Wiedźmińska wiki na Gamepedii łączy siły z wiki na Fandomie! Planowane jest przekierowanie tutejszego serwisu do wiedźmińskiej wiki na Fandomie. Jeżeli jesteś członkiem społeczności i masz pytania, wątpliwości lub sprzeciwiasz się przekierowaniu, napisz wiadomość na portalu społeczności!

As part of the Unified Community Platform project, your wiki will be migrated to the new platform in the next few weeks. Read more here.

Glevitzingen

Z Wiedźmińska Wiki
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Fanart sztandaru Glevitzingen

Glevitzingen - pograniczny fort w Dol Angra, w którym odbył się atak Nilfgaardu na Lyrię i Aedirn, rozpętując w ten sposób wojnę.

Nazwa pochodzi od Gliwickiej prowokacji, gdy nocą z 31 sierpnia na 1 września niemiecka bojówka przebrana w mundury powstanców śląskich zaatakowała radiostację w Gliwicach. Stanowiło to oficjalny pretekst do wybuchu II wojny światowej.


Dane z książek Sapkowskiego[edytuj | edytuj kod]

- Wczoraj w nocy - powiedziało medium - wojska ze znakami Lyrii i sztandarami Aedirn dokonały agresji na cesarstwo Nilfgaardu. Zaatakowano Glevitzingen, pogra­niczny fort w Dol Angra.


Czas pogardy, str. 178

- Nilfgaard - rozpoczął wykład, pokazując rapierem co trzeba - zaatakował Lyrię i Aedirn, jako casus belli ogłaszając atak na pograniczny fort Glevitzingen. Nie będę dociekać, kto naprawdę napadł na Glevitzingen i w jakim przebraniu.


Wieża Jaskółki, str.