Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Gwyhyr

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Gwyhyry - miecze wykuwane przez gnomy, uznawane za najlepsze na świecie. Gnomy zaprzestały produkcji tej broni ponad dwieście lat przed wydarzeniami z sagi. Gwyhyry były wykuwane z ciemnego żelaza, klinga była bardzo lekka i ostra jak brzytwa. Charakterystyczny był też falisty szew ostrza. Rękojeść zwykle pokrywano skórą płaszczki. Z bardziej znanych gwyhyrów należy wymienić Jaskółkę, którą otrzymała Ciri od płatnerza Esterhazego. Przygotował on miecz na zamówienie Bonharta.

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Krasnoludy wytapiają stal - dodał Percival - i wykuwają warstwowe głownie. Ale to my, gnomy, zajmujemy się szlifem i ostrzeniem. W naszych warsztatach. Wedle naszej, gnomiej technologii, tak jak niegdyś robiliśmy nasze gwyhyry, najlepsze miecze świata.


Chrzest ognia, str. 92

- Faktycznie, niebrzydka rzecz - powiedział wreszcie Bonhart. - Gnomia robota, od razu widać. Tylko gnomy takie ciemne żelazo kuły. Tylko gnomy ostrzyły płomieniście i tylko gnomy ażurowały klingi, by zmniejszyć wagę... Przyznaj się, Esterhazy. To replika?
- Nie - zaprzeczył miecznik. - Oryginał. Prawdziwy gnomi gwyhyr. Ta głownia ma ponad dwieście lat. Oprawa, ma się rozumieć, jest o wiele młodsza, ale repliką bym jej nie nazwał. Gnomy z Tir Tochair robiły ją na moje zamówienie. Według dawnych technik, metod i wzorców.


Wieża Jaskółki, str.

Nie dokończył, bo Ciri już była przy nim, już miała w ręku Jaskółkę - tak już w myśli nazywała gnomi gwyhyr.


Wieża Jaskółki, str.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Miecz ten możemy również spotkać w grze Wiedźmin 2 w drugim akcie po stronie Iorwetha oraz w dodatku Arena. Nie jest jednak najlepszym mieczem w grze (podróbka?), ale lepsze są tylko magiczne miecze: Caerme i Zapomniany miecz Vranów, a także Nilfgaardzka Harpia, rzadki "drop" z nilfgaardzkich żołnierzy
  • Warstwowa budowa ostrza była taka sama jak w produkowanych w naszym świecie japońskich katanach i damastrze.
  • Czarny kolor zawdzięcza prawdopodobnie oksydzie, którą gnomi metalurgowie powlekali ostrze aby zapobiec korozji i wzmocnić metal lub ze zgrupowań cementytu(Fe3C) na powierzchni klingi.
  • W Wiedźmin 2 Nilfgaardzka Stalowa Harpia ma identyczną klingę jak Gwyhyr od Cecila Burdona,ale ma zmieniony wygląd jelców i rękojeści. Możliwe, że jest odmianą Gwyhyra produkowaną na południu.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

Gwyhyr
Tw3 unique gwyhyr.png
Miecz stalowy. Służy do walki z ludźmi.
Opis
Rynsztunek/slot
Rynsztunkiem / Broń stalowa
Kategoria
Unikat
Typ
Miecz stalowy
Wymagany poziom
19 / 20
Runy
3 rune slots
Źródło
Łup
Kupno
556 / 660 Novigradzkie korony
Waga
2.34 waga
Efekty
Obrażenia od ataków mieczem stalowym 165 – 201 / 228 – 278
+25 – 34 Przebicie pancerza
+3 – 4% Moc Znaku Yrden
+2 – 4% Premia przy trafieniu krytycznym
+6% Szansa na krwawienie

One such sword can be found inside the cave where Harrisi has her nest.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[edytuj | edytuj kod]

Gwyhyr
Tw2 weapon gwyhyr.png
Stalowy miecz
Opis
Kategoria
Rzadki
Rodzaj
Stalowy miecz
Efecty
Obrażenia 30 – 40
Żywotność +20
Redukcja Obrażenia podczas bloku +30
Krwawienie +15 – 20%
Ogłuszenie + 5 – 10%
Sloty
3
Źródło
Cecil Burdon
Kupno
1776 oreny
Sprzedaż
90 oreny
Waga
waga 8