Jesteś nowy na Wiedźmińskiej Wiki i nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj na portal społeczności i dowiedz się jak stać się częścią naszej społeczności!

Jaskier

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Jaskier w grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.

Julian Alfred Pankratz wicehrabia de Lettenhove, znany jako Jaskier - poeta, trubadur, bard oraz najbliższy przyjaciel wiedźmina Geralta. Był czasami mylony z elfem. Grywał między innymi na dworach królów Niedamira , Vizimira i Venzlava. Jaskier jest synem hrabiny de Lettenhove. Ma niespełna czterdzieści lat. Studiował przez cztery lata truwerstwo i poezję na Akademii Oxenfurckiej (podczas studiów zdobył opinię lenia, hulaki i idioty), a następnie został tam wykładowcą (gdy ukończył egzaminy z wynikiem celującym) i uczył studentów przez rok, po czym wyruszył w świat. W dalszym ciągu jednak zdarza mu się przyjeżdżać do Oxenfurtu i dawać gościnne wykłady. W ciągu kilku lat zdobył sławę, która obiegła cały świat i zyskał opinie jednego z lepszych minstreli w krajach północnych, a jedną z bardziej znanych z jego ballad jest ballada o Lwiątku z Cintry. Inną opinię na jaką sobie zapracował, to opinia największego kobieciarza na świecie, a jego urokom uległa nawet Anna Henrietta - władczyni Toussaint. W trakcie podróżowania z Geraltem, Jaskier zaczął pisać memuary pt. Pół wieku poezji (początkowo nazwa brzmiała Pięćdziesiąt lat poezji). Jest niezwykle przystojnym mężczyzną o wielkiej ogładzie, a przy tym jest wiernym kompanem i jest na swój sposób bardzo odważny.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Obok niego, trącając delikatnie strunami lutni, półleżał, szczupły mężczyzna w nasuniętym na oczy fantazyjnym kapelusiku w kolorze śliwki ozdobionym srebrną klamrą i długim, nerwowym czaplim piórem.
Miecz przeznaczenia, str. 17

- Jaskier - westchnął wiedźmin, robiąc się naprawdę senny. - Jesteś cynik, świntuch, kurwiarz i kłamca. I nic, uwierz mi, nic nie ma w tym skomplikowanego.
Miecz przeznaczenia, str. 192

Jaskier dzielił atrakcyjne kobiety, w tej liczbie i czarodziejki, na przemiłe, miłe, niemiłe i bardzo niemiłe. Przemiłe na propozycję pójścia do łóżka reagowały radosną zgodą, miłe wesołym śmiechem. Niemiłe reagowały w sposób trudny do przewidzenia. Do bardzo niemiłych trubadur zaliczał zaś te, wobec których sama myśl o złożeniu propozycji wywoływała dziwne zimno na plecach i drżenie kolan.
Krew elfów, str. 70

Wiadomym jest mi, że masz lat blisko czterdzieści, wyglądasz na blisko trzydzieści, wyobrażasz sobie, że masz nieco ponad dwadzieścia, a postępujesz tak, jakbyś miał niecałe dziesięć.
Krew elfów, str. 186

Trubadur wstał i skłonił się, omiatając kolana przypiętym do fantazyjnego kapelusika czaplim piórem. Uczeń przerwał grę, wyszczerzył się i również ukłonił, ale mistrz Jaskier spojrzał na niego groźnie i zaburczał półgłosem.
Krew elfów, str. 10

- studiował tu cztery lata, potem zaś przez rok wykładał w Katedrze Truwerstwa i Poezji. Posadę wykładowcy zaproponowano mu, gdy zdał końcowe egzaminy z celującym wynikiem, wprawiając w osłupienie profesorów, u których w czasie studiów zapracował sobie na opinię lenia, hulaki i idioty. Później zaś, gdy po kilku latach wałęsania się po kraju z lutnią jego sława jako minstrela sięgnęła daleko i szeroko, Akademia zaczęła usilnie zabiegać o jego wizyty i gościnne wykłady.
Krew elfów, str. 183

- Otrzymałem twój list - Codringher i kocur zmierzyli wiedźmina żółtozielonymi spojrzeniami. - Odwiedził mnie także Jaskier. Przejeżdżał przez Dorian kilka tygodni temu. Opowiedział mi co nieco o twoich strapieniach. Ale powiedział bardzo mało. Za mało.
- Doprawdy? Zaskakujesz mnie. To byłby pierwszy znany mi przypadek, gdy Jaskier nie powiedział za dużo.

Czas pogardy, str. 19

Co do gładysza Jaskra, ten już wcześniej brany był niekiedy za elfa lub półelfa, zwłaszcza od czasu, gdy zaczął nosić włosy do ramion i zwykł okazjonalnie fryzować je na żelazkach.
Chrzest ognia, str. 52-53


Dane z pozostałych źródeł[edytuj | edytuj kod]

W filmie i w serialu w rolę Jaskra wcielił się Zbigniew Zamachowski. W grze Wiedźmin głosu postaci Jaskra udzielił Jacek Kopczyński.

Ciekawostki i inne informacje[edytuj | edytuj kod]

 • Pseudonim artystyczny Jaskra pochodzi od nazwy kwiatu.
 • Jaskier swego czasu był dorywczym szpiegiem, pracującym dla szefa wywiadu Redanii - Sigismunda Dijkstry.A w Wiedzminie 2 dla Vernona Roche'a
 • W czeskim tłumaczeniu cyklu wiedźmińskiego i gry, Jaskier nazywa się "Marigold" (ang. "aksamitka"), a nazwisko Triss Merigold zostało zmienione na "Ranuncul" (łac. "Ranunculus" to nazwa gatunkowa... jaskra).
 • W wersji niemieckojęzycznej cyklu wiedźmińskiego Jaskier nazywa się "Rittersporn", co znaczy "ostróżka".
 • W angielskim tłumaczeniu książki Ostatnie życzenie autorstwa Danusi Stok, imię Jaskra przetłumaczono na "Dandelion", co znaczy "mniszek".
 • Wiek jaskra po słowach Dijkstry można ocenić na 35-40 lat. Można założyć, że w czasie akcji "Wiedźmina" jest w wieku 40-43 lat.
 • Jaskier miał w zwyczaju trzymać w podeszwie buta pieniądze na czarną godzinę.
 • Jaskier z pochodzenia jest prawdopodobnie Redańczykiem. Mozna to wysnuć z wniosku, że szpiegował dla Dijkstry z "patriotycznego obowiązku".
 • Na poważnie rymować i układać melodie zaczął w wieku 19 lat, kiedy to był zainspirowany miłością do kontessy de Stael.
 • W Wiedźminie 2 po pokonaniu drauga, mówi nam, że wyrusza do Oxenfurtu (Ścieżka Roche'a). Jeżeli podążamy ścieżką Iorwetha, postanawia wraz z Zoltanem zostać w Vergen (na prośbę Geralta).
 • Przyznał sie Geraltowi, że Essi Daven traktuje jak młodszą siostrę. Uczucie to potwierdził 4 lata póżniej wynosząc ciało zmarłej trubadurki i chowając ją z lutnią oraz błękitną perłą.
 • Pojawia się w pożegnaniu białego wilka na ślubie Geralta i Yennefer .

Galeria:[edytuj | edytuj kod]