Jesteś nowy na Wiedźmińskiej Wiki i nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj na portal społeczności i dowiedz się jak stać się częścią naszej społeczności!

Gaunter o’Dim

Z Wiedźmińska Wiki
(Przekierowano z Gaunter o'Dim)
Skocz do: Nawigacja, szukaj
Gaunter o’Dim
Tw3 journal mirrorman.png
Module
|- Informacje
Przydomek / pseudonim(y)
Zły
Pan Lusterko
Szklany Człowiek
Sprzedawca luster
Rasa
Demon
Płeć
Mężczyzna
Kolor oczu
Brązowy

Gaunter O'Dim - demon znany w wielu światach pod wieloma imionami. Imienia Gaunter o'Dim i pseudonimów Pan Lusterko lub Szklany Człowiek używa w świecie wiedźmina. Demon ten uwielbia manipulować czasem i bawić się ludźmi. Występuje tylko w grach Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz Wiedźmin 3: Serca z Kamienia.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest średniego wzrostu prawie łysym mężczyzną o krótkim zaroście. Nosi prostą, jasną szatę z błękitnymi paskami, a także rękawice bez palców oraz torbę podróżną wypchaną pergaminami.

Jego osoba owiana jest tajemnicą, nie wiadomo, kiedy rozpoczął swoje istnienie, mówią już jednak o nim bardzo stare podania. Jak sam przyznaje, jego zadaniem jest spełnianie życzeń, często nawet bardzo błahych i niewinnych. Wypowiadająca je osoba musi jednak mieć się na baczności. Gaunter o'Dim bywa w nich bardzo dosłowny, jest także bezlitosny w wypełnianiu paktów.

Na co dzień zachowuje stoicki spokój, sprawia nawet wrażenie postaci pozytywnej. Posiada ogromną, niewyobrażalną wręcz moc przekraczającą nawet wyobrażenia wielu czarodziejów. Fascynuje go czas, nad którym może panować.

Najbardziej lubi zawierać pakty, z pozoru niewinne, błahe sprawy, jednak taki pakt zazwyczaj doprowadza do szaleństwa tego, kto z nim go zawarł. Nie ma możliwości zerwania paktu i zawsze trzeba spłacić dług. Jedynym sposobem, aby zerwać umowę z o'Dimem jest wygrać grę, która działa na jego zasadach. Aby zaaranżować ową grę, trzeba założyć się z nim o coś, co go zainteresuje.

W przypadku gdy pokonamy pana lusterko to ten ostrzega wiedźmina o tym, iż nie da się go zabić i pewnego dnia Pan Lusterko powróci.

Gry[edytuj | edytuj kod]

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon[edytuj | edytuj kod]

Geralt po raz pierwszy spotyka Pana Lusterko w karczmie w Białym Sadzie. Wiedźmin nie zdaje sobie z tego sprawy, kim tak naprawdę jest owa postać. Geralt mówi mu, że kogoś szuka. Ten pyta go, czy aby nie Yennefer z Vengerbergu. Zdziwiony wiedźmin, odpowiada, że tak i wypytuje go, czy się nie znają. O'Dim zaprzecza, mówi dość zawile następnie każe Geraltowi iść do nilfgaardzkiego garnizonu i tam o nią wypytać. Żegnając się, Gaunter stwierdził, że skoro on pomógł Geraltowi, to i Geralt pomoże kiedyś jemu.

Wiedźmin 3 Serca z Kamienia[edytuj | edytuj kod]

Wiedźmin drugi raz spotyka O'Dima, kiedy przewożony jest statkiem do Ofiru, gdyż nieumyślnie zamordował ofirskiego księcia, zaklętego w ropuchopodobnego potwora. Gaunter znikąd pojawił się na statku i zaoferował Geraltowi pomoc w ucieczce, pod warunkiem, że wiedźmin będzie mu winien przysługę. Tamten zgadza się, po czym O'Dim umieszcza na jego twarzy znamię i przekazuje mu informacje, gdzie mają się spotkać, po czym znika. Wkrótce potem Pan Lusterko wywołuje sztorm, statek rozbija się o skały, a wiedźmina ciągnęli po piasku ocalali z katastrofy Ofirczycy. Po oswobodzeniu się i pokonaniu Ofirczyków, wiedźmin udał się na spotkanie z demonem. Ten opowiedział mu o Olgierdzie von Everec. Każe spełnić wiedźminowi trzy życzenia szlachcica, w przeciwnym wypadku nigdy nie zostałby wypełniony zawiązany wcześniej pakt. Gaunter odwiedzał jeszcze Geralta kilka razy podczas wypełniania zadań. Geralt może rozstać się z Panem Lusterko na dwa sposoby:

 1. Propozycja zagrania w grę. Geralt proponuje taki układ: Kiedy wygra, daje spokój Geraltowi i von Everecowi. Jeśli jednak przegra, zabiera duszę wiedźmina i Olgierda. O'Dim przystaje na to. Przenosi wiedźmina do stworzonego przez siebie świata, po czym zadaje mu zagadkę:

Ma mnie każdy, lecz nie każdy lubi – potrafisz uwierzyć?

