Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Hi Gamepedia users and contributors! Please complete this survey to help us learn how to better meet your needs in the future. We have one for editors and readers. This should only take about 7 minutes!

Gorgon

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj

Gorgon – potwór zakładający leża w jaskiniach, do których żadne inne stworzenie nie ma odwagi się zbliżyć. Jedno z takich leż znajdowało się na wschodnim zboczu góry Cremora[1].

Inną nazwą stworzenia jest katoblepas lub katoblefas[2]. Mięso katoblefasa jest przysmakiem królewny Addy Białej[3].

Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

– Gorgon – wyszeptał. – W głębi jamy siedzi wielki gorgon. Śpi. Poza nim nie ma tam nic.
– Nie dziwię się – mruknął wiedźmin. – Odejdźmy. Po cichu. Bo gotów się zbudzić…
Odeszli, oglądając się niespokojnie. Do kolejnej groty, szczęśliwie położonej w oddaleniu od leża gorgona, zbliżali się bardzo powoli, świadomi, że ostrożność nie zawadzi.


Sezon burz, str. 307

KATOBLEPAS z greki znaczy „w dół patrzący”, łeb bowiem tej afrykańskiej bestyi, wołu opancerzonemu podobnej, tak ciężkim jest, że zwierz ustawicznie spuszczonym go nosi i zawżdy w dół, ku ziemi spogląda. I szczęście to, bo Katoblepas tak jadami przepełniony jest, że spojrzeniem lub dechem wszystko, co żywe, zabija na miejscu. Idzie zaś to z tego, że trującymi zioły i trawy żywi się Katoblepas, cierniem wszelkim i krzakiem suchym, którego żadne inne zwierzę ani tknąć się ośmiela. Dlatego inna nazwa tej bestii jest Gorgon, bo niczym Gorgona wzrokiem zabija.


Rękopis znaleziony w smoczej jaskini, str. 168-169

Przypisy[edytuj | edytuj kod]