade to our software. This upgrade will bring MediaWiki from version 1.31 to 1.33. While the upgrade is being performed on your wiki it will be in read-only mode. For more information check here.

Lara Dorren

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
F Lara Dorren.jpg

Lara (ze Starszej Mowy – mewa) Dorren aep Shiadhal – elfia magiczka, córka Shiadhal i Auberona Muircetacha, Wiedząca.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Zakochała się w Cregennanie z Lod, mimo że była przeznaczona Avallac'howi. Była orędowniczką współistnienia z ludźmi. Jej potomkinią i nosicielem "Genu Lary" jest Ciri.

Wiedźmin[edytuj | edytuj kod]

W grze komputerowej Wiedźmin istnieją liczne odwołania do historii Lary Dorren, można również znaleźć książkę o niej pt. „Historia Lary Dorren i Creganna z Lod”. Naszyjnik elfki w przygodzie Efekt Uboczny jest jednym z eksponatów, za który zapłaci Everden z Rinde.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Pejzaż przedstawia spotkanie Cregennana z Lod i Lary Dorren z Shiadhal, legendarnych kochanków, rozdzielonych i zniszczonych przez czas pogardy. On był czarodziejem, ona elfką, jedną z elity Aen Saevherne, czyli Wiedzących. To, co mogło być początkiem pojednania, zmieniło się w tragedię.
(...)
To portret Lary Dorren aep Shiadhal wykonany na podstawie starożytnej miniatury.
- Gratuluję - wiedźmin ukłonił się Lydii van Bredevoort, a głos nie drgnął mu nawet. - To prawdziwe arcydzieło
Głos mu nie drgnął, choć Lara Dorren aep Shiadhal patrzyła na niego z portretu oczami Ciri.


Czas pogardy, str. 137

Nawet spośród innych niesamowicie wręcz realistycznych, uchwyconych w ruchu lub geście posągów wskazywany przez Avallac'ha wyróżniał się. Biała marmurowa elfka, półleżąca na płycie, sprawiła wrażenie, jak gdyby - przebudzona - miała za chwilę usiąść i wstać. Była obrócona twarzą ku pustemu miejscu u jej boku, a uniesiona dłoń zdawała się dotykać tam czegoś niewidzialnego. Na twarzy elfki malował się wyraz pokoju i szczęścia.


Wieża Jaskółki, str.

Lara Dorren nie była zwykłą elfką; była ładunkiem genetycznym, specjalnie przygotowanym, rezultatem wieloletnich prac; w połączeniu z innym ładunkiem elfim miała urodzić jeszcze bardziej specjalne dziecko; poczynając z nasienia człowieka zmarnowała rezultaty setek lat planowania i przygotowań.


Wieża Jaskółki, str. 243
Baśń o Larze Dorren, wersja ludzka:

Królowa odrzekła: "Nie mnie o łaskę proś, ale tych, których czarami twymi ukrzywdziłaś. Miałaś odwagę złe czyny popełniać, miejże i odwagę i teraz, gdy pogoń i sprawiedliwość blisko. Nie w mej mocy grzechy ci wybaczać." Natenczas zaparskała wiedźma niby kot, zabłysły jej złe oczy. "Moja zguba blisko, zakrzyknęła, ale i twoja niedaleko, królowo. Wspomnisz jeszcze w godzinie strasznej śmierci Larę Dorren i jej klątwę. A i to wiedz, że przekleństwo moje doścignie i potomków twoich, do dziesiątego pokolenia." Zmiarkowawszy jednak, że w piersi królowej nieulękłe bije serce, zła elfia czarownica przestała lżyć i grozić, klątwą straszyć, zaczęła jak suka skamleć o pomoc i zmiłowanie...

Baśń o Larze Dorren, wersja elfia:

...ale błagania nie zmiękczyły kamiennych serc Dh'oine, bezlitosnych, okrutnych ludzi. A gdy Lara, prosząc o litość już nie dla niej, ale dla jej dziecka, uczepiła się drzwi karety, na królewski rozkaz zbir-kat uderzył kordem i odrąbał jej palce. A gdy w nocy mróz luty ścisnął, Lara wydała ostatnie tchnienie na wzgórzu wśród lasów, rodząc córeczkę, którą chroniła resztką tlącego się w niej ciepła. I choć wokół była noc, zima i śnieżyca, na wzgórzu stała się nagle wiosna i zakwitły kwiaty feainnewedd. Do dziś takie kwiaty rosną tylko w dwóch miejscach: W Dol Blathanna i na wzgórzu, na którym skonała Lara Dorren aep Shiadhal.


Informacje z opisu rodowodu Cirilli[edytuj | edytuj kod]

Notkę o Larze napisał Andrzej Sapkowski w opisie rodowodu Ciri na swojej dawnej oficjalnej stronie.


LARA DORREN była czystej krwi elfką, toteż nic nie wiadomo ani o miejscu jej urodzenia a o jej rodzicach - elfy nie przywiązują bowiem wagi do miejsc narodzin a związki rodziców i dzieci bywają zazwyczaj - co bardzo dziwi ludzi - zupełnie luźne i całkowicie niezobowiązujące. Matką LARY była jednak w oczywisty sposób elfka o imieniu Shiadhal, albowiem elfki - jeśli w ogóle decydują się na powołanie się na rodzica w noszonym imieniu - najczęściej posługują się matronimikiem - imieniem matki.