Możesz mnie dotknąć, zobaczyć, lecz nie zdołasz uderzyć.

Bawię dziecko, przygnębiam starca, cieszę dziewczę urocze.

Kiedy płaczesz – ja szlocham, gdy się śmiejesz – i ja chichoczę.

Geralt musi znaleźć rozwiązanie. Przemierzając ponury świat, Geralt zdaję sobie sprawę, że chodzi o lustrzane odbicie. Jednak, gdy wiedźmin zbliża się do jakiegokolwiek lustra, Gaunter je niszczy. Rozwiązanie zagadki podpowiada Czarny Pies, którego Olgierd przyzwał jako sługę swojej żonie, Iris. Zaraz przed zakończeniem zadania Żyli długo i szczęśliwie, gdy do swojego świata ma odejść Pies, wspomina on o „zwierciadle, którego nie można stłuc”. Wykorzystując tą wiedzę Geralt wpada na pomysł, aby użyć wody jako lustra i znaleźć w nim demona. Udaje się to; O'Dim przegrywa i zostaje przepędzony. Pod koniec – zmieniwszy oblicze – mówi do głównego bohatera w starej mowie. Mówi mu, że jest prymitywny i głupi. Twierdzi też, że Geralt nie jest w stanie go zabić i zapowiada swój powrót.

2. W momencie, kiedy Gaunter chce odebrać duszę Olgierda, Geralt może zaaranżować grę lub nie wtrącać się. W przypadku tego drugiego demon zabierze duszę szlachcica, a Geralt dostanie wybór.

Może zdecydować się na jedną z opcji:

 • Być szybkim, jak wiatr – otrzyma lamentowy kropierz na konia.
 • Nigdy nie być głodnym – otrzyma róg obfitości zapewniający dużą regenerację zdrowia.
 • Zawsze mieć wódkę – otrzyma karafkę bez dna, dzięki której będziesz posiadał niekończące się ilości alkoholu.
 • Być bogatym – otrzyma 5000 koron.
 • Nie brać nic od O`Dima – przyznane zostaje podwójne doświadczenie za ukończenie zadania.
 • Wypytać o Ciri – gdy Geralt zakończy zadanie przed znalezieniem Ciri. Gaunter o'Dim wyzna wtedy, że nie może powiedzieć gdzie jest Ciri, gdyż niektórzy są poza zasięgiem nawet jego wzroku. Mimo to zdradzi, że Geralt odnajdzie przybraną córkę i udzieli informacji na temat takiego jej traktowania, aby osiągnąć zakończenie, w którym rusza ona na wiedźmiński szlak lub jedzie do Nilfgaardu.
  • Gdy Ciri będzie zrezygnowana, Geralt powinien ją rozśmieszyć. – Po bitwie w Kaer Morhen należy pobawić się w śniegu.
  • Gdy ktoś zdradzi Ciri, Geralt powinien pozwolić jej dać upust emocjom. – W trakcie wizyty w laboratorium Avallac'ha należy pozwolić jej zniszczyć siedzibę.
  • Gdy Ciri będzie płakać nad przyjacielem, Geralt powinien płakać razem z nią. – Gdy Ciri będzie chciała odwiedzić grób Skjalla, należy jej na to pozwolić.
  • Gdy na Ciri padnie strach, Geralt powinien tchnąć w nią odwagę, ale nie wyręczać jej. – Gdy czarodziejki będą chciały pomówić z Cirillą, należy zachęcić ją do spotkania, ale nie iść razem z nią.
  • Pod żadnym pozorem nie można pokazać Ciri, że się ją sprzedało. – Nie należy przyjmować na oczach Cirilli zapłaty od cesarza Emhyra za odnalezienie jego córki.

Dziennik[edytuj | edytuj kod]

Geralt wiele razy wychodził z opresji. Czasami sam, innym razem korzystał z pomocy. Jedną z dziwaczniejszych przysług, jakie mu wyświadczono, była ta od Pana Lusterko. Kiedy wiedźmin żeglował po morzu, schwytany przez Ofirczyków, w jego kajucie pojawił się Pan Lusterko. Przypomniał wiedźminowi, kim jest, bo przecież spotkali się już wcześniej. To on pomógł Geraltowi odnaleźć Yennefer. Teraz również zaoferował pomoc, tyle że… Nie za darmo. W zamian za uwolnienie ze statku Geralt miał się z nim spotkać na rozstaju dróg. Kiedy wiedźmin się zgodził, na jego twarzy pojawiło się dziwne znamię. Zupełnie jakby Pan Lusterko stemplował tych, którzy wchodzą z nim w układ. Jak się później okazało, tak właśnie było.

