Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Join The Fan Lab, a private Fandom research community for users in the US and UK where you will be asked to share your opinions on all things gaming and entertainment! Click here to see if you qualify

Istredd

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Istredd.png

Istredd właściwie Val - czarodziej z Aedd Gynvael na Północy , były kochanek Yennefer.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Z wyglądu miał około czterdziestu lat, proste i lekko szpakowatych włosach do ramion, kilka zmarszczek na czole oraz mądre, szare i łagodne oczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Znał się z Yennefer od dawna. Kochał ją, nawet zaproponował jej stały związek, lecz ta nie mogła się zdecydować, gdyż darzyła Geralta silnym uczuciem. Niewiele zabrakło, by doszło do pojedynku między nim a Geraltem o Yennefer.

Na pierwszym spotkaniu Loży Sheala de Tancarville powiedziała, że w Kovirze, Poviss i Hengfors byli inni, godniejsi stanowiska w Loży, w tym Istredd.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Serial[edytuj | edytuj kod]

The Witcher (po polsku Wiedźmin)[edytuj | edytuj kod]

Gwint[edytuj | edytuj kod]

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

Istredd nie wyglądał na więcej niż zasłużone, krzepkie czterdzieści. Miał lekko szpakowate, proste, sięgające ramion włosy i liczne, dodające powagi zmarszczki na czole, przy ustach i w kącikach powiek. Geralt nie wiedział, czy głębia i mądrość szarych, łagodnych oczu była naturalna czy wywołana czarami. Po krótkiej chwili doszedł do wniosku, że to wszystko jedno.


Miecz przeznaczenia, str.

- Ja tam zresztą nic nie wiem - starosta odwrócił wzrok i powiercił obcasem w ziemi. - I tyle mnie to obchodzi co łajno sobacze. Ale czarodziej Istredd, pomnijcie na to, to u nas ważna osoba. Niezastąpiona dla tego grodu, bezcenna, rzekłbym. Poważanie ma u ludzi, tutejszych i inszych też. My w jego czarodziejstwo nosów nie pchamy ani osobliwie w inne jego sprawy.


Miecz przeznaczenia, str.

- Dziękujemy - skinęła głową Sheala de Tancarville. - Jeżeli panie pozwolą, ja rozpocznę. Pierwsze moje pytanie, droga Filippo, brzmi: dlaczego ja? Dlaczego mnie ta przywołano? Wielokrotnie odmawiałam wysuwania mej kandydatury do Kapituły, złożyłam rezygnację z fotela w Sądzie. Po pierwsze, pochłania mnie moja praca. Po drugie, uważałam i nadal uważam, że są w Kovirze, Poviss i Hengfors inni, godniejsi tych zaszczytów. Zapytuję dlaczego zaproszono tu mnie, a nie Carduina? Nie Istredda z Aedd Gynvael, Tugduala lub Zangenisa?
- Bo to mężczyźni - odrzekła Filippa. - Organizacja, o której mówiłam, ma zaś składać się wyłącznie z kobiet Pani Assire?


Chrzest ognia, str. 41

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Istredd tak bardzo chciał być z Yennefer, że gdy ta go odrzuciła, był zdecydowany walczyć we wcześniej umówionym, honorowym pojedynku z Geraltem na miecze, wiedząc, że nie używając magii, nie ma z wiedźminem żadnych szans.
  • Jego prawdziwe imię to Val, zapomniane przez wszystkich oprócz Yennefer.
  • Miał romans z Yennefer.

Dane z pozostałych źródeł[edytuj | edytuj kod]

  • W serialu the witcher w postać Istredda wciela się Royce Pierreson , natomiast głosu użyczył Michał Mikołajczak.
  • W filmie i serialu w postać Istredda wcielił się Bronisław Wrocławski.