LARA była Wiedzącą (Aen Saevherne), czymś w rodzaju najwyższego, elitarnego kręgu elfich magów. Nie jest jednak pewnym, czy o byciu Wiedzącym decydowała genetyka, wyszkolenie czy jakieś nieznane rytuały. Sprawa ta do dziś nie jest wyjaśśniona.

Względem jej romansu zobacz CREGENNAN.

Po zamachu i śmierci CREGENNANA LARA, będąc w zaawansowanej ciąży, uciekała w stronę Tretogoru i tu natknęła się przypadkiem na podróżującą królową Redanii, CERRO, żonę króla VRIDANKA (vide "Dynastia redańska"). Wtedy doszło do wydarzenia, o którym krążą dwie wersje:

"Królowa odrzekła: "Nie mnie o łaskę proś, ale tych, których czarami twymi ukrzywdziłaś. Miałaś odwagę złe czyny popełniać, miejże odwagę i teraz, gdy pogoń i sprawiedliwośść blisko. Nie w mojej mocy grzechy ci wybaczać." Natenczas zaparskała wiedźma niby kot, zabłysły jej złe oczy. "Moja zguba blisko, zakrzyknęła, ale i twoja niedaleko, królowo. Wspomnisz jeszcze w godzinie strasznej śmierci LARĘ DORREN i jej klątwę. A i to wiedz, że przekleństwo moje doścignie i potomków twoich, do dziesiątego pokolenia". Zmiarkowawszy jednak, że w piersi królowej nieulękłe bije serce, zła elfia czarownica przestała lżyć i grozić, klątwą straszyć, zaczęła jak suka skamleć o pomoc i zmiłowanie..."

"Baśń o Larze Dorren", wersja ludzka

"...ale błagania nie zmiękczyły kamiennych serc Dh'oine, bezlitosnych, okrutnych ludzi. A gdy LARA, prosząc o litość już nie dla niej, ale dla jej dziecka, uczepiła się drzwi karety, na królewski rozkaz zbir-kat uderzył kordem i odrąbał jej palce. A gdy w nocy mróz luty ścisnął, LARA wydała ostatnie tchnienie na wzgórzu wśród lasów, rodząc córeczkę, którą chroniła resztką tlącego sił w niej jeszcze ciepła. I choć wokół była noc, zima i śnieżyca, na wzgórzu stała się nagle wiosna i zakwitły kwiaty feainnewedd. Do dziś takie kwiaty kwitną tylko w dwóch miejscach: w Dol Blathanna i na wzgórzu, na którym skonała LARA DORREN AEP SHIADHAL."

"Baśń o Larze Dorren", wersja elfia

Jak łatwo się domyślić, absolutnie nie wiadomo, która z powyższych wersji jest prawdziwa. Najprawdopodobniej obie są kłamliwe, obie służą szowinistycznej propagandzie. Ale czy to coś zmienia? Tam, gdzie prawda umiera, idąc w zapomnienie, tam kłamstwo, fikcja i konfabulacja biorą na siebie ciężar kronikarskiego obowiązku. Tym samym każda przeszłość ma nieskończenie wiele wersji. Nieprawdziwych.

LARĘ DORREN prawdopodobnie pochowano tam, gdzie zmarła, t.j. w lasach nieopodal Tretogoru, stolicy Redanii. Jednak legenda mówi, że elfy zabrały ciało LARY i pochowały w tajemnych grotach, w słynnym podziemnym elfim mieście Tir na Beag Arainne, gdzie nigdy nie stanęła i nie stanie stopa Dh'oine - człowieka.

LARA DORREN AEPSHIADHAL była jedną z piękniejszych kobiet swoich czasów, toteż zachowały się dane:

  • Włosy: jasny blond
  • Oczy: zielone
  • Wzrost (w calach): 5 stóp 7 cali
  • Wymiary (w calach) biust-talia-biodra: 34 x 21 x 33

Odnośniki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Lara była silnym ładunkiem genetycznym, efektem długoletnich prac, który w połączeniu z innym ładunkiem miał dać niezwykłe, specjalne dziecko. Tak się jednak nie stało, gdyż Lara zakochała się w Cregennanie z Lod, ludzkim magu, i wówczas czarodzieje stracili kontrolę nad owym genem.
  • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w Velen, miał znajdować się jej autentyczny grób, związany z jednym z usuniętych z gry zadań.
  • Imię Lara Dorren stanowi nawiązanie do opowiadania George'a Martina „Pieśni samotności Larena Dorra”. Laren Dorr jest strażnikiem bramy w świecie, do którego trafia Sharra, podróżująca między światami, by odnaleźć ukochanego. Talent Sharry bardzo przypomina talent Ciri.
  • Avallac'h doszukiwał się w Ciri rysów Lary
  • Avallac'h stworzył całe drzewo genealogiczne Lary