Gaunter o’Dim zdradził Geraltowi, że ich wspólny znajomy, Olgierd von Everec, zaciągnął u niego osobliwy dług. W zamian za wsparcie w ucieczce z ofirskiego statku, Pan Lusterko zażądał od wiedźmina, by ten pomógł mu ów dług odzyskać. Wedle umowy, którą o’Dim zawarł z von Everecem, ten pierwszy musiał spełnić jeszcze trzy ostatnie życzenia tego drugiego, nie mógł jednak osobiście być wykonawcą owej ostatniej woli – potrzebował wspólnika. A któż lepiej nadaje się na wspólnika niż wiedźmin?

Po spotkaniu z Olgierdem von Everec Geralt ponownie trafił na Pana Lusterko. Ten jak zwykle zjawił się nagle i nie wiadomo skąd. Powiedział mu, w jaki sposób może sprawić, żeby brat Olgierda zabawił się, mimo że od kilku lat był już martwy. Wyposażył Geralta w krew Evereców i wiedzę, jak należy obudzić ducha Witolda. Geralt nie miał pojęcia, skąd udało mu się zdobyć krew Evereców, ale wszystko, co robił Pan Lusterko, owiane było tajemnicą.

Pan Lusterko zjawił się na weselu, na które Geralt udał się wraz z Shani. Towarzyszył im również duch Witolda, który w tę jedną noc miał się wybawić za wszystkie czasy. Trudno się było dziwić, kiedy po północy nie chciał opuścić wiedźmińskiego ciała. Interwencja Pana Lusterko była natychmiastowa i okrutna. Geralt opowiadał mi, że krzyki cierpienia, jakie z siebie wydał duch Witolda, śniły mu się przez wiele miesięcy.

Dzięki spotkaniu z profesorem Szezlockiem Geralt dowiedział się, że istnieje sposób na przechytrzenie Pana Lusterko. Jedynym wyjściem było pokonanie demona jego własną bronią, a mianowicie wygranie z nim zakładu.

Geralt szybko przekonał się, że słowa profesora Szezlocka były prawdziwe. Pana Lusterko rzeczywiście można było pokonać jego własną bronią. Geralt zagrał z nim, stawiając wszystko na jedną kartę, i zwyciężył. Dzięki temu, że odgadł zagadkę, wypędził Pana Lusterko w niebyt. Obawiam się jednak, że wróci. Tacy jak on zawsze wracają.

Zadania[edytuj | edytuj kod]

W Serca z Kamienia:

Referencje[edytuj | edytuj kod]


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki i Inne Informacje[edytuj | edytuj kod]

 • Nazwisko Gauntera O'Dima może być nawiązaniem do Waltera o'Dima z cyklu Stephena Kinga Mroczna Wieża. Obie te postaci łączy również fakt, iż są znane pod wieloma innymi imionami, mają podobnie tajemniczą naturę, a także potrafią pojawić się niespodziewanie w różnych miejscach, znajdują również przyjemność w manipulowaniu ludźmi i zabawie ich kosztem.
 • Historia Olgierda Von Everec i Pana Lusterko jest również nawiązaniem do legendy o Panu Twardowskim, który to zaprzedał duszę diabłu w zamian za wielką wiedzę i znajomość magii. W pakcie dopisał paragraf o tym, że diabeł dorwać może go jedynie, gdy ten znajdzie się w Rzymie. Podstępny Diabeł zabrał go ze sobą, gdy Twardowski znalazł się po kilku latach w karczmie o nazwie Rzym. Legenda mówi, że Pan Twardowski przebywa obecnie na księżycu.
 • Scena w której pokazuje się Geraltowi siedząc na kapliczce wśród wierzb jest kolejnym nawiązaniem do diabłów z podań ludowych – diabeł Rokita wiązany był bowiem z wierzbami.
 • Użyczający Gaunterowi głosu Dariusz Odija dubbingował także króla Henselta.
 • Jest wspominany w dodatku Krew i Wino jako ten, który przeklął Marlenę zmieniając ja w Wichta.
 • Kilkakrotnie pojawia się podczas rozmów Geralta z różnymi postaciami (przez całą kampanię, zarówno głównej gry jak i dodatku), stojąc w tle i z uśmiechem przyglądając się rozmowie wiedźmina.
 • Głosu Gauterowi o'Dimowi użyczył Dariusz Odija .