Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Join The Fan Lab, a private Fandom research community for users in the US and UK where you will be asked to share your opinions on all things gaming and entertainment! Click here to see if you qualify

Hereward

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Hereward - diuk Ellander, lennik Foltesta z Temerii. Sprowadził na swoje ziemie rycerzy Zakonu Białej Róży.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Ci szlachetnie urodzeni panowie [...] pozostają w służbie miłościwie władającego tymi ziemiami diuka Herewarda.
- Księcia - poprawił z naciskiem Tailles, młodszy z rycerzy, wlepiając w kapłankę jasne, niebieskie oczy, w których była wrogość. - Księcia Herewarda.
- Nie bawmy się w nazewnicze szczegóły - Nenneke uśmiechnęła się drwiąco. - Za moich czasów książętami zwykło się tytułować tylko tych, w żyłach których płynęła królewska krew, ale dzisiaj nie ma to, zdaje się, większego znaczenia.


Ostatnie życzenie, str. 73

Trzeba oto ci wiedzieć, Geralt, że kapituła zabiega właśnie u Herewarda o nadania dla zakonu, dlatego wielu rycerzy Róży wstąpiło na służbę do księcia. A niemało tutejszych, jak obecny tu Tailles, złożyło śluby i przyjęło czerwony płaszcz, w którym tak mu twarzowo.


Ostatnie życzenie, str. 73

- Natychmiast - warknął Tailles. - Bez chwili zwłoki. Książę rozkazuje...
- Na terenie tej świątyni rozkazy wydaję ja - przerwała Nenneke zimnym, władczym głosem. - Staram się zwykle, by moje rozkazy nie stały w nadmiernej sprzeczności z polityką Herewarda. O ile ta polityka jest logiczna i zrozumiała. W tym konkretnym przypadku jest ona irracjonalna, nie będę jej więc traktować poważniej, niż na to zasługuje. Geralt z Rivii jest moim gościem, panowie. Jego pobyt w mojej świątyni jest mi miły. Dlatego Geralt z Rivii pozostanie w mojej świątyni tak długo, jak zechce.


Ostatnie życzenie, str. 74

- Czcigodna Nenneke, proszę o wybaczenie, ale książę Hereward, mój senior, nie życzy sobie i nie będzie tolerował w swych włościach wiedźmina Geralta z Rivii. Nieważnym jest, czy Geralt z Rivii poluje na potwory, czy też uważa się za osobę prywatną. Książę wie, że Geralt z Rivii osobą prywatną nie bywa. Wiedźmin przyciąga kłopoty jak magnes opiłki. Czarodzieje burzą się i piszą petycje, druidzi wręcz grożą...


Ostatnie życzenie, str. 75

- Hereward? - Jaskier znał wszystkich królów, książąt, władyków i seniorów od Jarugi po Góry Smocze. - Gwiżdż na niego. Nie odważy się zadrzeć z Nenneke, z boginią Melitele. Lud puściłby mu kasztel z dymem.


Ostatnie życzenie, str. 166

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Kapitanem straży Herewarda był krasnolud Dennis Cranmer. Sam krasnolud twierdził, że diuk dał mu prawo karania krzywoprzysięzców "na gardle".
  • Postać diuka Herewarda nawiązuje prawdopodobnie do księcia Konrada I Mazowieckiego, który sprowadził do Polski Krzyżaków.