Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

Goliat

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Goliat
Tw3 journal dagonet.png
Szczegóły
Rodzaj
Ogrowate
Boss
Tak
Występowanie
Wiatrak Dulcynei
Podatności
Olej przeciw ogrowatym
Znak Quen
Taktyka
swinging his huge club
Składniki
Trofeum z Goliata
439 korona
Większy czerwony mutagen
3 Floren
Stara owcza skóra
2x Kieł z potwora
Dalia

Goliat is a giant which Geralt, along with Guillaume de Launfal, Baron Palmerin de Launfal and Milton de Peyrac-Peyran, meet as they are first entering the Toussaint region. He is able to pick up and throw an horse with a single hand. His huge club appears to to have been improvised from the axel and stone wheel of a wagon.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

Bestiariusz[edytuj | edytuj kod]

Wedle legendy Goliat był kiedyś rycerzem, który sprzeniewierzył się ślubom, za co został ukarany przez Panią Jeziora. Zaklęty w olbrzyma uciekł w góry i schodził w niziny kilka razy do roku, gdy przycisnął go głód. Nie wiadomo, ile w legendzie jest prawdy, faktem jest natomiast, że ten groźny olbrzym-samotnik zabijał i pożerał pasterzy równie chętnie, jak owce, i cieszył się tak złą sławą, że guwernantki straszyły nim niegrzeczne dzieci.

Goliat, mimo że uchodził za dzikiego, wprawnie posługiwał się prostymi narzędziami, a ponieważ odznaczał się nieprzeciętną siłą, każdy przedmiot w jego rękach stawał się zabójczą bronią. W starciu z Geraltem Goliat wymachiwał kamieniem młyńskim i każdy jego cios był prawdziwie druzgocący. Szczęśliwie wiedźmin miał już pewną wprawę w zabijaniu olbrzymów i poradził sobie z Goliatem przy nieocenionej pomocy trzech rycerzy - Miltona de Peyrac-Peyran, Palmerina de Launfala i Guillaume'a de Launfala.

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Pośród rycerzy starego księcia wielu było walecznych i szczodrych, ale pośród nich największy był Luis Alberni. W herbie miał złotą gwiazdę pięcioramienną na czerwonym polu, a każde ramię gwiazdy przypominało o jednej z cnót.

Sława i pochwały uderzyły jednak Alberniemu do głowy. Lata mijały, a on zaczął uważać się za rycerza bez skazy. Uznał w końcu, że jest cnotą wcieloną i nie ma na świecie nikogo, kto przewyższyłby go pod tym względem, a nawet Pani Jeziora musi to przyznać. Alberni wyruszył więc do niej, by ta oddała mu hołd i uznając jego wspaniałość.

Jednak w miarę, jak Alberni zbliżał się do siedziby Pani, jego ciało i jego rynsztunek zmieniały się. Smukły rycerz rósł i nabierał ciała, aż w końcu koń nie mógł go nieść. Miecz na początku stał się drewniany, a potem zaczął zmieniać się w maczugę, a pyszna lśniąca zbroja zaczęła matowieć i obracać się w pył. Został tylko szyszak, przemieniony w drewnianą klatkę.

Alberni stanął nad brzegiem jeziora, chciał się odezwać, ale z jego ust wydobył się tylko dziki ryk. Rycerz ujrzał w tafli wody swoje odbicie i zrozumiał, że stał się olbrzymem. Pani Jeziora, która wyszła do niego, rzekła: Od dawna już obce są ci rycerskie cnoty, a pośród wszystkich twoich grzechów największa jest pycha. Ona zmieniła twój miecz w maczugę, pozbawiła cię rycerskiej zbroi, a twoje ciało przeobraziła w ciało bestii. Od tej pory będziesz znany pod imieniem Goliat. Udaj się na Gorgonę, gdzie będziesz żył w tej postaci z dala od ludzi, rozpamiętując w bólu czasy dawnej świetności, do czasu aż łaskawa śmierć nie uwolni cię od udręki.

Galeria[edytuj | edytuj kod]