Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Kerack

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Królestwo Kerack
Stolica Kerack
Ustrój polityczny monarchia
Głowa państwa Viraxas
Język urzędowy Język Wspólny
Herb Herb Kerack opisany w powieści Sezon burz - pierwszy wariant
Błękitny delfin nageant (czyli płynący) z czerwonymi płetwami i ogonem, w polu złotym.
Herb Herb Kerack opisany w powieści Sezon burz - drugi wariant
Błękitny delfin nageant queue contournee z czerwonymi płetwami i ogonem, w polu złotym.
Królestwo Kerack na Mapie Orteliusa

Kerack - niewielki nadmorski kraj  graniczący od południa z Verden, od wschodu z Brokilonem, od północy z Bremervoord, Cidaris i Temerią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kerack zostało założone przez kupca i pirata Osmyka, który po zmonopolizowaniu morskiej strefy handlowej sam mianował się królem na początku XIII wieku post resurrectionem. Dzięki nawiązaniu kontaktów dyplomatycznych i handlowych z Cidaris i Verden jego państwo zostało uznane. Stolicą zostało miasto Kerack leżące w ujściu rzeki Adalatte.

Po śmierci władcy, tron przejął pierworodny syn, Belohun. Za jego rządów królestwo rozwijało się, do portu zawijały okręty z Novigradu, Cintry, Wysp Skellige, Koviru, a nawet Cesarstwa Nilfgaardu. Miał czterech legalnych synów - Viraxasa, Elmera, Egmunda i Xandera, a także niezliczoną ilość bękartów. Pierworodnego Viraxasa wygnał na długo przed rozpoczęciem akcji powieści. Elmer nie nadawał się na kandydata do tronu - był upośledzonym umysłowo alkoholikiem. Dwóch kolejnych synów król trzymał w niepewności co do sukcesji - czasami nawet słyszano pogłoski, iż zamierza przekazać tron któremuś z licznych bękartów. Ostatecznie, podczas akcji powieści "Sezon burz" zamierzał ożenić się z młodą Ildico Breckl, która miała zrodzić następcę tronu. W dniu wesela doszło jednak do nieudanego przewrotu - władzę próbowali przejąć Egmund i Xander, za pomocą zaklętego pogrzebacza. Król przypadkiem ocalał, po czym kazał wygnać synów za góry Amell. Wykonania rozkazu nigdy się jednak nie doczekał - gdy zakładał ma szyję medalion podarowany przez przyszłą małżonkę, udusił się - ozdoba była zaczarowana. Wisiorek był elementem spisku, w wyniku którego władzę przejął pierworodny Viraxas.

Nowy król, w przeciwieństwie do swych w miarę tolerancyjnych poprzedników, nie darzył sympatią przedstawicieli obcych ras. Podczas akcji opowiadania "Miecz przeznaczenia" do tego stopnia nie tolerował Eithné - pani driad, że nie uznał nawet za stosowne wysłać do Brokilonu posłów.

Podczas akcji powieści "Chrzest ognia" zarówno na ekspedycje z Kerack, jak i z Verden napadały w okolicach Brokilonu bandy driad. W pewnym etapie II wojny północnej, władcy obu krajów wysyłali do lasu driad karne ekspedycje. Niektóre z nich w tajemniczy sposób wpadały w zasadzki - dopiero później okazało się, że przewodniczka ekspedycyj, Milva, była driadzią agentką.

W bliżej nieokreślonej przyszłości, przed spisaniem encyklopedii Maxima Mundi, Kerack zostanie podzielone między sąsiadów. Stolica, miasto Kerack), przejdzie pod panowanie królestwa Cidaris.

Znani mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Władcy[edytuj | edytuj kod]

Członkowie rodziny królewskiej[edytuj | edytuj kod]

Inni mieszkańcy[edytuj | edytuj kod]

Miejsca[edytuj | edytuj kod]

Miasta i warownie[edytuj | edytuj kod]

Miasteczka i wsie[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Z Brugge - zmarszczył się Brick. - A to ci powiem, bracie, że to twój król, Venzlav, potworzyce rozzuchwala właśnie. Nie chce z naszym Ervyllem się sprząc, i z Viraxasem z Kerack. A gdyby ze trzech stron na Brokilon pójść, wygnietlibyśmy to plugastwo wreszcie...


Miecz przeznaczenia, str.

A ona odwdzięczyła się. Zawarła pakt z Wiedźmą Brokilonu, ze starą Srebrnooką Eithne. Maria Barring umarła, niech żyje Milva... Ile ekspedycji załatwiła, zanim ci w Verden i Kerack połapali się? Trzy?


Chrzest ognia, str. 28

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Heraldyka[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]