Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Kelpie

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Wizerunek z Gry Wyobraźni

Kelpie bądź morszczyniec - potwór morski, wedle przesądu mogący przybrać postać rumaka, delfina bądź kobiety, w rzeczywistości zaś zawsze wyglądający jak kupa zielska.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Ciri czuła się znacznie lepiej, ale ku zdziwieniu i zadowoleniu Vysogoty w ogóle nie mówiła o odjeździe. Wywiodła z obórki swą karą Kelpie - Vysogota wiedział, że na Północy nazwę "kelpie" nosił morszczyniec, groźny potwór morski, wedle przesądu mogący przybrać postać pięknego rumaka, delfina a nawet urodziwej kobiety, w rzeczywistości zaś zawsze wyglądający jak kupa zielska.


Wieża Jaskółki, str.

Dane z innych źródeł[edytuj | edytuj kod]

  • "Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy" Andrzeja Sapkowskiego

Kelpie - szkocki duch wodny, najczęściej pojawiający się w postaci pięknego pełnokrwistego konia. Pozwala się dosiąść i jeździć na sobie jakiś czas, po czym znienacka skacze w wodę i topi jeźdźca.

Etymologia słowa[edytuj | edytuj kod]

Słowo to pochodzi prawdopodobnie od kelp, wodorost morski, morszczyn, być może od gaelickiego cailpeach (jałówka).